Emine Sada Dumlu’yu vefatının 5. yılında andık

 ›  Haberler  › ↓ 

Tüm mal varlığını Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlayarak “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuna büyük bir katkı sunan Emine Sada Dumlu, vefatının 5. yıl dönümünde Darüşşafaka Cemiyeti tarafından anıldı.

Darüşşafaka Müzesi’nde yapılan anma etkinliğine; Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Tekin, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Eski Üyesi Beşir Özmen, Darüşşafaka Cemiyeti Genel Sekreteri Pelin Kabalak, Genel Sekreter Yardımcısı Burçak Karakaya ve Cemiyet çalışanları katıldı. 

Törende, Emine Sada Dumlu ve Darüşşafaka Cemiyeti’ne yaptığı bağış hakkında bilgilendirme yapan Zekeriya Yıldırım şunları söyledi: “Darüşşafaka'nın değerli vasiyet bağışçısı Emine Sada Dumlu, tüm mal varlığını Cemiyetimize bağışlayarak misyonumuza büyük destek olmuştur. Bağışlarıyla nice öğrenci Darüşşafaka’da nitelikli eğitim alarak yetişmiştir. Kendisini sadece bir gün değil, her gün minnet ve saygıyla anıyor, bu büyük hayırseverliği için teşekkür ediyoruz. Emine Sada Dumlu, Osmanlı’nın son dönemlerinde görev yapmış Sadrazam Mehmed Said Paşa'nın torunudur. Sadrazam Said Paşa da Darüşşafaka’nın büyük bağışçılarındandır. Osmanlı Devleti’nden Türkiye Cumhuriyeti’ne geçiş sürecini yaşamış bir Cumhuriyet kadını olan Emine Sada Dumlu, Darüşşafaka’ya gönül vermiştir ve hep kalbimizde yaşayacaktır. Ruhu şad olsun. Nur içinde yatsın.”

Törenin sonunda, Emine Sada Dumlu, bugün aramızda olmayan tüm bağışçılar, Darüşşafaka’ya hizmeti geçenler, Ulu Önder Atatürk ve tüm şehitlerimizin aziz ruhlarına Fatih Savaş Hoca tarafından dua okundu.

Merhume Emine Sada Dumlu ve Darüşşafaka Cemiyeti’ne yaptığı bağış hakkında: 

Darüşşafaka'nın değerli vasiyet bağışçısı Emine Sada Dumlu, 1922 İstanbul doğumludur. Sadrazam Mehmed Said Paşa'nın torunudur. Ayrıca Türk sanatında iz bırakan ünlü Rey Kardeşler Cemal Reşit Rey ve Ekrem Reşit Rey’in de yeğenidir. Sadrazam Said Paşa, “Cemiyet-i Tedrisiye ile Darüşşafaka’ya Fevkalade Hizmet Edenler” arasındadır. Bu vesileyle Emine Sada Dumlu’nun Darüşşafaka’ya ilgisinin çok eskilere dayandığı ve Said Paşa’nın ilgi ve teveccühünün muhtemelen torunu Sada Hanım’a da miras kaldığı söylenebilir. Emine Sada Dumlu, 30 Mayıs 1975 tarihli vasiyetnameyle bugünkü değeri yaklaşık 56 milyon TL olan mal varlığını Darüşşafaka Cemiyeti’ne bırakmıştır. Sada Hanım, 2002 yılında Darüşşafaka Yakacık Rezidans'a yerleşmiş, 2005 yılından itibaren ise Maltepe Özel Bakım Ünitesi’nde ilgi ve özenle bakılmıştır. 23 Ocak 2012 tarihinde aramızdan ayrılmıştır. 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?