Güneş Güçlü Havada Süzülen Araç Yarışması'nda "DAÇKA" birinci...

 ›  Haberler  › ↓ 

gunes-enerjili-arac_rsz.jpg

14 Eylül 2013 tarihinde ABD’nin SPIE (Society of Photonic and Instrumental Engineering)Öğrenci Bilim Topluluğu ile Koç Üniversitesi Bilim Kulübü’nün iş birliğiyle Koç Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Güneş Güçlü Havada Süzülen Araç Yarışması’nda "DAÇKA" isimli Darüşşafaka takımı 1. oldu.

Yarışma serüveni, Fizik öğretmeni Dünya Yılmaz’ın öğrencilerin yarışma kayıtlarını yaparak tema modüllerini sipariş etmesiyle başladı. Öğrenciler okula başladıkları ilk günlerde bir araya gelerek çalışmaya başladı. Amaç; gönderilen modüldeki malzemeleri kullanarak güneş enerjisi ile 5m. yol aldıktan sonra havada süzülebilen bir model tasarlamaktı. 8 takımın katılım başvurusu yaptığı yarışmanın 10 günlük bir çalışma süresi vardı.
 
Öğrencilerin ürettikleri fikir, Fen ve Teknoloji öğretmeni Gürsoy Mantaş ve Maçka Endüstri Meslek Lisesi elektronik öğretmeni Ahmet Ateş’in teknik desteği, model uçak öğretmeni Yusuf Öztürk’ün kanat tasarımı ve havacılık bilgileri ile birleşince jürinin de etkilendiği çalışma ortaya çıktı.
 
gunes-enerjili-arac (1)_rsz.jpg
 
"DAÇKA" Takımı öğrencileri:
Kubilay Elmacı, Merve Koyuncu, Eren Can Oranlı, Mekke Aydar, Emre Seyhan, Ahmet Cüce
 
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?