Mevlüt Dinç Darüşşafakalı öğrencilerle bir araya geldi

 ›  Haberler  › ↓ 

Yaşam öyküsünü anlattığı ve gelirini Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışladığı “Hayat Bir Oyun” kitabının yazarı, başarılı oyun programcısı Mevlüt Dinç, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda öğrencilerle buluştu.

Mevlüt Dinç, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda kodlama, tasarım, yapay zekâ gibi ilgi alanları olan ve bu alanlarda çalışmalarını sürdüren öğrencilerle buluştu. Dinç’in, Türkiye ve dünyada oyun sektörünün durumunu ve sektördeki konumunu anlattığı sohbete öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Sohbet sonunda  yazar öğrencilere gelirini Darüşşafaka’ya bağışladığı yeni kitabını hediye etti.

Darüşşafaka Cemiyeti Bağışçısı ve Oyun Programcısı Mevlüt Dinç Darüşşafakalı öğrencilerle...
Mevlüt Dinç’in kendi kaleminden hayat hikayesi

Mevlüt Dinç’in kendi kaleminden hayat hikayesini anlattığı bu kitap ile birlikte daha önce bilgisayar konusunda bilgisi ve eğitimi olmayan, bilgisayar oyunlarına da ilgi duymayan birinin nasıl dünya çapında ünlü bir oyun yazarı olduğuna tanıklık ediliyor.

Mevlüt Dinç’in başarının yanı sıra bin bir zorluk ve macerayla dolu bu yaşam öyküsü, okuyan herkes için ilham kaynağı alıyor.

Mevlüt Dinç (aka Mev Dinc) kimdir?

Mevlüt Dinç, programlamayı kendi kendine öğrendikten sonra profesyonel oyun kariyerine 1985 yılında İngiltere'de başlamış ve dünya oyun sektöründe efsane isimler arasına girmeyi başarmıştır. Dinç, aynı zamanda Sobee Studios oyun şirketinin kurucusudur.

Dinç, Türkiye'deki oyunseverlerin de yakından bildiği Enduro Racer, Last Ninja 2, First Samurai ve Street Racer gibi ünlü oyunların yazarı ve yapımcısı olarak birçok ödül almıştır.

2000 yılının sonunda, İngiltere'de bu alanda edindiği bilgi birikimiyle Türkiye'de Sobee şirketini kurmuş ve ülkemizdeki oyun sektörünün öncü isimlerinden olmuştur. Sobee'deki ekibi ile İstanbul Kıyamet Vakti, C4 Robot Oyunu, I Can Football ve Supercan gibi bir sürü başarılı çalışmaya imza atmıştır.

Mevlüt Dinç, aynı zamanda İngiltere'nin saygın kurumlarından BAFTA'nın üyesi ve 2011 yılında kendi öncülüğünde kurulan Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu'nun da kurucu başkanıdır.

 

 

Tüm Haberlere Göz Atın