Genç Sait Faikler ödüllendirildi

 ›  Haberler  › ↓ 

​​Darüşşafaka Eğitim Kurumları Liselerarası 5. “Hişt Hişt, Genç Sait Faik!” Öykü Yazma Yarışması sonuçlandı.Darüşşafaka Lisesi’nin, kitaplarının geliri Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlanmış olan ünlü yazar Sait Faik Abasıyanık’ın anısına, gençlerin sanat ve edebiyata ilgisini artırmak, onları yazmaya özendirmek amacıyla Türkiye genelinde liseler arasında beşinci kez düzenlediği öykü yazma yarışmasının sonuçları açıklandı. Her okulun en çok üç öyküyle katılabildiği yarışmaya 58 ilden 237 okul, 380 öykü katıldı. Yarışma koşulları gereği Darüşşafaka Lisesi öğrencileri, kendi aralarında yarıştı.


       Samet Pehlivan                                           Mehmet Esen                                  Zeynep Urş ve Aslı Erdoğan

Nalan Barbarosoğlu, Berat Alanyalı, Müge İplikçi, Feryal Tilmaç ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları adına Türkçe Bölüm Başkanı Gülsün Kaya’dan oluşan Üst Seçici Kurul tarafından dereceye giren öyküleri belirlenirken, yarışmanın sonuçları Darüşşafaka TİM Maslak Show Center’da düzenlenen ödül töreninde açıklandı.

Törene, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Beşir Özmen, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Nilgün Akalın, Sait Faik Hikaye Armağanı’nın sahibi yazar Aslı Erdoğan ile Feryal Tilmaç, sanatçı Mehmet Esen, Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı, Varlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Şair Enver Ercan, yazar Reyhan Yıldırım, Darüşşafakalı öğretmen ve öğrenciler ile çok sayıda davetli katıldı. Özel Marmara Anadolu Meslek Lisesi öğretmeni İlknur Akgün ve öğrencileri tarafından hazırlanan Sait Faik belgeselinin gösterimiyle başlayan ödül törenin açılış konuşmasını yapan Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Nilgün Akalın, “Yazdıklarıyla bize insan sevgisini, doğa sevgisini, dostluğu, dile saygıyı öğreten; bize görmediklerimizi gösteren; eserlerinin gelirini Darüşşafaka Cemiyeti’ne bıraktığı için Darüşşafakalı gençlerin ve çocukların gönlünde özel bir yer edinen; bu kararıyla da bize dayanışmayı, paylaşmayı öğreten Sait Faik Abasıyanık için bir araya geldik” dedi.

Sait Faik’in “Hişt Hişt” sesine bu yıl gençlerin 237 liseden 380 öyküyle yanıt verdiğini kaydeden Akalın şöyle konuştu: “Önce okulumuzda oluşturulan ön seçici kurul, günlerce, titiz bir biçimde gençlerin öykülerini okudu, değerlendirdi. Ön elemeden sonra seçtikleri öyküleri çok değerli yazarlarımızdan oluşan Asıl Seçici Kurul’a gönderdi. Bu değerli yazarlarımız, beş yıldır, kişisel hiçbir beklentileri olmaksızın ön elemeden geçen öyküleri okuyor; değerlendiriyor, ödül törenlerinde de bizimle birlikte oluyorlar.  Onlar da Sait Faik gibi, geleceği kuracak olan gençlerimizden emeklerini esirgemiyor."                                   Nilgun Akalın'ın konuşma metninin tamamı

Akalın’dan sonra söz alan Darüşşafaka Cemiyeti Başkan Vekili Beşir Özmen, Sait Faik’in 1953’te Darüşşafakalı öğrencilerin davetiyle okulda düzenlenen bir “matine”ye katıldığını ve çok etkilendiğini belirterek, “Bu ziyaretten sonra Darüşşafakalı öğrencilere büyük yakınlık duyar ve ölümünden sonra tüm malvarlığının Darüşşafakaya verilmesini ister. Annesi Makbule Abasıyanık da bu isteğe uyar ve 1964 yılında intikal eden vasiyet uyarınca Darüşşafaka Sait Faik’in telif hakları ve bazı taşınmazların da sahibi olur. Ülkemizin en uzun ömürlü öykü ve edebiyat armağanının öyküsü bu noktada başlar. Darüşşafaka 147, Sait Faik Hikaye Armağanı 56 yaşında, benimle yaşıt.Bu yıl beşincisini gerçekleştirdiğimiz Liselerarası  “Hişt Hişt, Genç Sait Faik!” Öykü Yazma Yarışması da kendi alanında üstün nitelikli ve uzun ömürlü olmaya aday olduğunu gösterdi. Kendi yolunda başarıyla yürümesini yürekten diliyorum” dedi. Beşir Özmen'in konuşma metninin tamamı

Yazar Reyhan Yıldırım’ın Sait Faik Abasıyanık’ın hayatı ve edebiyatı üzerine bir sunum yaptığı törende kürsüye gelen Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı, Varlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Şair Enver Ercan da bu yıl yarışmada birincilik ödülü alan Karaköy Özel Saint Benoit Fransız Lisesi’nden Zeynep Urş’un “İstanbul’un 11 Dakikası” adlı öykü ile Darüşşafaka Lisesi’nden birincilik ödülünü alan Bensu Özkulak’ın “Acil Rüzgâr” adlı öyküsünün Varlık dergisinde yayınlanacağı müjdesini verdi.

Tiyatro oyuncusu ve yönetmen Mehmet Esen, Sait Faik’in “Ermeni Balıkçı ile  Topal Martı” öyküsünü seslendirdiği törende Darüşşafaka Lisesi öğrencisi Samet Pehlivan, Sait Faik’in “Birahanedeki Adam!” adlı öyküsünü canlandırdı.

Konuşmaların ardından Darüşşafaka Eğitim Kurumları Türkçe Bölüm Başkanı Gülsün Kaya, 5. ‘Hişt Hişt, Genç Sait Faik!’ Öykü Yazma Yarışması’na ilgi gösteren herkese teşekkür ederek dereceye giren genç yazarları ve öğretmenlerini plaketlerini almak üzere tek tek sahneye davet etti. Yarışmanın birincisi Özel Saint Benoit Fransız Lisesi’nden Zeynep Urş ödülünü Sait Faik Hikaye Armağanı’nın bu yılki sahibi yazar Aslı Erdoğan’dan aldı. Genç yeteneklerle birlikte olmaktan duyduğu mutluğu ifade eden Aslı Erdoğan, “Ben de bu yıl ödülümü Yaşar Kemal’in elinden aldım. Şimdi burada genç bir arkadaşıma ödül veriyor olmaktan mutluluk duyuyorum” dedii

Kitapta öyküleri yer alan 30 öğrenci ile öğretmeni anı kitabı ve dergi, Sait Faik kitapları, Darüşşafaka Spor Tesisleri’nde bir haftalık açık havuz üyeliğiyle ödüllendirildi. Törende TİM fuaye alanında Darüşşafaka Eğitim Kurumları Fotoğrafçılık Kulübü'nün, “Sait Faik Öykülerinin Mekânları” konulu fotoğraf sergisi de yoğun ilgi gördü.

 

Dereceye giren öğrenciler ve öyküleri

Birincilik Ödülü:
Zeynep Urş: İstanbul’un 11 Dakikası (İstanbul- Karaköy/ Özel Saint Benoit Fransız Lisesi)
İkincilik Ödülü:
Alper Bakım: Çanak Çömlek Patladı (İstanbul- Tuzla/ VKV Özel Koç Lisesi)
Üçüncülük Ödülü:
Sevilcan Başak Ünal: Elli Lira (Eskişehir/ Fatih Fen Lisesi)
Özendirme Ödülü:
Helin Dicle Durmaz: İlk Yarıyıl Tatilim (İstanbul-Şişli/ Mehmet Pısak Lisesi)
Özendirme Ödülü:
Erhan Öksüzali: Doğum ( Kocaeli/ Muammer Dereli Anadolu Öğretmen Lisesi)
Özendirme Ödülü:
Nurullah Işık: Celil (Batman/ Anadolu Lisesi)

Darüşşafaka Lisesinden Ödül Alanlar:
 
Birincilik Ödülü:
Bensu Özkulak: Acil Rüzgâr
İkincilik Ödülü:
Saba Ece Karasakal: Yalnızlık, İnsanlar ve Hayat
Üçüncülük Ödülü:
İrem Çabuk: Camdaki Yansımanın Sessiz Çığlıkları
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?