Fikret – İsmet Aktekin'in isimleri Darüşşafaka’da yaşayacak

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Urla Rezidans bağışçısı ve aynı zamanda Darüşşafaka’nın vasiyet bağışçısı İsmet Aktekin, bu kez yaptığı bağışıyla hem kendi hem de merhum ağabeyi Fikret Aktekin’in ismini Darüşşafaka Maslak Yerleşkesi’nde ölümsüzleştirdi.

Ülkemizin çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sağlanmasına ve özellikle kız çocuklarının nitelikli eğitim alarak sağlıklı, mutlu, başarılı ve güçlü bireyler olarak yetişmesine büyük önem verdiğini belirten İsmet Aktekin ve merhum ağabeyi Fikret Aktekin’in isimleri, Darüşşafaka Kız Öğrenci Evi’ne verildi.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Tekin, İsmet Aktekin, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş

Fikret – İsmet Aktekin Kız Öğrenci Evi’nin isimlendirme töreni, 5 Haziran 2017 Pazartesi günü Darüşşafaka Maslak Kampüsü’nde bulunan Kız Öğrenci Evi’nde yapıldı. Törene, İsmet Aktekin, dostları ve ablası Nimet Sonkaya, Darüşşafaka Cemiyeti ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları yöneticileri, öğrenciler, öğretmenler ve çalışanlardan oluşan kalabalık bir grup katıldı. 

Çamaş: "Darüşşafaka’nın ve ülkemizin geleceği için yaptığınız bu katkı hiç unutulmayacak"

Darüşşafaka Lisesi 11. sınıf öğrencisi Ezgi Şimşek’in sunuculuğunu yaptığı törende, ilk olarak Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş bir konuşma yaptı. 

Talha Çamaş

Çamaş, “Fikret – İsmet Aktekin Kız Öğrenci Evi’nde yaşayan ve Darüşşafaka’da aldıkları eğitimle geleceğe güvenle hazırlanan kız öğrencilerimizin başarılarında katkınızın olması ne büyük bir mutluluk! Öğrencilerimizin, Darüşşafaka’nın ve ülkemizin geleceği için yaptığınız bu katkı hiç unutulmayacak. Nice kız öğrencimizin bu yuvada sağlıklı, güvenli ve mutlu bir yaşam süreceğinden ve isminizi taşıyan yurdun çatısı altında yaşamaktan gurur duyacaklarından emin olabilirsiniz. Ülkemizin aydınlık bir geleceğe kavuşmasının sadece ve sadece çocuklarımızın nitelikli eğitim almasıyla sağlanabileceğine inanan Fikret ve İsmet Aktekin’in bu desteğinin herkese örnek teşkil etmesini diliyoruz” diyerek İsmet Aktekin’e teşekkürlerini iletti ve merhum ağabeyi Fikret Aktekin’i de saygı ve minnetle andı.

Aktekin: "Genç kızlarımız için Darüşşafaka’ya destek olma kararını verdim"

Talha Çamaş’ın ardından söz alan İsmet Aktekin ise Darüşşafaka ile yolunun çocukluk yıllarında İstanbul Fatih’te oturması sebebiyle kesiştiğini söyleyerek “Darüşşafaka’ya büyük sevgi ve saygısı olan Rahmetli Fikret Ağabeyim’le değişik zamanlarda yaptığımız sohbetlerimizde önemli ülke sorunumuz olan eğitimin evlerimizden başladığı, en önemli öğretmenlik görevinin ise ancak iyi eğitimli, kendine güvenli annelerimize düştüğünü zaman zaman dile getirirdik. Yola bu düşüncelerin ışığı altında çıkıp epey bir çalışma yaptıktan sonra genç kızlarımız için Darüşşafaka’ya destek olma kararını verdim” dedi.

İsmet Aktekin

“Yaklaşık 430 genç kızımızın Darüşşafaka’ya girdikleri 10 yaşından itibaren okuyacakları 9 yıl boyunca, sağlıklı, güvenli, sıcak bir aile ortamında, mutlu bir yaşam sürecekleri bu güzel yuvanın onların ikinci evi olacağına kalben inanıyorum” diyen Aktekin, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Ülkemizin kalkınma ve atılımında en önemli sorunlarından birinin “eğitim” olduğu bilinen bir gerçek. Kanımca, insanoğlu, bir iyilik ve hayır yapmayı düşünüyorsa, bunu sağlığında yapmalı, yaptığı hayırlı işleri görmeli, bu güzelliklerin manevi hazzını hissetmeli ve yaşamalıdır. Ayrıca izleyip gördüğüm kadarıyla, ülkemizde eğitime katkı sunan bazı büyük kuruluşların yanında, uzun yıllar mütevazı birikimlerini eğitim alanında kullanmak isteyen, güvenilir kuruluş arayışı içinde olan, bağış yapmak isteyen ailelerin olduğundan da hiç şüphem yoktur” diyerek herkesi yetiştiğimiz ülkenin geleceği için çocuklarımızın eğitimine destek olmaya davet etti.

Darüşşafaka’ya verdiği destekle Darüşşafaka’nın Kurucu Bağışçıları arasına katılan İsmet Aktekin’e konuşmasından sonra Talha Çamaş tarafından “Kurucu Bağışçı Plaketi” takdim edildi.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Tekin, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, İsmet Aktekin, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Davut Ökütçü

Törende, “Atatürk Sürecinin Son Kırıntılarından Birisi Olan Fikret Aktekin’in Yaşam Anıları” isimli kitabını da imzalayan İsmet Aktekin’in bu kitabı da Darüşşafaka yararına bağış karşılığı satıldı.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?