“Geleceğin Gemileri ve Yüzer Yapıları Tasarım 2010 Ödüllü Proje Yarışması

 ›  Haberler  › ↓ 

“Geleceğin Gemileri ve Yüzer Yapıları Tasarım 2010 Ödüllü Proje Yarışması”nın ödül töreni Titanic Business Hotel’de yapıldı.

Gemi Mühendisleri Odası tarafından organize edilen “Geleceğin Gemileri ve Yüzer Yapıları Tasarım 2010 Ödüllü Proje Yarışması”nın ödül töreni Titanic Business Hotel’de yapıldı.

Ödül törenine Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş, Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürü Cemalettin Şevli, İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali İhsan Aldoğan, Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İnsel, GESAD Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Gökalp, GESAD Genel Sekreteri Mustafa Ünar, Gemi Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tansel Timur, İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Gören, Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Gemi Makineleri Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Dursun Alkan, İTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Hakkı Helvacıoğlu, İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yalçın Ünsan, Merhum Prof. Dr. Yücel Odabaşı’nın oğlu Yıldırım Odabaşı’nın yanı sıra öğretim üyeleri, GMO üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Dereceye giren öğrencilere ödülleri İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali İhsan Aldoğan, DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İnsel, Gemi Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tansel Timur tarafından verildi.

Dereceye giren projeler ve öğrencilerin isimleri şöyle:

Birincilik ödülü
Proje Adı: Boğazın Nazar Boncukları
Takım Kaptanı: Yağız Paralı
Hüseyin Karabacak
Hasan Kayar (DŞ' 05)

 

BİRİNCİ PROJE: BOĞAZIN NAZAR BONCUKLARI
"Yücel Haca İçin Yarışmışlardı"

“Boğazın Nazar Boncukları” projesi, enerji sıkıntısının ve küresel ısınmanın gündemde olduğu dünyamızda alternatif enerji üretimine dikkat çekiyor. Proje temel olarak İstanbul Boğazı kıyılarında yerleştirilmiş yüzer tesisler ile boğaz akıntısından yararlanarak enerji üretimi fikrine dayanıyor. Tesislerin su üstü kısmı ise boğaz dokusuna uygun müze, restoran gibi turistik amaçlarla kullanılabilecek yapılar içeriyor.

Proje akıntıdan enerji üretimi konusunda bir dizi yenilik içeriyor. Her bir tesis su altı kesiminde yedi adet türbin grubuna sahip. Türbin gruplarının etrafında ise akım hızlandırıcı nozullar var. Proje ekibinin yaptığı hesaplamalara göre bu sistem sayesinde türbinlere gelen akımın hızı tesisin bulunduğu ortamdaki akıntı hızının 2,5 katına kadar çıkıyor. Bu durum türbinlerden elde edilen enerjide çok büyük bir artış sağlıyor. Akımın nozul içinden geçme zorunluluğu ise arka arkaya iki sıra halinde türbin yerleşimini verimde büyük kayıplar olmaksızın mümkün kılıyor. Sistemde kullanılan dikey eksenli türbinler ise üretim ve bakım kolaylığı ile projenin maliyeti ve işlevselliği üzerinde oldukça olumlu etkiye sahip.

Gerek enerji üretimi gerekse turistik değeri ile “Boğazın Nazar Boncukları” İstanbul Boğazı’nın yanı sıra Büyük akarsuların üzerine kurulmuş diğer yerleşimler içinde uygulanabilir nitelikte. Projenin tasarımını yapan ekip ise İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Makinaları Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden takım lideri Yağız Paralı, Hasan Kayar ve Hüseyin Karabacak’tan oluşmaktadır.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?