Erzincan Depremi 80. yılında unutulmadı

 ›  Haberler  › ↓ 

Ülkemizin yaşadığı en büyük felaketlerden biri olarak tarihe geçen 1939 Erzincan Depremi'nin 80. yılı 27 Aralık’ta Darüşşafaka Cemiyeti Müzesi’nde düzenlenen etkinlikle anıldı.

Öktem: “Depremde babasını kaybetmiş 83 ‘Erzincan Yetimi’, Türkiye İş Bankası’nın bağışı ve taahhüdüyle ‘şefkat yuvası’ Darüşşafaka’ya yerleştirildi”

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem, Türkiye İş Bankası Kurumsal İletişim Bölümü yetkilileri, Darüşşafaka çalışanları ve öğrencileri Darüşşafaka Cemiyeti Müzesi’nde bir araya gelerek Erzincan Depremi’ni ve kayıpları andı.

Etkinlikte konuşan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem (DŞ’82), “Bugün, yeryüzünün gördüğü en büyük felaketlerden biri olan 1939 Erzincan Depremi’nde hayatını kaybedenleri anmak ve bu felaketten doğan ve bugün hala devam eden Darüşşafaka-Türkiye İş Bankası iş birliğini bir kez daha hatırlamak için buradayız.” dedi. 7.9 şiddetindeki deprem neticesinde yaklaşık 33 bin insanın hayatını kaybettiğini ifade eden Öktem, bu felaketin ardından yaraların sarılması için ülke genelinde adeta bir seferberliğin ilan edildiği belirtti. Türkiye’nin iki köklü kurumu Türkiye İş Bankası ile Darüşşafaka Cemiyeti’nin de bu seferberliği katıldığı belirten Öktem, “Bu topraklarda her zaman yaraları sarmayı hedeflemiş olan İş Bankası bu felakete de kayıtsız kalmadı. Depremde babasını kaybetmiş 83 ‘Erzincan Yetimi’, Türkiye İş Bankası’nın bağışı ve taahhüdüyle ‘şefkat yuvası’ Darüşşafaka’ya yerleştirildi.” diye konuştu. Öktem sözlerini, “Bir daha böyle bir felaketin yaşanmamasını dilerim.” diyerek noktaladı.

Hüsnü Söyler’in anı defteri Darüşşafaka Müzesi’nde

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Eski Üyesi Beşir Özmen (DŞ’74), Darüşşafaka - Türkiye İş Bankası iş birliğiyle Darüşşafaka’da okuma imkânı bulan bazı Erzincan Yetimleri’nin, Darüşşafaka 1945 mezunu Hüsnü Söyler’in anı defteri için kaleme aldıkları yazıları okudu. Özmen’in anekdotlar okuduğu anı defteri, bugün Darüşşafaka Müzesi'nde muhafaza ediliyor.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?