Geleceğin liderlerinden “geleceğe miras” kareler

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Cemiyeti ve P&G Türkiye iş birliği ile geleceğin liderlerini yetiştirmeyi ve çocuklarımızın hayallerini gerçeğe dönüştürmeyi hedefleyen “Hayalden Gerçeğe” projesi kapsamında çocuklarımız, ilk fotoğraf sergisini açtı. Türkiye’nin tarihi ve kültürel değerlerine ev sahipliği yapan İstanbul, Mardin, Hasankeyf, Amasra ve Safranbolu’da çocukların objektifine yansıyan çarpıcı kareler ilk olarak 11 Mart’ta Nişantaşı The Sofa Otel’de sergilenmeye başlandı. 42 fotoğraftan oluşan “Geleceğe Miras” Fotoğraf Sergisi, İstanbul’da çeşitli alışveriş merkezlerinde de sergilenecek.2009’da P&G Türkiye ve Darüşşafaka Cemiyeti iş birliği ile başlatılan proje, Darüşşafakalı öğrencilerin önderliğinde Türkiye’ye yayılıyor. Darüşşafakalı çocukların Türkiye’nin kültürel değerlerini geleceğe aktarma isteğiyle filizlenen hayalleri; İstanbul, Mardin, Hasankeyf, Amasra ve Safranbolu’ya gerçekleşen gezilerle yeşermeye başladı. Farklı bölgelerden çocuklarımızın hayalleri bu kez fotoğraf karelerinde hayat buldu.

11 Mart’ta Nişantaşı The Sofa Otel’de gerçekleştirilen Hayalden Gerçeğe - Geleceğe Miras Fotoğraf Sergisi açılışına Darüşşafaka Cemiyeti Yönetimi Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım ve  P&G Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat, Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkan Vekili Beşir Özmen, P &G Dış İlişkiler Koordinatörü Hayrünnisa Aligil,  P&G Dış İlişkiler Müdürü Melike Özener, P&G Kurumsal İletişim Müdürü Bilgehan Uyar, Darüşşafaka  Eğitim Kurumları  Lise Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan, İlköğretim Okulu Müdürü Çiğdem Kaya, Projeler Koordinatörü Meltem Ceylan, Görsel Sanatlar Zümre Başkanı Selvihan Özcan’ ın  yanı sıra Darüşşafakalı öğrenciler ve Mardin, Hasankeyf, Amasra ve Safranbolu’dan 49 öğrenci katıldı.

Kültür-sanat ve bilim dalında farkındalığı yüksek gençler  yetiştirmek ve çocukların hayallerini gerçeğe dönüştürmek amacıyla tasarlanan “Hayalden Gerçeğe” projesinin ilk adımı 2010 Nisan ayında Darüşşafaka Eğitim Kurumları bünyesinde “Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu”nun hizmete açılmasıyla atılmıştı. Hayallerde yolculuk 2010-2011 eğitim döneminde İstanbul, Mardin, Hasankeyf, Amasra ve Safranbolu’ya uzandı. Darüşşafakalı öğrenciler ve bölge çocukları tarihi, kültürel ve doğal hazineleri fotoğraf karelerinde harmanladı. Geziler boyunca çocuklarımızın çektiği onlarca fotoğraf, ilk olarak İstanbul’da 11-18 Mart tarihleri arasında The Sofa Otel’de, 21 Mart-1 Nisan tarihleri arasında Profilo Alışveriş Merkezi’nde sergilenecek. Fotoğraflar daha sonra çekildikleri bölgelerde sergilenmeye devam edecek.

"Çocuklarımızın hayalleri daha iyi bir geleceğin temeli olacak"

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, konuşmasında çocuklarımızın gözüyle dünyayı görmek ve hayalleriyle geleceği şekillendirmek adına “Hayalden Gerçeğe” projesinin çok önemli bir misyonu olduğunu vurguladı. Çocukların hayallerine destek veren P&G’ye teşekkür eden Yıldırım; “Hayalden Gerçeğe - Geleceğe Miras Fotoğraf Sergisi bizi çocukların hayal dünyasına götürüyor. Türkiye’nin dört bir yanından gelen Darüşşafakalı öğrencilerin projeyi Türkiye’nin farklı bölgelerine taşımaları, oradaki arkadaşlarını da hayallerine ortak etmeleri bizi çok mutlu ediyor. Dahası öyle fotoğraflar var ki yeni Ara Gülerler yolda dedirtiyor. Tüm çocuklarımızı tebrik ediyorum.” dedi.

“Sorumlu ve aktif bir nesil geliyor"

Sergi açılışına katılan P&G Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat, 2009 yılında başlattıkları “Hayalden Gerçeğe” projesiyle pek çok çocuğun hayallerini gerçekleştirdikleri için mutlu olduklarını söyledi: “P&G olarak 174 yıldır tüketicilerimizin hayatlarına dokunarak yaşamlarını iyileştirecek kalitede ve değerde ürünler üretmeye devam ediyoruz. Hedefimiz “Yaşa, Öğren ve Başar” Global Yardım Platformu ile her yıl milyonlarca çocuğa ulaşmaktır. Türkiye’de kurumsal olarak ve markalar bazında yaptığımız projelerle her yıl yaklaşık 3 milyon çocuğun yaşamında anlamlı değişimler yaratmaya çalışıyoruz” dedi.

Yetişkinlerin zaman zaman çocukların dünyasını ve hayallerini unuttuğunun altını çizen Karpat şöyle konuştu: “P&G olarak önceliğimiz, bugün hayalleri olan çocuklara destek vererek onları güzel yarınlara hazırlamak. İki yıldır sürdürdüğümüz “Hayalden Gerçeğe” projesi ile Türkiye’de çocukların ne kadar sorumluluk sahibi olduğuna yakından şahit olduk. Çocuklarımız arkadaşlarını, ailelerini ve çevrelerini düşünüyor. Onların “hayal ortaklığı” bize de ilham verdi. P&G içinde çalışanlarımızı çocuklarımızın hayallerine destek vermek için teşvik etmeye başlıyoruz."

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?