Dünya Pi Günü

 ›  Haberler  › ↓ 
“Dünya Pi Günü”, Matematik Bölümü’nün düzenlediği etkinliklerle 14 Mart Çarşamba günü kutlandı. Etkinlikler çerçevesinde öncelikle  Darüşşafaka Eğitim Kurumları 5., 6. ve 7. sınıf öğrencilerine yönelik olarak “Pi Logo Yarışması” düzenlendi. “Dünya Pi Günü” kutlamalarında sergilenen logo çalışmaları öğretmenler ve öğrenciler tarafından büyük ilgi topladı. Logo yarışmasının sonucunda 5-A sınıfından Duygu Argus, 6-D sınıfından Fatma Ezgi Şimşek, 7-A sınıfından Burak Uğur birinci; 5-A sınıfından Elif Selin Karaca, 6-D sınıfından Deniz Ulaş Saylık ve 7-B sınıfından Gonca Gül Tok ikinci; 5-B sınıfından Zehra Nur Şahin, 6-A sınıfından Selahattin Güzel ve 7-B sınıfından Hasan Töre Yıldız üçüncü seçildi.
 
Pi Logo Çalışmaları
Pi Logo.jpg
Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen “4.Sınıflar Arası Pi Paint Yarışması”nda bilgisayar öğretmenimiz Serap Sayım’ın öğrencileri ile derslerinde gerçekleştirdiği görsel tasarım çalışmaları değerlendirildi. Yarışma sonucunda, 4-C sınıfından Muhammet Mustafa Özdemir birinci, 4-B sınıfından Anıl Coşman ikinci ve 4-D sınıfından Mertcan Acar üçüncü oldu.
 
Pi Paint Çalışmaları
Pi Paint.jpg
4. sınıf öğrencilerimizin katıldığı başka bir etkinlik de okulumuzun bahçesinde oluşturulan çemberdi. Öğrencilerimiz bu etkinlikte öğretmenlerinin yardımıyla pi sayısını keşfetmeye çalıştı. “Dünya Pi Günü” etkinliklerinden biri de Türkçe Bölümü ile ortak gerçekleştirilen “Pi Kelime Pi İşlem” yarışmasıydı. Oluşturulan her sözcükte “P” ve “İ” harflerinin, her sayıda ise 3, 1, 4 rakamlarının kullanıldığı yarışmada Kubilay Özarslan, Batuhan Şahin ve Nisa Nur Köşgen’in temsil ettiği 8-D sınıfı birinci oldu. Her sınıf düzeyinden katılımın gerçekleştiği şenlikte 6. sınıf öğrencilerimiz arasında yapılan ve pi sayısının ondalık kısmının basamaklarının ezbere okunmasının hedeflendiği “Pi Hafıza Yarışması”na dokuz öğrencimiz katıldı. Yarışmada, 226 basamak ezberleyen 6-D sınıfından Nisanur Sefer birinci; 221 basamak ezberleyen 6-B sınıfında Beyzanur Kapan ikinci; 204 basamak ezberleyen 6-B sınıfından Metehan Turan üçüncü oldu.
 
Pi Hafıza Yarışması
Pi Haf¦-za Yar¦-+şmas¦-.jpg
Hazırlık sınıflarındaki öğrencilerimiz ise pi sayısının basamaklarındaki sayılar kadar harf içeren sözcükler ile İngilizce şiirler yazdı.
 
pi drama.jpg5. sınıf öğrencilerimiz “Dünya Pi Günü”ne, sahneledikleri oyunlarla katıldı. Bu etkinlik disiplinler arası çalışmanın başarılı bir örneği olan ve drama öğretmenimiz Elif Ongan Tekçe tarafından bir dönem boyunca drama derslerine entegre edilerek hazırlanan bir çalışmaydı. Çalışmada 5.sınıf öğrencilerimiz öncelikle pi sayısı üzerine araştırma yaptı ve bu araştırmaların ışığında yazdıkları oyunları büyük bir başarı ile sahneledi. 
 
Pi Drama Çalışması
Kutlamanın son etkinliğinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Özer Öztürk, 7. sınıf öğrencilerimizle  “Catalan Sayıları ve Pi” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?