Freaky DAÇKA Türkiye birincisi!

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Ortaokul Destination Imagination takımı “Freaky DAÇKA” dünyanın en büyük yaratıcılık organizasyonu olan DAT 2019’un Türkiye finallerinde 33 takımın yarıştığı Güzel Sanatlar kategorisinde Türkiye birincisi oldu. Ayrıca Freaky DAÇKA turnuvaya katılan 443 takım arasında 400 tam puan alan tek takım oldu.

Türkiye’nin yenilikçi zihinleri, dünyanın en büyük yenilikçilik ve yaratıcılık organizasyonu olarak kabul edilen Destination Imagination (DI) yarışmasının 22-24 Şubat tarihlerinde Kuşadası’nda gerçekleşen Türkiye finallerinde buluştu.

“DI Türk-Hayal gücüne Yolculuk Derneği” tarafından düzenlenen Yenilikçi Problem Çözme Programı-DAT 2019’da Darüşşafaka’yı İngilizce Öğretmenleri Nilay Nurik ve Nebahat İnce koçluğundaki 7. ve 8. sınıf öğrencileri Zeynep Ruken Şirin, Zeynep İlkim Döner, Ömer Herek, Buse Durdu Koç, Nazli Eren, Yigit Mert Bideci ve Halenur Tavsan’dan oluşan “Freaky DAÇKA” takımı temsil etti.

Freaky DAÇKA, 33 takımın yarıştığı Güzel Sanatlar kategorisinde 400 tam puan alarak Türkiye birincisi oldu ve Türkiye’yi, ABD’de yapılacak olan Dünya Finalleri’nde (Global Finals) temsil etme hakkı kazandı. Ayrıca Freaky Daçka, “Olağanüstü çaba, teknik, mühendislik ve performans” konularında jüri özel ödülü olan “Rönesans Ödülü”nün de sahibi oldu.

DAT 2019 nedir?


Her yıl Destination Imagination INC tarafından düzenlenen DAT 2019, eğitimciler ve endüstri uzmanlarıyla birlikte çalışarak STEAM, sanat, sosyal girişimcilik ve erken öğrenme alanlarını destekleyen 7 yeni akademik görev geliştirir. Öğrenciler seçtikleri göreve yönelik bir çözüm yaratmak için takımlarıyla araştırır, öğrenir ve tasarlar. Görevleri üzerinde çalışırken öğrenciler, fikirlerini gerçekleştirdikleri, başarısızlıklardan ders aldıkları, problemleri değerlendirdikleri ve gelişimlerini gözlemledikleri yaratıcı süreci öğrenir. Görev programına dahil olan öğrenciler sunumlarını önce ülke turnuvasında, dereceye girmeleri halinde davet edildikleri Dünya Finalleri’nde gerçekleştirir.
 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?