Genç Sait Faikler 9. kez "Hişt Hişt!" dedi

 ›  Haberler  › ↓ 
genc-sait-faik-toreni-2014 (2)_rsz.jpg
 
Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nın 2006 yılından beri, mal varlığını ve kitaplarının telif haklarını Darüşşafaka Cemiyeti'ne bağışlayan usta öykücümüz Sait Faik Abasıyanık anısına düzenlediği, Türkiye genelinde lise öğrencilerinin katılabildiği 9. “Hişt Hişt, Genç Sait Faik!” Öykü Yazma Yarışması'nın ödül töreni, 26 Mayıs 2014 Pazartesi günü Maslak TİM Show Center Mavi Salon’da gerçekleştirildi.
 
Bu yıl yarışmaya, Türkiye'nin 50 farklı ilinden 486; Darüşşafaka’dan ise 90 öykü katıldı. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük illerin dışında; Adıyaman, Artvin, Bingöl, Erzurum, Karaman, Kırıkkale, Mardin ve Sinop gibi birçok uzak şehirden de öykü seven gençler katıldı, Genç Sait Faik’e.
 
Nalan Barbarosoğlu, Feryal Tilmaç, Abdullah Ataşçı, Ethem Baran ve Yusuf Çotuksöken’den oluşan Üst Seçici Kurul, ön elemeyi geçen öyküler arasından Türkiye ve Darüşşafaka derecelerini belirledi. Tören, Darüşşafaka Lisesi ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu’nun konuşmasıyla başladı. Seçici Kurul üyeleri adına ise Feryal Tilmaç bir konuşma yaptı. 
 
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Beşir Özmen de genç yazarlarla Sait Faik hakkında kısa bir konuşma yaptı. Darüşşafaka Lise öğrencilerinin sahnelediği Sait Faik Aramızda adlı dramanın ardından derecelerin açıklanması ve ödüllerin genç yazarlara verilmesiyle tören sona erdi. 
 
genc-sait-faik-toreni-2014 (3)_rsz.jpg
Sait Faik Aramızda
 
Yarışmada Türkiye birinciliğini Özel Söke Ege Anadolu Lisesi 12. sınıf  öğrencisi Beste Yâren Budak, "Pencere" adlı öyküsüyle aldı. Türkiye birincisi Beste Yaren Budak, para ödülünü Soma’da hayatını kaybeden madencilere bağışladı.
 
sait-faik-2014-toren (2)_rsz.jpg
Yarışma Birincisi Beste Yâren Budak, ödülünü Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Beşir Özmen'den aldı.
 
Türkiye ikincisi Feyziye Mektepleri Vakfı Ayazağa Işık Lisesi’nden "Görünmez Adam" adlı öyküsüyle İlayda Esmer oldu. Türkiye üçüncüsü ise "Fal" adlı öyküsüyle Özel Amerikan Robert Lisesi’nden Pınarnaz Eren oldu.
 
Yarışmada Darüşşafaka derecelerinde birinciliği "Maske" adlı öyküsüyle 11. sınıf öğrencilerinden Fulya Kuşçu kazanırken ikinciliği ve üçüncülüğü Hazırlık sınıfı öğrencileri aldı. Şule Barman, "Yadigar" adlı öyküsüyle ikinci, İlayda Salkım ise "Siyah Beyaza Aktı Diye" öyküsüyle üçüncü oldu.
Tüm Haberlere Göz Atın