Galip Haktanır’ın 100. yaşına özel pul ve zarf üretildi

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Spor Kulübü (DSK) tarafından Türkiye’nin yaşayan en yaşlı milli sporcusu olan ve “en kıdemli Darüşşafakalı” unvanının sahibi Galip Haktanır’ın 100. yaş günü onuruna özel üçlü pul serisi ve özel gün zarfı hazırlandı.  

Haktanır’ın yakasında 10 numaralı Darüşşafaka öğrenci formasıyla görüldüğü öğrencilik yılları, futbol hayatını yaşadığı Vefa Spor yılları ile milli formalı yılları temasıyla hazırlanan pul koleksiyonun tanıtım toplantısı, 25 Ağustos Çarşamba günü Darüşşafaka Cemiyeti’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya; Galip Haktanır ve yakınları, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Demirci ile Oğuz Güleç, Yönetim Kurulu Eski Üyesi ve Haysiyet Divanı Üyesi Davut Ökütçü, Darüşşafaka Spor Kulübü (DSK) Yönetim Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Saruhan, Vefa Spor Kulübü Başkanı Mehmet Sütçüoğlu ve Vefa Spor Kulübü futbol altyapı takımı oyuncuları, PTT İstanbul Bölge Başmüdür Yardımcısı Bahtiyar Özcan ve temsilcileri ile çok sayıda konuk katıldı.  

 DSK Yöneticisi Öktem Kalaycıoğlu
 DSK Yöneticisi Öktem Kalaycıoğlu

Toplantının açılış konuşmasını yapan DSK Yöneticisi Öktem Kalaycıoğlu, Darüşşafaka Spor Kulübü’nün 2021 yılını 100. yaşı olması vesilesiyle “Galip Haktanır Yılı” ilan ettiğini ve yıl boyu farklı etkinliklerle kutlamaya devam edileceğini belirtti. 

PTT İstanbul Bölge Başmüdür Yardımcısı Bahtiyar Özcan
PTT İstanbul Bölge Başmüdür Yardımcısı Bahtiyar Özcan

PTT İstanbul Bölge Başmüdür Yardımcısı Bahtiyar Özcan ise PTT AŞ tarafından hazırlanan “10 Galip 100 Yaşında” konulu özel gün zarfı tedavüle sunulduğunu ve Sirkeci PTT Merkez Müdürlüğü Filateli ve Pul Galerisi'nde “10 Galip 100 Yaşında 24.08.2021 İSTANBUL” ibareli özel gün zarfına ait özel tarih damgası da kullandırılmaya başlandığını kaydetti.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Demirci
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Demirci

Ardından kürsüye gelen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Demirci ise projeyi hayata geçiren ve emek veren herkese teşekkür ederek, Galip Haktanır’a uzun ve sağlıklı ömürler diledi.

Vefa Spor Kulübü Başkanı Mehmet Sütçüoğlu, Galip Haktanır ve DSK Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Saruhan
Vefa Spor Kulübü Başkanı Mehmet Sütçüoğlu, Galip Haktanır ve DSK Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Saruhan

Asırlık futbolcu Haktanır’ın hayatını anlatan kısa film gösterimleri ve konuşmaların ardından Galip Haktanır için 100. yaş günü pastası kesildi.

100. yaş günü onuruna özel üçlü pul serisi, Darüşşafaka Spor Kulübü’nden ([email protected]); “10 Galip 100 Yaşında” özel gün zarfı 5,50 TL bedelle PTT’ye ait (www.filateli.gov.tr) web adresindeb, filateli cep uygulamasında ve PTT işyerlerinden temin edilebilir. 

Galip Haktanır kimdir? 

Galip Haktanır 1921’de dünyaya geldi. Çocukluğu İzmir’de geçen Haktanır, babasını kaybetmesi üzerine küçük yaşlarda İstanbul’daki dedesinin yanına geldi. 1932’de, ilkokul dördüncü sınıftayken Darüşşafaka Lisesi’ne girdi. Futbola Darüşşafaka Lisesi takımında başladı. Futbol dışında voleybol ve masa tenisinde de okul takımlarında yer alan Haktanır, ayrıca okullar arasında düzenlenen Atatürk Koşusu’nda birinciliği kazandı. Lise 1 öğrencisiyken Beşiktaş B takımında yer aldı. O tarihlerde lise öğrencilerinin kulüp takımlarında resmi maçlarda oynaması yasak olduğundan sadece özel maçlarda forma giydi. Kısa sürelerle Galatasaray ve Fenerbahçe’de de maçlara çıktı fakat kendi isteğiyle Vefa Takımı'nda oynamayı seçti. 1942’de Darüşşafaka Lisesi’ni bitiren Galip Haktanır, aynı yıldan itibaren Vefa’nın lig maçlarında mücadele etmeye başladı. Santraformevkiinde oynadığı başarılı futbolla kısa sürede parladı. Henüz bebekliğinde geçirdiği bir kaza nedeniyle sağ göz kapağının sarkık kalması nedeniyle “Kör Galip” lakabıyla ünlendi. Kısa sürede Vefa kaptanlığına getirilen Galip Haktanır, mücadeleci karakterini takıma da yansıttı. Nitekim daha önce İstanbul Ligi’nde en iyi derecesi dördüncülük olan Vefa, 1946-47 sezonunda şampiyonluğu averajla Fenerbahçe’ye kaptırarak ikinci oldu. Galip Haktanır Vefa’daki istikrarlı futbolu sonucunda Milli Takım’a da seçildi. İkinci Dünya Savaşı nedeniyle 11 yıldır müsabaka yapamayan Türk Milli Takımı’nın 1948’de İstanbul’da oynadığı Avusturya maçında forma giydi. Milli müsabakaların çok seyrek oynandığı dönemde, 1948 – 1950 arası beş A, bir B olmak üzere toplam altı kere milli formayı giydi. 1955’te futbolu bıraktıktan sonra antrenörlüğe başladı. Çeşitli dönemlerde birkaç kez Vefa antrenörlüğü dışında, Eyüp ve Beylerbeyi takımlarını çalıştırdı. Vefa Kulübü’nde antrenörlük dışında uzun yıllar idarecilik yaptı ve genel kaptanlık görevini üstlendi. 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?