Haşim Gürdamar Eğitim Fonu, Darüşşafakalı öğrencilerin yanında

 ›  Haberler  › ↓ 

Şenpiliç ile Darüşşafaka arasında sağlanan iş birliği sayesinde Şenpiliç adına oluşturulan Haşim Gürdamar Eğitim Fonu, bundan sonra Darüşşafaka öğrencilerinin eğitimine kaynak yaratacak.

 Haşim Gürdamar Eğitim Fonu imza töreni

Her fırsatta eğitime destek veren Şenpiliç, Darüşşafaka Cemiyeti ile uzun soluklu bir bağış için el sıkıştı. Yapılan iş birliğiyle Şenpiliç Onursal Başkanı Haşim Gürdamar, Darüşşafaka’ya 26 bin metrekare bir arsa bağışladı. Şenpiliç’in gerçekleştirdiği arsa bağışından oluşacak gelir, Haşim Gürdamar Eğitim Fonu’yla her yıl en az bir sınıf öğrencinin eğitimini karşılayacak. 

Gürdamar: “Çocuklar toplumun değeridir”

 Haşim Gürdamar
Şenpiliç Onursal Başkanı Haşim Gürdamar,

Darüşşafaka ile gerçekleştirilen anlamlı iş birliğini resmiyete dökmek amacıyla Şen-piliç Onursal Başkanı Haşim Gürdamar ve Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem bir araya geldi. Atılan imzaların ardından eğitime büyük katkıda bulunan Haşim Gürdamar duygu ve düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi: ‘‘Anlaşmamız hayırlı olsun. Çok önemli bir görevi yerine getiriyorsunuz. Dilerim sizden sonra gelecek nesiller de aynı hevesle devam eder. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz tüm işlerde kendimizi, ailemizi ve toplumu düşünerek hareket ettik. Hayata geçirdiğimiz yatırımlar ve sağladığımız istihdam dışında birçok sosyal sorumluluk projesi de üstlendik. Darüşşafaka ile gerçekleştirdiğimiz bu proje de önemli projelerimizden biri. Ben ilk sermayesi eğitim olan biriyim. Eğitim sayesinde bugünlere geldik. Çocuklar ve gençler, ailelerin olduğu kadar toplumun da değeridir. O yüzden ilk olarak insan ve eğitim demek gerekiyor. Benim attığım her adımda önceliğim eğitim. Benden sonra da ailemin bu durumu devam ettireceğine inanıyorum.’’

“Darüşşafakalılar çok kutsal bir görevi yerine getiriyorsunuz”

Şenpiliç Onursal Başkanı Haşim Gürdamar ile Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem

“Neden Darüşşafaka?” sorusuna ise Haşim Gürdamar, şu yanıtı verdi: “Bu soruyu düşündüğümde şunu gördüm. Darüşşafaka’dan mezun olan çocuklar kendi kurumlarına sahip çıkmışlar. Sonrasında sizin ve bizim destek verdiğimiz çocuklar da Darüşşafaka’ya sahip çıkmaya devam edecek. Bu da verdiğimiz değerin iyi yönetildiğini gösteriyor. Ayrıca Türk insanı hayırseverdir ama güvenmek ister. Bu kadar önemli bir işi başarırken bizlere karşı vermiş olduğunuz güven için de ayrıca teşekkür ediyorum.’’

 Öktem: “Şenpiliç, kurumumuzun sürdürülebilirliği adına büyük katkıda bulundu”

Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem, bu iş birliğiyle ilgili duydukları mutluluğu şu sözlerle dile getirdi: “Haşim Bey, cömert bağışı ve yüce gönlüyle okulumuzda okuyan ve ilerde okuyacak olan pek çok çocuğumuzun eğitim giderlerine destek olacak ‘Haşim Gürdamar Eğitim Fonu’nu kurdu. Kurumumuzun sürdürülebilirliği adına bize büyük bir katkıda bulundu. Bu fondan her yıl elde edilecek gelirle en az bir sınıfta bulunan öğrencilerimizin eğitim giderleri karşılanacak. Darüşşafaka var olduğu sürece ‘Haşim Gürdamar’ ismi Darüşşafaka’da yaşayacak. Fon nesiller boyu Darüşşafaka’da eğitime destek verecek. Haşim Bey bu bağışı ile Darüşşafaka’nın kurucu bağışçılarından biri oldu. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz.”

“Dünya dönüyorsa iyi insanların hayrına dönüyor”

 Darüşşafaka’nın 158 yıldır çocukların eğitimini kendine görev edindiğini söyleyen Öktem, yüklendikleri bu misyonla ilgili olarak ise şunları söyledi: “Dünya dönüyorsa iyi insanların sayesinde dönüyor. Yeterince iyi insan var. İyi insanların birbirine omuz çıkması gerektiğini düşünüyorum. Ne mutlu ki 158 yıl önce genç aydınlar eğitimi kaygı edinmişler ve durumu iyi olmayan memleket evlatlarına olanak sağlamak için çalışmışlar. Savaşlar, barışlar, kıtlıklar gibi bir sürü şey yaşayarak bugünlere geldik. Hep memleketimizin güzel insanları ve güzel kurumları sayesinde oldu. Ben de Darüşşafaka sayesinde buradayım. Boğaziçi Üniversitesi’ne girdim. Arkasından Amerika’da master yapma imkanım oldu. Ne mutlu ki genç diyebileceğimiz bir yaşta camiamıza gönüllü olarak hizmet ediyorum. Şimdiki çocuklarımız bizim aldığımız eğitimi alarak bu bayrağı daha ileriye taşıyacaklar.”

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?