Genç Sait Faik’ler Ödüllerine Kavuştu

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka’nın vasiyet bağışçısı, değerli yazar Sait Faik Abasıyanık’ın anısını yaşatmak için her yıl Darüşşafaka Lisesi Türkçe- Edebiyat Bölümü tarafından düzenlenen “14. Hişt Hişt, Genç Sait Faik Öykü Yarışması Ödül Töreni” 25 Nisan’da TİM Gösteri Merkezi Fettah Aytaç Salonu’nda gerçekleştirildi.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem’in gerçekleştirdiği açılış konuşmasında “Sait Faik günlük hayatın telaşında fark etmediğimiz, atladığımız detayları bazen müthiş bir zarafetle, bazen en acı gerçekleriyle bize tekrar aksettiren ve fark ettiren bir aynadır” diye belirterek, konuşmasını “Bugün Hişt Hişt, Genç Sait Faik Öykü Yarışması’na katılan genç öykü yazarlarımızdan biri belki de gelecekte Sait Faik Hikâye Armağanı’nın sahibi olacak. Neden olmasın?” şeklinde sonlandırdı.

Tören, Sait Faik Abasıyanık’ın hayatının anlatıldığı Onur Barış’ın yönetmenliğini yapıp Özgür Özdural’ın seslendirdiği “Benden Hikâyesi” adlı belgeselin izleyiciye sunulması ve belgesel ekibiyle gerçekleştirilen söyleşiyle devam etti.

Törende Darüşşafaka 11. sınıf öğrencilerinden Muhammed Mustafa Özdemir’in piyano resitali büyük alkış topladı.Törenin bu yılki özel konuğu ise tiyatro ve sinema oyuncusu aynı zamanda da seslendirme sanatçısı olan Özgür Özdural oldu. 1996’dan beri televizyon ve sinema filmleri için seslendirme ve çevirmenlik yapan Özdural, “Hişt Hişt…” adlı öyküyle Sait Faik’in dilinden genç yazarlara seslendi.

Darüşşafaka Edebiyat Bölümü Zümre Başkanı Nilay Tuğrul’un konuşmasının ardından yarışma sonuçları açıklandı. Yarışmaya bu yıl Türkiye genelinden 506 öykü katıldı. Darüşşafaka Lisesi öğrencileri ise kendi içinde 23 öyküyle yarıştı.

Türkçe- Edebiyat Bölümü öğretmenlerinin ön elemesinden geçen 506 öykü; Gülsün Kaya, Muzaffer Kale, Handan İnci ve Necdet Neydim’den oluşan Üst Seçici Kurul tarafından değerlendirilerek Türkiye ve Darüşşafaka dereceleri belirlendi.

Türkiye Dereceleri
1. İnci Mina Varol “Kekeç Hasan’ın Mânisi” / İstanbul SAJEV Özel Küçük Prens Lisesi
2. Seçil Yüzak “Dönüşüm”/ İstanbul Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi
3. Büşra Dündar “Uyku” /Mersin ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Anadolu Lisesi

Darüşşafaka Lisesi Dereceleri
1. Eray Çakar “Kelebek Etkisi”
2. Defne Hadiş “Mabet Ağacı”
3. Abdullah Altepe “Semizotu Çiçeği”

14. Hişt Hişt Genç Sait Faik Öykü Yarışması’nın ödül töreni, öykü dolu bir yıl yaşanması dileğiyle sona erdi.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?