Darüşşafaka ile İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden Tasarım Atölyesi

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları ve İTÜ Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü iş birliğiyle 20 Ekim 2016 Perşembe günü “Eco-schoolyards / Eko(lojik)-okul bahçeleri” başlıklı bir tasarım atölyesi gerçekleştirildi. 

Öğrencilerin sınıf dışındaki yaşamlarını zenginleştiren, onlara hareket ve sosyalleşme imkânı tanıyan okul bahçeleriyle ilgili atölyede, farklı yaş gruplarının ihtiyaçları, ekoloji ve oyun temaları üzerinde çalışıldı.

Darüşşafaka Yerleşkesi’nin açık alanlarının ele alındığı çalışmada, öğrenciler, doğa, çevre, ekoloji, tasarım ve mimarlık alanlarında fikirlerini paylaştı. 

Atölye sırasında tasarım önerileri, tartışmalar, çizimler, görseller ve çeşitli materyaller üzerinden geliştirilen ürünler ve ön fikirler günün sonunda sergilendi.

Atölyeye katılan öğrenciler, sürecin son aşaması olan ve Taşkışla’da gerçekleştirilecek olan “final jürisi”ne davet edildi. Final jürisinde İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencileri, yaptıkları projeleri sunarken, Darüşşafaka öğrencileri de katkı koydukları projelerin jüri üyeliğini yapacak. 

Projeyi, Darüşşafaka Lisesi öğrencileri ile İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü 2016-2017 Güz Dönemi Proje I-II Stüdyosu öğrencileri birlikte yürütüyor. 

Çalışmayla, okulun asıl sahipleri olan öğrencilerin “Okul Bahçeni Kendin Tasarla” sloganı ile tasarım sürecine dâhil olmaları hedefleniyor.

Tüm Haberlere Göz Atın