Darüşşafakalı öğrenciler NASA'daydı

 ›  Haberler  › ↓ 

FRC Dünya Şampiyonası’na katılmak üzere 19 - 22 Nisan tarihleri arasında ABD’nin Houston kentinde bulunan Darüşşafaka Robot Kulübü öğrencileri, American Turkish Association of Houston (ATA-Houston) üyeleriyle bir araya geldi.

Houston seyahati öncesinde Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Davut Ökütçü’nün girişimleriyle ATA-Houston ile iletişime geçildi. Başta ATA-Houston Başkanı Özlem Adra ve Yönetim Kurulu Üyesi Jenny Midyat olmak üzere tüm ATA-Houston üyeleri, öğrencilerin şampiyonada yarışacak olmasından dolayı duydukları mutluluğu ve gururu paylaşmıştı. 

Darüşşafaka öğrencileri, yarışma öncesinde Assembly of Turkish American Associations’ın (ATAA) desteği ve Darüşşafaka Lisesi mezunlarından Nihat Övütmen'in  (DŞ’78) rehberliğinde  NASA Space Center’ı ziyaret etti.

Ziyarette öncelikle Tram Tour’a katılan Darüşşafaka öğrencileri, Rocket Park’ta, geçmiş uzay görevlerinde kullanılan roketleri yakından görme ve inceleme fırsatı yakaladı. 

Gezinin bir sonraki durağında Darüşşafaka öğrencileri Astronaut Gallery’i ziyaret etti ve geçmiş uzay görevlerinde astronotlar tarafından giyilen kıyafetleri gözlemledi.

NASA Space Center’da yer alan bir diğer kısım olan Starship Gallery’de Darüşşafaka öğrencileri, insanlığın uzay macerasıyla ilgili gazete haberlerinden astronotların eğitim gördükleri modüllere kadar önemli eserleri gördü. Ay’dan getirilmiş çeşitli taşları inceledi ve ay taşlarına dokundu.

NASA ziyaretiyle unutulmaz bir gün geçirerek yarışma öncesinde moral depolayan Darüşşafaka öğrencilerinin NASA Space Center’a gerçekleştirdikleri ziyaretin destekçisi olan ATA-Houston’ın Yönetim Kurulu Üyesi Jenny Midyat, öğrencileri kaldıkları otelde ziyaret etti. 

Midyat, Darüşşafaka öğrencilerini yarışma alanında da yalnız bırakmadı. Pit alanında öğrencilerle bir araya gelen Midyat, Darüşşafaka Robot Kulübü’nün yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi aldı.

NASA ziyaretinde Darüşşafaka öğrencilerine destek veren ATAA ve ATA-Houston’a, ziyareti organize eden ATA-Houston Yönetim Kurulu Üyesi Jenny Midyat’a ve gezide öğrencilere rehberlik eden 1978 Darüşşafaka mezunu Nihat Övütmen’e çok teşekkür ediyoruz. 
 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?