Genç Sait Faik Öykü Yarışması’nın Kazananları

 ›  Haberler  › ↓ 

13. Hişt Hişt Genç Sait Faik Öykü Yarışması’nda Ödüller Sahiplerini Buldu

Darüşşafaka’nın vasiyet bağışçısı, değerli yazar Sait Faik Abasıyanık’ın anısını yaşatmak için her yıl düzenlenen ve bu yıl on üçüncüsü gerçekleştirilen “Hişt Hişt Genç Sait Faik Öykü Yarışması”nın ödül töreni, 17 Mayıs’ta TİM Fettah Aytaç Salonu’nda gerçekleştirildi.

Darüşşafaka Lisesi Müdürü Ayşe Görey’in açılış konuşmasından sonra, konuklar ve Darüşşafaka öğrencileri Sait Faik’in lise sıralarındayken kaleme aldığı ilk öyküsü olan “İpekli Mendil”den uyarlanan Yalçın Kümeli’nin aynı adlı kısa filmiyle, yazarın inceliğine ve kaleminin kuvvetine tanık oldular. 

Genç Sait Faik Öykü Yarışması’nı İstanbul için başlatan ve daha sonra Türkiye’ye yayarak gelenekselleşmesini sağlayan, Darüşşafaka Türkçe Bölümü Eski Başkanı Gülsün Kaya, Üst Seçici Kurul Üyesi olarak yaptığı konuşmayla salondakilere duygusal anlar yaşattı. 

Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarı, Çeviribilim Akademisyeni Necdet Neydim de başvuran öyküler üzerine yaptığı yorumlarla dinleyicilerin ilgisini çekti. Törenin ilerleyen dakikalarında Darüşşafaka 10. sınıf öğrencilerinden Muhammed Mustafa Özdemir, piyanosundan dökülen ezgilerle etkinliği renklendirdi.

Törenin bu yılki özel konuğu ise tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu Mert Turak oldu. Bu sezon İBB Şehir Tiyatroları’nda sergilediği “Karıncalar Bir Savaş Vardı” adlı tek kişilik performansıyla Darüşşafakalı öğrencilerin de hayranlığını kazanan Mert Turak, okuduğu “Hişt Hişt…” adlı öyküyle Sait Faik’in dilinden genç yazarlara seslendi. 

Darüşşafaka Edebiyat Bölümü Zümre Başkanı Serpil Pazar’ın konuşmasının ardından yarışma sonuçları açıklandı. Yarışmaya bu yıl Türkiye genelinden 366 öykü katıldı. Bu öykülerin 75’i İstanbul’dan, diğerleri ise Anadolu’nun çeşitli illerindendi. Darüşşafaka Lisesi öğrencileri ise kendi içinde, yirmi üç öyküyle yarıştı.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Edebiyat Öğretmenlerinden oluşan Ön Seçici Kurul ve Gülsün Kaya, Muzaffer Kale, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Necdet Neydim ve Nursel Duruel’den oluşan Üst Seçici Kurul’un büyük bir titizlikle incelediği öykülerden Türkiye genelinde,  İzmir Atatürk Fen Lisesi’nden “Falanca Bey’in Öyküsü” adlı eseriyle İlkim Sözer birinci; Hüseyin Girenes Fen Lisesi’nden “Kâğıt Olmadan Biz Üçümüz Neye Yararız?” adlı eseri ile Mert Yaradanakul ikinci ve Diyarbakır Bağlar İMKB Fen Lisesi’nden “Vazgeçmiyorum” adlı eseriyle Sidem Besta Türk üçüncü oldu. 

Darüşşafaka Lisesi’nden ise “Servilerdeki Kuşlar” adlı eseriyle 10. sınıf öğrencisi Eray Çakar birinci, “Amaçsal Olarak Yalan” adlı eseriyle 12. sınıf öğrencisi Ecem Kaval ikinci ve “Müsaitlerde” adlı eseriyle 12. sınıf öğrencisi İlayda Salkım üçüncü oldu. 

13. Hişt Hişt Genç Sait Faik Öykü Yarışması’nın ödül töreni, öykü dolu bir yıl yaşanması dileğiyle sona erdi. 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?