Eğitim, Forum İstanbul 2012’in gündemindeydi

 ›  Haberler  › ↓ 
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, 26-27 Nisan tarihleri arasında Swissotel’de düzenlenen Forum İstanbul 2012’in ilk günü gerçekleştirilen “Türkiye’nin Sürdürülebilir Yeni Büyüme Stratejisinin Temel Ayakları: İnsan Sermayesi” başlıklı oturumun konuşmacıları arasında yer aldı.
 
forum_istanbul_25042012.jpg
Modetörlüğünü Pınar Canevi’nin yaptığı oturumun diğer konuşmacıları ise Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Madenoğlu ile Eğitim Reformu Girişimi Direktörü Prof. Dr. Üstün Ergüder idi. Eğitim kalitesi, eğitim istihdam iş birliği ve kadının ekonomiye dahil edilmesi alt başlıklarının ele alındığı oturumun ilk konuşmacısı Prof. Dr. Üstün Ergüder,  “Eğitimde Kalite”  başlıklı bir sunum yaptı.

Prof. Dr. Ergüden:
“Türkiye’de eğitimde eşitsizlik var”
Türkiye’de eğitimin çok önemli ve sorunlu olduğuna değinen Prof. Dr. Ergüden,  şu tespitlerde bulundu: “Eğitim harcaması kamuda düşük, özel okullarda yüksek. Türkiye’de eğitimde eşitsizlik var ve kaliteli eğitim ancak para harcayarak alınabiliyor.” Okul çağındaki çocuk sayısının azalma eğiliminde olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ergüden,  böylelikle okullar üzerindeki sayısal baskının azaldığı ve kaliteye yatırım yapılabileceğini vurguladı. Kaliteli eğitim almamış nüfusun demografik fırsattan ziyade risk yarattığını dile getiren Ergüden, “Kaliteyi artırmak için öğretmen kalitesini artırmalıyız. Teknoloji kullanımını, eğitim felsefemizin parçası haline getirmeliyiz. Ortaöğretim kalitesi ve gençlerin hayatla ilgilerinin artırmalıyız. Okul öncesi eğitim yaygınlaştırmalıyız” dedi.

 

Zekeriya Yıldırım:

“Büyümenin temel koşulu kaliteli eğitim ve eğitimde eşitlikçi yaklaşım”

forum_istanbul_26042012.jpg

Ardından konuşan Zekeriya Yıldırım, 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen Türkiye’nin bunu gerçekleştirebilmesinin temel koşulunun kaliteli eğitim ve eğitimde eşitlikçi yaklaşım olduğunu belirtti. OECD tarafından yapılan PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) sınavının sonuçlarını değerlendiren Yıldırım, PISA sınavında en başarı ülkelerin Güney Kore, Singapur, Finlandiya, Kanada, Yeni Zelanda ve Japonya olduğunu belirtti. Yıldırım, “Başarılı ülkeler ve okullara baktığımızda öğretmenin rolünün öne çıktığını, okullara ve öğretmenlere serbestlik verildiğini ve eşitlikçi yaklaşım egemen olduğunu görüyoruz” dedi. PISA’da Türkiye’nin 65 ülke içinde fen ve matematikte 43., okumada 41. sırada olduğunu belirten ve PISA notlarındaki değişikliğin Türkiye’nin büyümesine etkisine değinen Yıldırım, “En düşük skor 400 puana yükselirse büyümeye % 1.58, ortalama Finlandiya düzeyine yükseldiğinde ise büyümeye %2,08  katkı sağlanıyor” diye konuştu. Eğitimde eşitlikçi yaklaşımın ve kalitenin büyük önem arz ettiği çağımızda Darüşşafaka Cemiyeti’nin de bu iki değer doğrultusunda 149  yıldır faaliyet gösterdiğini kaydeden Yıldırım, “Darüşşafaka, eğitimde fırsat eşitliği ilkesi doğrulsunda yaklaşık bir buçuk asırdır, babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz,  yetenekli öğrencilere kaliteli eğitim olanağı tanıyor. 14 Nisan’da gerçekleştirdiğimiz tüzük değişikliğiyle annesi hayatta olmayan öğrencilere de eğitimde fırsat eşitliği sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz”  görüşünü dile getirdi. Darüşşafaka’da eğitimde kalite adına yapılan çalışmalara da değinen Yıldırım, sunumunu Darüşşafaka’nın yaşamını değiştirdiği çocukların görüşleriyle sonlandırdı.

Kemal Madenoğlu:
“Fırsat eşitliğinde önemli  mesafe kat edildi”
Oturumda son olarak söz alan Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Madenoğlu ise eğitimde fırsat eşitliği açısından son yıllarda önemli mesafe kat edildiğini vurguladı. 
Tüm Haberlere Göz Atın