Dünya Pi Günü

 ›  Haberler  › ↓ 
Darüşşafaka Eğitim Kurumları Matematik Bölümü, 14 Mart 2013 Perşembe günü düzenlediği etkinliklerle “Dünya Pi Günü” kutlandı. Etkinliğin gelenekselleşen yarışmalarından biri olan “Pi Logo Yarışması” sonucunda Şevval Sude Usanmaz (5-B), Eken Özlü (6-E)  ve Veysel Yahya Kazancı (7-C)  çalışmalarıyla kendi sınıfları seviyesinde birinci oldu. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen “4. Sınıflar Arası Pi Paint Yarışması”nda bilgisayar öğretmeni Serap Sayım’ın öğrencileriyle derslerinde gerçekleştirdiği görsel tasarım çalışmaları değerlendirildi. Yarışma sonucunda, Turgut Akyol (4-E) birinci, İrem Büyükşahin (4-C) ikinci ve Fatih Acar (4-E) üçüncü oldu.
 
pi_2013_1.jpg

Dördüncü sınıf öğrencilerinin katıldığı başka bir etkinlik ise kampüs içinde oluşturulan çemberdi. Darüşşafakalı öğrenciler, bu etkinlikte öğretmenlerinin yardımıyla pi sayısını keşfettiler. “Dünya Pi Günü” etkinliklerinden biri de Türkçe Bölümü ile ortak gerçekleştirilen “Pi Kelime Pi İşlem” yarışmasıydı. Oluşturulan her sözcükte “P” ve “İ” harflerinin, her sayıda ise 3, 1, 4 rakamlarının kullanıldığı yarışmada Gonca Gül Tok, Hümeyra Demirtaş ve Adem Açık’ın temsil ettiği 8-C sınıfı birinci oldu.
 
Her sınıf düzeyinde katılımla gerçekleştirilen şenlikte altıncı sınıf öğrencileri arasında yapılan ve pi sayısının ondalık kısmının basamaklarının ezbere okunmasının hedeflendiği “Pi Hafıza Yarışması”na bu yıl on öğrenci katıldı. Yarışmada 6-B sınıfından Aslıhan Okur, 208 basamağı ezbere okuyarak birinciliği kazandı.
 
pi_gunu_2013_3.jpg
5. sınıflar Pi Günü Drama Çalışması
 
Darüşşafaka beşinci sınıf öğrencileri ise “Dünya Pi Günü”ne sahneledikleri oyunlarla katıldı. Bu etkinlik disiplinler arası çalışmanın başarılı bir örneği olan ve drama öğretmenimiz Elif Ongan Tekçe tarafından bir dönem boyunca drama derslerinde hazırlanan bir çalışmaydı. Çalışmada 5. sınıf öğrencileri öncelikle pi sayısı üzerine araştırma yaptılar ve bu araştırmaların ışığında yazdıkları oyunları başarı ile sahnelediler.
 
pi_2013_2.jpg
Yard. Doç. Dr. Atilla Yılmaz
 
Kutlamanın son etkinliğinde Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Atilla Yılmaz 7. sınıf öğrencileriyle “Rastgele Rakam Dizileri ve Pi Sayısının Basamakları” başlıklı bir konuşma yaptı.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?