Dr. Hayrünnisa Üstün ve Prof. Dr. Yusuf Ziyaettin Üstün İlk “Kurucu Bağışçılarımız” Oldular

 ›  Haberler  › ↓ 

“Darüşşafaka Velilerini Arıyor” programımız çerçevesinde, 10 öğrencimizin Darüşşafaka’daki 10’ar yıllık eğitim hayatları boyunca tüm eğitim giderleri olan 1 milyon TL’nı karşılayan bağışçılarımızın isimlerini, kurucularımız olan Yusuf Ziya Paşa ve arkadaşları ile ortak bir listede anmayı bir borç bileceğimizi duyurmuş, kendilerinin “kurucu bağışçımız” payesine hak kazanacaklarını belirtmiştik. Üstün çifti, sayın Dr. Hayrünnisa Üstün’ün yaptığı bağışla ilk “kurucu bağışçılarımız” oldular.


                                                                 Dr. Hayrünnisa Üstün

Dr. Hayrünnisa Üstün, 1925 yılında İnebolu’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra, kadın-doğum uzmanı olarak uzun yıllar Alman Hastanesi’nde görev yapmış ve emekli olmuştur.


                               Dr. Hayrünnisa Üstün ve eşi merhum Prof. Dr. Yusuf Ziyaettin Üstün

Prof. Dr. Yusuf Ziyaettin Üstün ise 1903 Bursa doğumludur. 1927’de İstanbul Tıbbiyesi’ni bitirmiş, İzmir Askeri Hastanesi’ne kadın doğum doktoru olarak atanmıştır. 1936’da bir süre Berlin ve Königsberg kliniklerinde çalışan Üstün, 1944’de doçentlik sınavını vermiştir. Cerrahpaşa Hastanesi’nde uzun yıllar görev yapmıştır. 1950’de Londra ve Paris’te hormonlarla ilgili çalışarak kongrelere katılmıştır. 1963’te profesör olmuştur. 1974’te kendisine Alman Liyakat Nişanı verilmiştir. Çeşitli eserleri yabancı dillere çevrilmiştir. Etiler’de ikamet ettikleri dairenin tamamını 1976 yılında düzenlediği vasiyetname ile Hayrünnisa Üstün’e vasiyet etmiş ve eşinden Darüşşafaka’ya bırakmasını istemiştir. Prof. Üstün, 19 Ocak 1981’de vefat etmiştir.

Hayrünnisa Üstün eşinin dileğini yerine getirerek daireyi Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlamıştır. Böylece Dr. Hayrünnisa Üstün ve merhum Prof. Dr. Yusuf Ziyaettin Üstün, “Darüşşafaka Velilerini Arıyor” programımız çerçevesinde ilk “kurucu bağışçılarımız” olma payesini kazanmışlardır.

Dr. Hayrünnisa Üstün yaşamını Yakacık Rezidansımızda sürdürme kararı almıştır. Kendisine sonsuz şükranlarımızı iletiyor, sağlıklı ve uzun bir ömür ve değerli eşine rahmet diliyoruz.

Tüm Haberlere Göz Atın