Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Gözlemevi açıldı

 ›  Haberler  › ↓ 
Bugünün ve gelecek nesillerin yaşamlarını iyileştirecek üstün kalite ve değerde ürünler ve hizmetler sunan Procter&Gamble (P&G) ile Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından Darüşşafaka’nın birlikte yürüttüğü “Hayalden Gerçeğe” projesi, çocukları yıldızlara taşımaya devam ediyor.
Türkiye’nin geleceği olan çocukların sanattan spora, bilimden kültüre farklı dallarda içlerindeki potansiyeli ortaya çıkarması amacıyla hayata geçirilen “Hayalden Gerçeğe” projesinin ilk adımı, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda açılan “Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu” oldu. İki yılda 15 binin üzerinde öğrenciye gökyüzünü keşfetme fırsatı sunan planetaryumun ardından “Hayalden Gerçeğe” projesinde önemli bir adım daha atıldı. Çocukların bilim alanında kendilerini geliştirmelerini ve yeni keşifler yapmalarını sağlayacak olan “Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Gözlemevi”, törenle açıldı. 

17 Ocak 2012’de Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda gerçekleştirilen “Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Gözlemevi” açılış törenine P&G Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat, Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Celal Yılmaz Gültekin, Türk Astronomi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Alpar, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Başkan Vekilleri Davut Ökütçü, Talha Çamaş, Yönetim Kurulu Üyeleri Beşir Özmen, Fırat Tekin, Adnan Dovan, Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan, İlköğretim Müdürü Çiğdem Kaya, P&G çalışanları, Darüşşafaka öğretmen ve öğrencileri katıldı.
 
Zekeriya Yıldırım:
“Sömestr tatilinde çocuklarımızı gözlemevine bekliyoruz”
Törende konuşan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım gözlemevinin, Darüşşafakalı çocukların hayalleri doğrultusunda P&G’nin değerli katkılarıyla tüm çocukların hizmetine sunulduğunu belirterek, “Ülkemizin astronomi alanındaki öncü isimleriyle derin bağları olan Darüşşafaka’da planetaryumun ardından şimdi de Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Gözlemevi’ni kurduk. Kandilli Rasathanesi’nin kurucusu Fatin Gökmen de seneler önce bu kurumda öğretmenlik ve yönetim kurulu üyeliği yaparak Türkiye’nin aydınlık yarınlarının yetişmesi için çabalamıştı. Bu sebeple planetaryum gibi gözlemevine de bu değerli bilim insanının ismini verdik. Her türlü teknik donanıma sahip gözlemevimizin binlerce öğrenciye çalışma ve keşif imkânı sunmasını hedefliyoruz. Sömestr tatilinde tüm çocuklarımızı gözlemevine bekliyoruz” dedi.
 
Saffet Karpat:
“Bu gözlemevi, önemli bir bilim ve keşif yuvası olacak”
“Hayalden Gerçeğe” projesinin, P&G global yardım platformu olan Yaşa, Öğren ve Başar kapsamında başladığını belirten P&G Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat, bugüne dek Türkiye’de binlerce çocuğa dokunduklarını söyledi ve şöyle devam etti: “Geleceğin liderlerini yetiştirebilmek ve çocukların hayallerine ortak olmak için çıktığımız bu uzun yolda bizlerle beraber olan Darüşşafaka Cemiyeti’ne çok teşekkür ediyorum. Projenin her durağında çocukların yaşamında anlamlı değişimler yaratmaya çabalıyoruz. Bundan iki yıl önce açtığımız Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu’nu Türkiye’nin dört bir yanından çocuklarımız ücretsiz olarak ziyaret etti. Şimdi de Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Gözlemevi ile çocuklarımıza yeni bir kapı aralıyoruz ve onların gökyüzünü daha yakından keşfetmesini destekliyoruz. Çocukların ücretsiz olarak ziyaret edebilecekleri bu gözlemevi, önemli bir bilim ve keşif yuvası olacak.”
Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Celal Yılmaz Gültekin ise yaptığı konuşmada Fatin Gökmen Gözlemevi’nin İstanbul hatta Türkiye’de bir ilk olduğunu belirterek şöyle konuştu: “İnanıyorum ki Darüşşafaka daha pek çok ilklere imza atacak.” Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman ise; “Darüşşafaka, Türkiye’ye mal olmuş, ülkenin sınırlarını aşmış bir eğitim kurumu… Bugün açılışını yaptığımız gözlemevi de yine Darüşşafaka’ya yakışır bir proje oldu.  Çok önemli bir yatırım ve hizmettir” dedi.
  
Türk Astronomi Derneği Başkanı Ali Alpar, eğitim tarihimizin öncü kurumlarından Darüşşafaka’da astronomi alanında böyle bir adımın atılmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Konuşmaların ardından Darüşşafaka Lisesi 11.sınıf öğrencisi İrem Çabuk,10.sınıf öğrencisi Can Öz ile Sarp Nalçın, Türkiye’de gözlem araştırmaya dayalı astronomi çalışmalarının geliştiricisi, Kandilli Rasathanesi’nin kurucusu, hayatının her döneminde Darüşşafaka mezunu, ünlü matematikçi Salih Zeki’den destek gören, uzun yıllar Darüşşafaka’da öğretmenlik ve Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeliği yapan Fatih Gökmen ile Salih Zeki'nin astronomideki yerini anlatan bir sunum gerçekleştirdi.
 
Fatin Gökmen Gözlemevi, herkesin hizmetinde
P&G ve Darüşşafaka Cemiyeti’nin sömestr tatili öncesinde çocukların hizmetine sunduğu “Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Gözlemevi”, 3 metre çapındaki kubbesiyle 24 öğrencinin aynı anda gözlem yapmasına imkân sağlamaktadır. Gözlemevinin 14 inçlik Meade LX 200 GPS-AGF teleskopu, 140 bin gökcismine ait bilgileri içermekte ve otomatik olarak bu cisimlere yönlenebilmektedir. Gözlemevinde gezegenler, yıldızlar ve derin uzay cisimlerinin yanı sıra güneş filtresi sayesinde güneş gözlemleri de yapılabiliyor.
 
Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu ve Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Gözlemevi, sömestr tatili boyunca Cuma hariç her gün saat 13:00 – 18:30 saatleri arasında açık olacak. Ziyaret etmek isteyenler [email protected] veya [email protected] adresine ya da 0212 286 22 00-181 numaralı telefona gün ve saat bilgilerini ileterek randevu alabilirler.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?