İ.Hayri Cem’in (DŞ ’78) “İmkansız Hayatlar-Darüşşafakalıların Anıları 1873-1950” kitabı okuyucularıyla buluştu

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka 1978 mezunu, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi İ.Hayri Cem’in “İmkansız Hayatlar-Darüşşafakalıların Anıları (1873-1950)” kitabı 1873-1950 döneminde yetişen Darüşşafakalıların değişik kitap ve dergilerde yayımlanmış Darüşşafaka anılarının, söyleşilerinin derlemesiyle Darüşşafaka tarihine ışık tutuyor.

Bu değerli eseri 35 TL bağışınız karşılığında temin edebilirsiniz. Kargo ile gönderimlerde kargo ücreti alıcıya aittir.

Bağışınızı online bağış menüsü üzerinden veya 444 1863 çağrı merkezini arayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Online bağış menüsünde açıklama bölümüne “kitap” yazmanızı önemle rica ederiz.

Toplu siparişler için:
Zeliha Yaşar 0212 276 50 35

  

 

Eser Adı: İmkansız Hayatlar –Darüşşafakalıların Anıları (1873-1950)
Yazan ve Hazırlayan:İsmail Hayri Cem
Kapak Tasarımı: Semiha Şahin
Cilt Bilgisi: Normal Karton Kapak
Kağıt Bilgisi: 2. Hamur Kitap Kağıdı
Basım Tarihi: Şubat 2010
Sayfa Sayısı: 555
Kitap Boyutları:  16x24 cm
ISBN No:
978-605-5679-37-8
Etiket Fiyatı: 35 TL
Çıkış Tarihi: 17.2. 2010

 

 

Hayri Cem’in kitaptaki önsözü:

“Bu kitabı yazmaya 2006 yılında karar vermiştim. Amacım, II. Dünya Savaşı ve öncesindeki dönemde Darüşşafaka’daki eğitim ve yaşam koşullarını, o dönemi yaşamış ağabeylerimden sohbet ortamında derleyip, kendi web sitemden Darüşşafakalılar ile paylaşmaktı.

Söyleşiler deşifre edilip, yazıya döküldükten sonra, elde ettiğimiz bilgileri görünce, ne kadar değerli bilgiler edindiğimizin farkına vardım. İncelenen döneme ait bilgileri sadece söyleşilerle toplamanın yeterli olmayacağını gördüm. Bahsedilen dönemlerde yaşamış ve ebediyete intikal etmiş ağabeylerimizin değişik kitap ve dergilerde yayımlanmış Darüşşafaka anılarını araştırmaya başladım. Böylece, ulaşabildiğim anıları, söyleşilerle elde ettiğim anılarla birleştirerek bir kitap haline getirmek ve Darüşşafaka Tarihine bir katkıda bulunmak istedim.

Anılar, tarih araştırmaları için en az yazılı belgeler kadar değerlidirler. Darüşşafaka Tarihini yazacak olan tarihçilere ufak da olsa bir katkıda bulunduğuma inanıyorum. Bu kitabı okurken, ağabeylerimizin anıları arasında o dönemin öğretmen ve idarecilerin ne kadar önemli bir yer tuttuğunu göreceksiniz. Bu anıların, Darüşşafaka tarihçileri kadar Darüşşafaka’nın mevcut öğretmenleri ve idarecileri için de bir referans kaynağı olacağına inanmaktayım.”

Hayri Cem

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?