“En Kıdemli” Darüşşafakalılar Mezun Toplantısı’nda Buluştu!

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafakalılar Mezun Buluşması’nın son toplantısı 1955 dönemi ve öncesinden Darüşşafakalılarla 7 Ocak 2009 Çarşamba günü Darüşşafakalı Cihat Örge ve Halit Ziya Yılmayan’ın Yeri'nde gerçekleştirildi.Hemen her Çarşamba Ortaköy’deki bu mekânda bir araya gelen “en kıdemli Darüşşafakalılar”ın buluşması aslında yalnızca Darüşşafaka Mezun Buluşmaları zincirinin bir parçası olmakla kalmıyor, Darüşşafaka ruhunu yıllardır yaşatan bir geleneği de yansıtıyor. Halit Ziya Yılmayan “Darüşşafakalıların Halit Ziya Abisi”, 1980 yılından bu yana kimi zaman sınıf arkadaşlarıyla, kimi zaman Okul’dan “kardeş”leriyle bir araya geliyor.


(soldan sağa) Halit Ziya Yılmayan (DŞ'40), Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Nilgün Akalın, Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı Zekeriya Yıldırım (DŞ'62) ve Darüşşafakalılar Derneği Başkanı Yalçın Gültekin (DŞ'78)

Tam anlamıyla “yemek bahane, amaç buluşmak” olan bu toplantılar, Darüşşafaka’nın geçmişinden bugüne pek çok konuya ve unutulmaz anlara ev sahipliği yapıyor. Bu toplantıların geleneksel mekânının Darüşşafakalılarca önemi apayrı. Darüşşafakalı Cihat Örge ve Halit Ziya Yılmayan’ın Yeri'nin kapıları tüm Darüşşafaka Dost’larına her zaman açık, bu kez de 22 Ekim 2008’den bu yana Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda düzenlenen Mezunlar Toplantısı’na ev sahipliği yaptı. Toplantıya, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Nilgün Akalın, Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı Zekeriya Yıldırım, Başkan Vekili Beşir Özmen, Cemiyet Üyesi Davut Ökütçü ve Darüşşafakalılar Derneği Başkanı Yalçın Gültekin, “en kıdemli” Darüşşafakalılara geleneksel yemeklerinde eşlik etti.

Darüşşafaka’da öğretmenlik yapan Ahmet Mithat Efendi’nin, yine Darüşşafaka’da okumuş torunları Ahmet ve Mithat Bey’ler de toplantıya katıldı.


Ahmet Bey (solda) ve Mithat Bey (sağda), Darüşşafaka Cemiyeti Başkan Vekili Beşir Özmen (ortada) ile

62 kişiden oluşan “en kıdemli” Darüşşafakalılara Nilgün Akalın Okul ile ilgili gelişmeleri anlatan bir sunum yaptı. Ardından Yalçın Granit (DŞ’59) “Hayatta her şey gün geçtikçe eski değerini yitiriyor. Benim bir Atatürk’e olan sevgim bir de Darüşşafaka sevgim hiç değişmedi, değişmeyecek” dedi. Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda okuyan çocuklar için prefabrik bir spor salonu yaptırmak istediğini söyleyen Granit, gerekli kaynak için arkadaşlarından destek istedi.


Yalçın Granit (DŞ’59) konuşma yaparken (ayakta)

Cemiyet Başkanı Zekeriya Yıldırım “Toplantıyı düzenleyen Nilgün Akalın’a ve destek veren Yalçın Kardeşim ve Halit Ziya Abime teşekkür ederim. Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda okuyan öğrencilerin, Darüşşafakalılık ruhunu en iyi taşıyan sizlerden öğreneceği çok şey var. Onlara yol gösterin, destek olun.” dedi.

Birlikte yenilen yemeğin ardından hoş sohbetler edildi, hatıra fotoğrafları çekildi.

“En kıdemli” Darüşşafakalı ağabeylerimize teşekkürlerimizi sunarız.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?