“Dünya Mirasıyla Buluşmak” projesinin İstanbul toplantısı Darüşşafaka ev sahipliğinde yapıldı

 ›  Haberler  › ↓ 
3kent3mirasist (3)_rsz.jpg
 
MWH_Logo01_250px.png"Dünya Mirasıyla Buluşmak - Üç Kent Üç Miras" projesinin ikinci uluslararası toplantısı, 16-22 Haziran 2013 tarihleri arasında Darüşşafaka Eğitim Kurumları ev sahipliğinde Weimar, Essen ve İstanbul’dan lise ve üniversite öğrencileriyle gerçekleşti. Toplantıda her kentten 12 lise öğrencisi ve 2 üniversite öğrencisi yer aldı. Darüşşafaka'dan 12 lise öğrencisinin görev aldığı projede öğrencilere Türkçe öğretmeni Serpil Pazar, İngilizce öğretmeni Seçil Güvenç ve Projeler Koordinatörü Meltem Ceylan Alibeyoğlu; Anadolu Kültür’den de Zümray Kutlu (DŞ’95) ve Eva Liedtjens rehberlik etti.
 
İstanbul buluşmasında tarihi yarımada ziyaret edildi, kültürel miras konusu tartışıldı. Toplantıda kültürel miras konulu atölyeler gerçekleştirildi; gençler, Mart ayında  Weimar ve Essen’de yürütülen iki uluslararası atölyede başladıkları yaratıcı sanat çalışmalarına İstanbul’da devam etti. İstanbul’da yaptıkları ziyaret ve  tartışmaları, ürettikleri fotoğraf, ses ve video çalışmalarına ekleyerek tamamladılar.
 
3kent3mirasist (2)_rsz.jpg3kent3mirasist_rsz.jpg

Öğrencilerin ürettikleri çalışmalar 4-8 Eylül’de Essen’de Zeche Zollverein´in ev sahipliğinde sergilenecek. Sözkonusu çalışmalara www.meeting-world-heritage.net adresinden ulaşılabilir.
 
“Dünya Mirasıyla Buluşmak - Üç Kent Üç Miras” Projesi kapsamında Ocak-Mayıs 2013 döneminde Darüşşafaka'da, Anadolu Kültür rehberliğinde 9. ve 10. sınıf seviyesindeki 12 öğrencinin katılımıyla toplam 10 yerel atölye gerçekleştirildi. Bu atölyelerden üçü Doç. Dr. Deniz Ünsal’ın kültürel miras; yedisi Fırat Bingöl eğitmenliğinde yürütülen yaratıcı sanat atölyeleri oldu. Bu atölyelerde kültürel miras konusu, birlikte üretme ve farklılıklar/ortaklıklar temalarıyla birlikte ele alındı. Okulumuzda gerçekleştirilen bu atölyeler hakkında bilgi almak için www.anadolukultur.org adresi ziyaret edilebilir.
 
Stiftung Mercator (Essen) desteğiyle, Zollverein Vakfı (Essen), Klassik Weimar Vakfı (Weimar) ve Anadolu Kültür (İstanbul) ortaklığında yürütülen "Dünya Mirasıyla Buluşmak - Üç Kent Üç Miras" projesi ile uluslararası değerdeki miras alanlarının gençler tarafından yaratıcı yöntemlerle ele alınması ve gençlerin kentlerinin tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkmaları konusunda bir adım atması hedefleniyor.
 
3kent3mirasist (1)_rsz.jpg
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?