Eğitime Corona Virüs nedeniyle ara verildi. Şimdi ne yapmalı?

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Rehberlik Birimi'nden tavsiyeler

Sağlığımız için evlerimizde vakit geçirdiğimiz bugünlerde Darüşşafaka Eğitim Kurumları Ortaokul ve Lise Rehberlik Birimleri’nin Darüşşafakalı öğrenciler için hazırladığı çalışmayı tüm öğrencilere rehber olabilmesi için yayınlıyoruz. 

Dünya olarak yaşadığımız süreçlerden kaynaklı endişelerimiz, daha iyi bir dünyaya, daha güvenli bir mekana, daha sağlıklı ve daha sosyal bir yaşama dair isteklerimiz bunun yanında zorunluluklarımız, sorumluluklarımız ve kısıtlamalarımız... Bazı durumlar vardır ki hiçbir şeyi değiştiremeyiz gibi gözükür ancak o anlarda aslında güçlüyüzdür ve bakış açımızı değiştirerek bu gücün farkına varırız.

Öyleyse bu gücü kullanmak için ne yapmalı? 

A) Görev ve Sorumluluklar

23 Mart itibarıyla uzaktan eğitime geçiş yapıyoruz.
Bu sürecin verimli olabilmesi için aşağıda yer alan noktalara önem verilmesi gerektiğini belirtmek isteriz;

1. Online ders programını kontrol etmenin,
2. Ders saatinin öncesinde internet bağlantını test etmenin,
3. Ders saatinden önce ders dinlemeye hazır olmanın,
4. Ders dinlerken o derse ait materyalleri yanında bulundurmanın,
5. Ders dinlerken not almanın ve sonrasında notlarını tekrar etmenin,
6. Haftalık bir yaşam programı oluşturmanın, günlerini planlı geçirmenin,
7. Yaşayabileceğin her türlü aksaklıkla ile ilgili yardım almanın önemli olduğuna inanıyoruz.

B) Öneriler

Zamanınızı, planlı programlı yönetin!

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, öngörülebilir ve düzenli bir rutini olan bireylerin hedeflerine ulaşmaları daha kolay oluyor ve bu bireyler gün içinde sosyal ve duygusal olarak günü daha dengeli geçiriyorlar. 

Gün içinde aynı kalmasını istediğiniz rutinlerinize karar verin. Bunun için okuldaki ders programınızı başlangıç noktası olarak kullanabilirsiniz. Okulda iken sabah nasıl erken kalkıyorsanız-o kadar erken olmasa da- evde iken de okuldaki kalk saatine yakın zamanlarda güne başlamalısınız. Gece geç vakitlere kadar ayakta kalmak da sizi cezbedebilir fakat bunun aksi yönde hareket etmelisiniz! Evde de olsak uykusuz geçen uzun geceler, sağlığımız ve ruhsal dengemiz açısından bizlere büyük bir engel olacaktır.

Okuldaki ders programınızı, günü şekillendirmek için kullanabilirsiniz. Okuldaki ders aralarına benzer aralar ve bu aralarda farklı kısa aktiviteler gününüze düzen ve renk katacaktır. 

Okulda ne zaman öğle yemeği yiyorsanız, o vakte yakın bir zamanda öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz. Hatta bu aralarda okul arkadaşlarınızla internet platformları üzerinden iletişime geçebilir, okul arkadaşlarınızla aranızdaki sosyal bağı böylece sürdürebilirsiniz.
Her öğrenci kendi durumuna göre bir çalışma stratejisi belirlemelidir. Günün, haftanın sonunda ulaşılması düşünülen hedefler, en baştan belirlenmelidir.

Konu tekrarı yapılmalı. Eksik kalan konular tamamlanmalıdır.

Ders çalışma sürenizin uzunluğu değil kalitesi önemlidir. Bunu önemseyin!

Gün içinde en az bir saatinizi kitap okumaya ayırmalısınız

Kitabın entelektüel ve sosyal-duygusal açıdan faydalarını kelimelere dökmek mümkün değildir. Elinizde bir kitap yoksa cep telefonlarınızda okuyabileceğiniz yüzlerce e-kitabı epub veya pdf versiyonlarında indirmek de mümkün. Ayrıca okulumuzun kurumsal abone olup erişime sunduğu ücretsiz birçok bilimsel ve sanatsal dergi, internet üzerinden erişimimize açık bulunmaktadır.  

Günlük tutun

Bu süreçteki hislerimiz, düşüncelerimiz, korkularımız, meraklarımız vb. değişen duygularımızı yazabileceğimiz bir günlük tutabilir ve bu süreçte farkındalıklarınızı yazabilirsiniz. Bu günlüğe tüm süreç boyunca içinizden geçen her şeyi yazabilirsiniz. Unutmayın ki söz uçar, yazı kalır.

Aileniz ile iletişiminizi arttırın

Ders takipleriniz dışında kalan süreyi ihtiyaçlarınız doğrultusunda hem akademik hem de duygusal yönden destekleyecek nitelikte şekillendirmeniz sizlere yarar sağlayacaktır. Ev ortamında yoğun olarak geçireceğimiz bu süreç hem kendinizi hem de ailenizi dinlemeniz için sizlere fırsat sağlıyor. Aile bireyleriniz ile duygu paylaşımlarında bulunarak güçlü bir iletişim içinde olmalı, günlük yaşam becerilerini kullanarak evinizin rutin işlerine katkı sağlamalısınız. Bu paylaşımlar hem aile içindeki güven duygusunu kuvvetlendirecek hem de ailenizin iletişim yolu ile rahatlamasına ve aile içinde bir bütünlük algısının oluşmasına neden olacaktır.

Ailenize ev işlerinde yardım edin

Ebeveynlerimizin yapım aşamasında genelde yalnız kaldığı çok önemli bir günlük rutin olan ‘yemek hazırlama’ sürecinde büyüklerimize yardım edebilir, bu konuda hem bilgilenir hem de ebeveynimize destek olabiliriz. 

İlgilerinize odaklanın

Bunun yanında sevdiğiniz, ilgilendiğiniz örgü, patchwork, çiçek bakımı gibi bir el işiyle ilgilenebilirsiniz. Teknolojik alana ilgi duyuyorsanız kodlama, photoshop, movie maker gibi programlar sizi hem üretken hem sakin kılacaktır. Aynı zamanda da sevdiğiniz bir işle uğraşıyor olacaksınız.

Sanatsal ve sportif faaliyetlere zaman ayırın

Şarkı söylemek, müzik dinlemek, şarkı bestelemek, müzik aleti çalmak, resim yapmak, şiir-hikaye yazmak, fiziksel egzersizler yapmak gibi kendinizi iyi hissettiren faaliyetlere zaman ayırmalısınız. Bu tür etkinlikler kendini tanıma süreçlerinize katkı sağlamakla birlikte kaygılarınızı azaltır, psikolojik dayanıklılığınızı arttırır. Teknoloji kullanımına sınır koymanızı da kolaylaştırır. 

Teknolojiyi en yararlı şekilde kullanın

Bu süreçte internetten faydalı filmler seyredebilir, kitap ve dergiler okuyabilir, sanal müze turları yapabilir, sergiler, tarihi mekanlar, arşiv ve kütüphanelere ulaşabilirsiniz.

Bu süreçte paniğe kapılmadan, sağduyulu davranın  

Bilinçli olmak, duygusal ve fiziksel bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Medyada çok fazla bilgi kirliliği, gerçek olmayan haber var. Sağlık Bakanlığı’nın hijyen ve sosyal izolasyon konusundaki talimatlarına uymaya çalışın. Bu arada çok güzel şeyler de olmuyor değil. Bu süreçte tüm insanların evlerinde internet bağlantısı ile ulaşabileceği çok keyifli aktivitelere olanak sağlayan birçok hizmet yayına girdi. Bunlardan ilgini çekebileceğini düşündüklerimizi senin için listeledik:

● TÜBİTAK evde geçireceğimiz bugünlerde yayınlarını ücretsiz olarak kullanımımıza açtı. Sende TÜBİTAK'ın yayınları arasında bulunan, Bilim ve Teknik, Bilim Çocuk ve Meraklı Minik dergilerini takip edebilirsin. Bu yayınlara services.tubitak.gov.tr/edergi adresi üzerinden erişebilirsin.

● Online Müze gezintisi kulağa farklı geliyor değil mi? Ancak gerçek aşağıda linki bulunan müzeleri evinizden ziyaret edebilirsin. Keyifli gezintiler dileriz. :)

1. Pinacoteca di Brera - Milano https://pinacotecabrera.org/

2. Galleria degli Uffizi - Firenze https://www.uffizi.it/mostre-virtuali

3. Musei Vaticani - Roma http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/it/collezioni/catalogo-online.html

4. Museo Archeologico - Atene https://www.namuseum.gr/en/collections/

5. Prado - Madrid https://www.museodelprado.es/en/the-collection/art-works

6. Louvre - Parigi https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne

7. British Museum - Londra https://www.britishmuseum.org/collection

8. Metropolitan Museum - New York https://artsandculture.google.com/explore

● Bir güzel haber de Amsterdam Belgesel Film Festivalinden (IDFA). Festival tarihinden 297 filmi seyrimize sunuyor. https://www.idfa.nl/en/ adresini ziyaret edebilirsin. 

● Berlin Filarmoni Orkestrası’nı ücretsiz olarak internet üzerinden izleyeceğini biliyor muydun? Seyircili konserlerin iptal edilmesi üzerine bu konserlerin yayınlarını digitalconcerthall.com adresinden izleyebiliyoruz. Heyecan verici değil mi?

Son olarak bunların yanı sıra evde keyifli ve verimli zaman geçirmek için öneri olarak aşağıdaki aktiviteleri paylaşmak istedik:

● Ailen ile birlikte kutu oyunları oynamak ya da yapboz yapmak eğlenceli olacaktır. Bakalım tatil sonuna kadar başlanan yapbozlar bitebilecek mi? 

● Film seyretmek de önemli aktivitelerden bir tanesini oluşturmakta. Ayrıca İngilizce altyazı ile izleyeceğin filmlerin İngilizce dil gelişimini destekleyeceğini hatırlatmak isteriz.
● Sanatsal her türlü aktivite bir şekilde insana iyi gelmiyor mu? Evde müzik aletin varsa dilediğin bir şarkıyı çalışabilir, bir yandan da resimle alakalı aktiviteler yapabilirsin. 

C) Alabileceğimiz Önlemler

Corona Virüse karşı alınabilecek önlemlerle ilgili pek çok bilgi var. Senin için önemli olduğunu düşündüklerimizin tekrar üzerinden geçerek hatırlatmak istedik. 

1. Sosyal Mesafe

Corona Virüs hasta veya taşıyıcı (belki hastalık belirtisi olmayabilir) kişilerden saçılan damlacıkların göz, burun ve ağız yoluyla alınmasıyla bulaşabilir. Bu sebeple mümkün olduğunca kalabalık ortamlardan uzak durmak ve çevremizdekilerle aramızda 1 metre mesafe koymak bu süreçte önemlidir. Unutmayalım ki virüs bulaşmış kişiler, hasta olmasalar da çevresindekilere virüs bulaştırabilirler. 

2. Yüzeyler ve Nesneler

Hasta kişinin solunum akıntıları asansör düğmeleri, kapı kolları, merdiven korkulukları, toplu taşımadaki tutacaklar gibi çeşitli yüzeylere ve tabak, çatal, kaşık, peçete, bilgisayar, telefon, tablet, fare, kalem, para ve hatta maskemizin dış yüzü gibi nesnelere bulaşmış olabilir. Biz de bu yüzey ve nesnelere dokunduktan sonra elimizi yüzümüze değdirirsek virüs bize de bulaşabilir. Bu yüzden;
- Servis kaşığı kullanarak yemeğimizi ayrı tabaklarda yemeliyiz.
- Evde herkesin ayrı bir havlu kullanmasına dikkat etmeliyiz.
- Evdeki her bireyin kendi bardağını kullandığından emin olmalıyız.

3. Hijyen

Corona Virüs birkaç güne kadar yüzeylerde canlı kalabilmektedir. Onu uzaklaştırmanın en etkili yolu sabun ve su ile ellerimizi ve yüzümüzü yıkamaktır. Sabunun olmadığı bir ortamda ise kolonya kullanabiliriz. Bu sebeple yanımızda spreyli kolonya taşıyabiliriz. 

Yemeklerden önce, mümkün olduğunca sık ve eve gelir gelmez mutlaka ellerimizi sabun ve su ile yıkamalıyız. Doğru bir şekilde ellerimizi yıkamadıkça kendi yüzümüze ve çevremizdekilerin yüzüne dokunmamalıyız. 

Peki doğru bir şekilde ellerimizi yıkamak ne demek?
Ellerimizin arkasını, parmaklarımızın aralarını, tırnaklarımızın içlerini ve dirseklerimizi de dahil ederek 20 saniye boyunca sabunla yıkayabiliriz. Ellerimizi yıkarken birçoğumuzun bildiği Mini Mini Bir Kuş şarkısını söyleyebiliriz. Çünkü şarkıyı söylemek yalnızca 22 saniye!

“Mini mini bir kuş donmuştu
   Pencereme konmuştu
   Mini mini bir kuş donmuştu
   Pencereme konmuştu
   Aldım onu içeriye
   Cik cik cik cik ötsün diye
   Pır pır ederken canlandı
   Ellerim bak boş kaldı
   Pır pır ederken canlandı
   Ellerim bak boş kaldı.”


Eğer hastaysak;

- Maske takmak (Kirlendiğini hissettiğimizde atmak veya günlük kullanmak)
- Öksürünce ve hapşırınca tek kullanımlık kağıt peçete kullanmak ve sonrasında sabunla ellerimizi yıkamak
- Peçete yoksa dirseğimizin içini kullanmak
- Evde kalmak
- Kendimize dikkat etmek önemlidir.

En kısa sürede görüşmek dileğiyle…

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?