Emine Sada Dumlu’yu andık

 ›  Haberler  › ↓ 

Tüm mal varlığını Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlayarak “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuna büyük bir katkı sunan Emine Sada Dumlu, vefatının 4. yıl dönümünde Darüşşafaka Cemiyeti tarafından anıldı.

Darüşşafaka Müzesi’nde yapılan anma etkinliğine; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri Hakan Tahiroğlu ve Mehmet Erktin, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Eski Üyesi Beşir Özmen, Darüşşafaka Cemiyeti Baş Hukuk Müşaviri Av. Dr. İnci Ercan, Darüşşafaka Cemiyeti Genel Sekreteri Pelin Kabalak, Genel Sekreter Yardımcısı Burçak Karakaya, Cemiyet Hukuk Birimi ve Bağış Birimi çalışanları katıldı. 

Fatih Savaş ve Talha Çamaş

Etkinlikte bir konuşma yaparak merhume Emine Sada Dumlu ve Cemiyet’e yaptığı bağış hakkında bilgilendirme yapan Talha Çamaş, şunları söyledi: "Darüşşafaka'nın değerli vasiyet bağışçısı Emine Sada Dumlu, 1922 İstanbul doğumludur. Sadrazam Mehmed Said Paşa'nın torunudur. Ayrıca Türk sanatında iz bırakan ünlü Rey Kardeşler Cemal Reşit Rey ve Ekrem Reşit Rey’in de yeğenidir. Sadrazam Said Paşa, “Cemiyet-i Tedrisiye ile Darüşşafaka’ya Fevkalade Hizmet Edenler” arasındadır. Bu vesileyle Emine Sada Dumlu’nun Darüşşafaka’ya ilgisinin çok eskilere dayandığını ve Said Paşa’nın ilgi ve teveccühünün muhtemelen torunu Sada Hanım’a da miras kaldığını söyleyebiliriz. Bağışçımız, eşi Münip Ser ile birlikte 30 Mayıs 1975 tarihli vasiyetnameyle bugünkü değeri yaklaşık 56 milyon TL olan mal varlığını Cemiyetimize bırakmıştır. Eşi Münip Ser, 1977'de vefat etmiştir. Sada Hanım, 2002 yılında Darüşşafaka Yakacık Rezidans'a yerleşmiş, 2005 yılından itibaren ise Maltepe Özel Bakım Ünitemizde ilgi ve özenle bakılmıştır. Maalesef, 23 Ocak 2012 tarihinde aramızdan ayrılmıştır. Merhume Emine Sada Dumlu’nun ve Merhum Münip Ser’in ruhu şad olsun. Nur içinde yatsınlar."

Tören, Emine Sada Dumlu'nun, Münip Ser’in, bugün aramızda olmayan tüm bağışçıların, Darüşşafaka’ya hizmeti geçenlerin, Ulu Önder Atatürk ve tüm şehitlerimizin aziz ruhlarına Fatih Savaş Hoca tarafından dua okunmasıyla sona erdi.  

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?