“Hayalden Gerçeğe” Projesi Darüşşafakalı ve Mardinli çocukları buluşturdu

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Cemiyeti ve P&G Türkiye’nin yürüttüğü Hayalden Gerçeğe projesi ile Darüşşafakalı ve Mardinli çocuklar ortak hayallerine ulaştı.Darüşşafaka Cemiyeti ve P&G Türkiye işbirliğiyle sürdürülen, geleceğin liderlerini yetiştirmeyi ve hayallerini gerçekleştirmeyi hedefleyen ‘Hayalden Gerçeğe Projesi’ yeni hayallerle yoluna devam ediyor. Darüşşafakalı öğrenciler Türkiye’nin doğal ve kültürel miraslarını fotoğraflarıyla ölümsüzleştirmeyi hayal etti ve proje kapsamında Darüşşafakalı ve Mardinli çocuklarla bir araya gelerek özel bir atölye çalışması gerçekleştirildi.

Darüşşafaka Cemiyeti ve P&G Türkiye’nin 2009 yılında başlattığı, Darüşşafakalı öğrencilerin önderliğinde tüm çocukların hayallerini gerçeğe dönüştürmeyi amaçlayan ‘Hayalden Gerçeğe Projesi’ yeni programlarla devam ediyor. P&G’nin tüm dünyada sürdürdüğü ‘Yaşa, Öğren ve Başar” platformunun Türkiye’deki adımı olan “Hayalden Gerçeğe” projesi, çocukların ilk hayaline 16 Nisan 2010 tarihinde Darüşşafaka Eğitim Kurumları bünyesinde hizmete açılan Fatin Gökmen Hayalden Gerçeğe Planetaryumu ile hayat vermişti. Şimdi ise Türkiye’de kültürel miraslara çocukların gözünden bakmak için Darüşşafakalı ve Mardinli öğrenciler, ortak bir hayalde buluştu.

15-17 Mayıs 2010 tarihlerinde gerçekleşen projenin ilk günü, Darüşşafakalı öğrencilerle Midyat Gazi İlköğretim Okulu ve Hasankeyf Atatürk İlköğretim Okulu’ndaki öğrencileri bir araya geldi. Fotoğraf Sanatçısı Ömer Serkan Bakır’dan aldıkları eğitimin ardından çocuklar üç gün boyunca Midyat ve Hasankeyf’in kültürel mirasını, eşsiz doğal güzelliklerini fotoğraflarıyla ölümsüzleştirdi.

17 Mayıs 2010’da gerçekleştirilen basın buluşmasında konuşma yapan P&G Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat, çocukların hayallerini gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. “Çocuklar bu ülkenin geleceğidir” diyen Karpat, “Biz P&G olarak, çocukların yetenekleri çerçevesinde hayallerini gerçekleştirmekten ve onlarla birlikte üretiyor olmaktan çok mutluyuz. Ben şahsen fotoğraf sanatıyla amatör düzeyde de olsa ilgilendiğimden onların atölye çalışmalarına katıldım. Çocukların gezide, fotoğraf çekimlerinde ve gazeteyi hazırlarken gösterdiği uyum, duyarlılık ve paylaşımları ile gururlandık. Ortaya çıkardıkları fotoğraflar ve değerli gazetecilerin önderliğinde hazırladıkları ‘Hayalden Gerçeğe Midyat Gazetesi’ bizim için çok anlamlı eserler. Hayalden Gerçeğe Projesi ile önümüzdeki dönemde Türkiye’nin farklı noktalarında daha çok çocuğa ulaşmayı istiyoruz. Bundan sonraki programlar için de çocuklardan hayallerini, projelerini bekliyoruz” dedi.

Karpat’ın konuşmasının ardından öğrencilerin çektiği fotoğraflar ve anılarından oluşan animatik film basın mensupları ile paylaşıldı.

"Hayalden Gerçeğe Animatik Film" için tıklayınız

Film gösteriminin sonunda ise Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanvekili Beşir Özmen Darüşşafaka’nın kültür sanat faaliyetlerinde aktif olduğunu, Daçkalı öğrencilerin bu konuda çok ilerlediğini dile getirerek “Biz eğitimde fırsat eşitliği inancıyla Türkiye’nin dört bir yanından gelen çocukları Darüşşafaka Eğitim Kurumları çatısı altında yetiştiriyoruz. P&G ile yürüttüğümüz “Hayalden Gerçeğe” projesinin özünde yer alan çocukları ortak hayallerde buluşturmak da bizim misyonumuzla çok örtüşüyor. Projenin ilk ‘hayali’ olan Fatin Gökmen Planetaryumu 16 Nisan 2010’da faaliyete başladı. Hayalleri gerçekleşen çocuklarımız mutlu, biz de onlara bu olanağı yaratabildiğimiz için çok mutluyuz. Şimdi diğer öğrencileri de planeteryuma bekliyoruz” dedi ve ekledi: “Mardin’deki etkinlikle ilgili yöre çocuklarını da dahil ederek daha fazla çocuğun yaşamına değer katıldı. İlk olarak geçtiğimiz günlerde İstanbul’un güzelliklerini fotoğraflayan Darüşşafakalı çocuklarımız, Mardin’de bir araya geldiği arkadaşlarına İstanbul fotoğraflarını sergiledi. Daha sonra hep birlikte Mardin’in tarihi ve doğal güzelliklerini objektiflerimize aktardık. Çalışmayla birlikte çocuklarımız arasında inanılmaz bir sıcaklık ve kardeşlik oluştu. Bu da projenin sosyal boyutunun başarısını gösterdi.”

Düzenlenen workshop’ta gazeteciler öğrencilere deneyimlerini aktardılar, workshop sonunda Midyatlı ve Darüşşafakalı öğrenciler “Hayalden Gerçeğe Midyat Gazetesi”ni hazırladılar. Mardin’deki atölye çalışmasına, öğrencilerin yanı sıra P&G Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat ve Darüşşafaka Cemiyeti Yönetimi Kurulu Başkan Vekili Beşir Özmen de katıldı.

“Hayalden Gerçeğe Midyat Gazetesi” için tıklayınız.

P&G’nin desteği ile Darüşşafakalı çocukların önderliğinde sürdürülen Hayalden Gerçeğe Projesi’nin bir sonraki durağı da Safranbolu olacak. Proje, 2 yılda 5000 çocuğu ortak hayallerde buluşturmayı hedefliyor.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?