Emine Sada Dumlu, vefatının 6. yıl dönümünde anıldı

 ›  Haberler  › ↓ 

“Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonuna büyük katkı sunan Emine Sada Dumlu, Darüşşafaka Cemiyeti tarafından anıldı

Tüm mal varlığını Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlayarak “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuna büyük bir katkı sunan Emine Sada Dumlu ve eşi Münip Ser, Dumlu’nun vefatının 6. yıl dönümünde Darüşşafaka Cemiyeti tarafından anıldı.

23 Ocak Salı günü Darüşşafaka Müzesi’nde yapılan anma etkinliğine; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Başkan Vekili Hakan Tahiroğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Fırat Tekin, Mustafa Uğur Demirci, Sevhan Gök Kahya, Erman Süsler, Prof. Dr. Lütfü Telci ve Tayfun Öktem, Yönetim Kurulu Eski Üyeleri Beşir Özmen ve Betül Oran Akan, Genel Sekreter Yardımcısı Burçak Karakaya ve Cemiyet çalışanları katıldı. 

Törende, Emine Sada Dumlu hakkında bilgilendirme yapan Talha Çamaş şunları söyledi: “Darüşşafaka'nın değerli vasiyet bağışçısı Emine Sada Dumlu, tüm mal varlığını Cemiyetimize bağışlayarak misyonumuza büyük destek olmuştur. Bağışlarıyla nice öğrenci Darüşşafaka’da nitelikli eğitim alarak yetişmiştir. Kendisini sadece bir gün değil, her gün minnet ve saygıyla anıyor, bu büyük hayırseverliği için teşekkür ediyoruz. Emine Sada Dumlu, Osmanlı’nın son dönemlerinde görev yapmış Sadrazam Mehmed Said Paşa'nın torunudur. Sadrazam Said Paşa da Darüşşafaka’nın büyük bağışçılarındandır. Osmanlı Devleti’nden Türkiye Cumhuriyeti’ne geçiş sürecini yaşamış bir Cumhuriyet kadını olan Emine Sada Dumlu, Darüşşafaka’ya gönül vermiştir ve hep kalbimizde yaşayacaktır. Ruhu şad olsun. Nur içinde yatsın.”

Törenin sonunda, Emine Sada Dumlu ve Münip Ser’in, bugün aramızda olmayan tüm bağışçıların, Darüşşafaka’ya hizmeti geçenlerin, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizin aziz ruhlarına Fatih Savaş Hoca tarafından dua okundu.

Merhume Emine Sada Dumlu ve Darüşşafaka Cemiyeti’ne yaptığı bağış hakkında: 

Darüşşafaka'nın değerli vasiyet bağışçısı Emine Sada Dumlu, 1922 İstanbul doğumludur. Sadrazam Mehmed Said Paşa'nın torunu olan Dumlu, ayrıca Türk sanatında iz bırakan ünlü Rey Kardeşler Cemal Reşit Rey ve Ekrem Reşit Rey’in de yeğenidir. 

Sadrazam Mehmed Said Paşa, 2. Abdülhamid döneminde yedi, II. Meşrutiyet döneminde iki olmak üzere toplamda dokuz defa sadrazam olmuş ve zekasıyla ün kazanmış vezirlerdendir. 1884 yılında Darüşşafaka’yı ziyaret eden ve okuldan çok memnun kalan Said Paşa’nın gayretiyle, Darüşşafaka’nın eksikliklerinin tamamlanmasına ve bunun maliye hazinesinden karşılanmasına karar verilmiştir. Ayrıca Said Paşa’nın Darüşşafaka hakkında verdiği bilgilerden memnun olan 2. Abdülhamid, o yıl Darüşşafaka'yı bitiren altı öğrenciyi kabul etmiş ve öğrenciler bizzat yaptıkları tabloları padişaha vermişlerdir. Bu tarihten sonra Darüşşafaka’dan her yıl mezun olanların isimlerini ve tablolarını padişaha takdim etmeleri adet haline gelmiştir. İlk Sadrazamlığının ardından görevini Darüşşafaka kurucularından Gazi Ahmet Muhtar Paşa 'ya bırakan Sadrazam Said Paşa, Cemiyet-i Tedrisiye ile Darüşşafaka’ya Fevkalade Hizmet Edenler arasındadır. Bu vesileyle Emine Sada Dumlu’nun Darüşşafaka’ya ilgisinin çok eskilere dayandığı ve Said Paşa’nın ilgi ve teveccühünün muhtemelen torunu Sada Hanım’a da miras kaldığı söylenebilir. 

Emine Sada Dumlu ve ilk eşi Münip Ser, 30 Mayıs 1975 tarihli vasiyetnameyle, Beyoğlu Çiçek Pasajı'nın da içerisinde bulunduğu, bugünkü değeri yaklaşık 56 milyon TL olan mal varlıklarını Darüşşafaka Cemiyeti’ne bırakmıştır. 

Emine Sada Dumlu'nun eşi Münip Ser, Hersek eşrafından Derviş Bey ve Fatma Hanım’ın oğullarıdır. 1977'de vefat etmiştir. Sada Hanım, 2002 yılında Darüşşafaka Yakacık Rezidans'a yerleşmiş, 2005 yılından itibaren ise Maltepe Özel Bakım Ünitesi’nde ilgi ve özenle bakılmıştır. Dumlu, 23 Ocak 2012 tarihinde aramızdan ayrılmıştır. 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?