Hacı Ömer Güven: "Borcumu ödemek için iyi bir insan olmaya çalışıyorum"

 ›  Haberler  › ↓ 
HACI OMER2_rsz.jpg
Bu yıl 10. sınıfta olan 16 yaşındaki Hacı Ömer Güven, 8 yıldır Darüşşafaka’da… Darüşşafaka’ya başladığında ilk haftalar iştahı kesildiği için pek yemek yiyemediğini anımsayan Hacı, bugün okuluna öyle çok alışmış ki ayrılmayı düşünemediğini söylüyor: “Buraya o kadar çok bağlandım ki... Çok seviyorum. Mezun olunca ne yapacağım, nasıl ayrılacağım, onu düşünüyorum.Evden daha yakın hissediyorum hatta. Ailem gibi geliyor arkadaşlarım.”
Harçlığından biriktirerek ağabeyinin eğitimine destek oldu
Hacı, Kayserili 5 çocuklu bir ailenin en küçüğü… Okulda aldığı harçlıklardan para biriktirerek ağabeyinin eğitimine destek oluyor: “Ağabeyim müzik okuyordu. Müzik öğretmeni olabilmesi için ücretli bir eğitim olan formasyon eğitimi alması gerekliydi.Onun için bir yıl boyunca para biriktirdim. Ağabeyimin ihtiyacı olduğu için ona verdim. Artık aileye katkıda bulunmaya başladığımı hissediyorum.”
 
HACI OMER1_rsz.jpg
 
İleride, halka hizmet etmeyi ilke edinmiş iyi bir doktor olmayı hedefleyen Hacı, ideali uğruna çok çalışıyor. Darüşşafaka’da aldığı eğitimin ona hayallerine ulaşmada yardımcı olduğunu belirtiyor.
 
2013’te The Mathematical Association of America (MAA) tarafından düzenlenen ve dünya çapında 150.000'den fazla öğrencinin katıldığı American Mathematics Contest 8 adlı matematik yarışmasında, tüm katılımcılar arasında %5'lik dilime girerek şeref listesinde yer alan Hacı, Matematik ve fen alanlarına yatkın olmasının yanı sıra, tarih ve edebiyat gibi sözel dersleri de sevdiğini söylüyor.
 
Hacı, Darüşşafaka’nın en iyi tarafının kendisini sosyal yönden geliştirmesi olduğunu ifade ediyor: "Kayseri’de kalsaydım hentbolun ne olduğunu bileceğimi hiç sanmıyorum veya masa tenisi oynayabileceğimi hayal bile edemiyorum ki çok sevdiğim bir spor. Satrançla tanışmayacaktım, drama yapmayacaktım ki 5. sınıftayken Oliver Twist’i oynamıştım. Sosyalleştim, bir sürü arkadaş edindim. Burada her şey var.”
 
Notları iyi olan ve başarılı bir şekilde eğitimine devam eden Hacı, “Belki neden bu kadar çalışıyorsun, gayretlisin, kendini geliştirmeye çalışıyorsun diye sorabilirsiniz. Çünkü kendimi borçlu hissediyorum. Binlerce insan emekli maaşını, ekmek parasını, her şeyini buraya bağışlarken, ben yatarak yapamam diye düşündüm. Kendimi motive etme yöntemim böyle. Onlara teşekkür etmek, borcumu ödemek için iyi bir insan olmaya çalışıyorum” diyor.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?