Erzincan depremi, 83. yılında da unutulmadı

 ›  Haberler  › ↓ 

1939 Erzincan depreminin 83. yıl dönümü ve ardından Türkiye İş Bankası’yla gerçekleştirilen tarihî iş birliği, 26 Aralık’ta Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda gerçekleştirilen törenle anıldı.

Törende konuşan Darüşşafaka Lisesi 8. sınıf öğrencisi Esma Bera, “Depremin yaralarını sarmak için tüm ülke seferber olmuş, istisnasız herkes yardım için Erzincan’a koşmuştur. Ülkenin dört bir yanından kente yardıma gidenlerin arasında Atatürk’ün kurduğu Türkiye İş Bankası ve Darüşşafaka da vardır. Bu büyük felaket, ülke tarihinin en önemli iş birliklerinden birine sahne olmuş, Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle 83 depremzede çocuk, Darüşşafaka’da okumaya başlamıştır. Aradan geçen onca zaman bu iki kurumun bir iyilik hareketine dönüşen iş birliklerini büyütmüş ve bu iş birliğinin günümüze kadar gelmesini sağlamıştır.” diyerek, Erzincan depreminin ardından Darüşşafaka ile Türkiye İş Bankası arasında yapılan iş birliğini anlattı.

Darüşşafaka Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Esma Bera

 

Konuşmanın ardından Darüşşafaka Ortaokulu Korosu depremde hayatını kaybedenlerin anısına “Allı Turnam” ve “Bu Son Olsun” adlı parçaları seslendirdi.

Darüşşafaka Ortaokulu Korosu 

 

“81 İlden 81 Öğrenci” sosyal sorumluluk projesiyle 15 yıldır Darüşşafakalı öğrencilerin yanında olan Türkiye İş Bankası’nın 82 yıl önce de Darüşşafaka ile iş birliği  yaptığını belirten Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç de, bu anlamlı gün için düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: “Tarihin gördüğü en büyük felaketlerden biri olan Erzincan depreminde babasını kaybetmiş 83 ‘Erzincan Yetimi’nin, Türkiye İş Bankası’nın bağışı ve taahhüdüyle Darüşşafaka’da eğitime başlamasının üzerinden tam 82 yıl geçmiş. Bu anlamlı iş birliğini bunca zaman nasıl unutmadıysak bundan sonra da unutmayacağız. Darüşşafaka’dan ayrılma vakti yaklaşınca bir anı defteri oluşturan 1945 yılı Darüşşafaka mezunu Hüsnü Söyler’in defterine duygularını aktaran, Erzincan depreminden sonra Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle Darüşşafaka’da okuyan Muammer Malatyalıoğlu’nun yazdığı gibi, bu korkunç felaketten kurtulup şefkat yuvasına sığınan gençlerin ruhlarındaki felaket izleri Darüşşafaka’mız sayesinde silindi. Bu da bizler için bir sevinç, gurur vesilesi. Depremde kaybettiğimiz tüm vatandaşlarımızı, hayatını kaybetmiş tüm Erzincan yetimlerini, o yetimlerin hayatına dokunan tüm İş Bankası ve Darüşşafaka yetkililerini saygıyla anıyorum.

Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç ve
Darüşşafakalı öğrenciler

 

Günün anısına; depremin ne olduğunu, depremden nasıl korunulacağını ve Erzincan depremi sonrası Darüşşafaka ile Türkiye İş Bankası birlikteliğini anlatan dijital kitapçık öğrencilere gönderildi.

Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle 83 “Erzincan Yetimi”nin Darüşşafaka’da eğitime başlamasının hikâyesini okumak için tıklayınız.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?