Doğuş Özdemiroğlu: "İyi bir insan olmayı Darüşşafaka sayesinde öğrendik"

 ›  Haberler  › ↓ 

dogus ozdemiroglu1_rsz.jpg

Bazen Darüşşafaka'da okumasaydım, hayatımın nasıl olacağını düşünüyorum. Büyük ihtimalle basketbolcu olamayacaktım. Buraya geldiğimde yeteneğime uygun alanlara yönlendirildim. Sonra o yeteneğimi geliştirmem için bana her türlü olanak sağlandı.

Darüşşafaka Lisesi 12. sınıf öğrencisi Doğuş Özdemiroğlu, aynı zamanda Darüşşafaka Doğuş Basketbol Takımı'nın gözbebeği oyuncularından... 1996 doğumlu Doğuş, geçtiğimiz sene başarılı performansıyla Genç B Milli Basketbol Takımı kadrosuna seçildi. Gerek oyunculuğu gerek karakteriyle Türk basketbolunun gelecek vaat eden isimlerinden biri olarak gösterilen Doğuş, Balıkesir'den geldiği Darüşşafaka'da 10. yılını geride bıraktı.

dogus ozdemiroglu2_rsz.jpgKendisini Darüşşafaka Sınavı'na hazırlayan ilkokul öğretmenini minnetle anan Doğuş, "Orta düzeyde bir okulda öğrenim görüyordum. Yapabileceklerim kısıtlıydı. Darüşşafaka'ya geldiğimde ise yapabileceklerimin sınırı yoktu" diyor ve basketbola başlama öyküsünü şöyle anlatıyor: "Darüşşafaka'ya gelmeden önce futbol oynuyordum. Buraya geldiğimde spor hocamızla karşılaşmıştım. Boyumuzun olduğu için beni Darüşşafaka Basketbol Takımı altyapısına çağırdı. Futbol oynadığım için ilk önce istememiştim. Ama idmanlara gidince fikrim değişti. Böylelikle 4. sınıfta altyapıda oynamaya başladım. Geçtiğimiz sene Genç Erkek Milli Takımı'na seçildim. Ayrıca Darüşşafaka Doğuş Basketbol Takımı'nın kadrosuna girdim. Genç Milli Takımı olarak Avrupa Şampiyonu olduk. Darüşşafaka Doğuş Basketbol Takımı olarak ikinci ligde oynuyorduk, yine şampiyon olduk ve birinci lige çıktık."

Hem okul hem basketbolu bir arada yürüten Doğuş, "İkisini birlikte yürütebilmek için çok disiplinli olmak gerekiyor. Ben de hem derslerde hem basketbolda bu disiplini sağlıyorum. Ancak dinlenmek için çok az vakit buluyorum. Antrenmandan sonra derslerim oluyor. Yazın zaten kampta geçiyor. Haliyle yorucu oluyor" diye konuşuyor.

“Arkadaşlığı, paylaşmayı, yardımseverliği öğrenmek için Darüşşafaka'yı bitirmek gerek”
Darüşşafaka'da okumasaydı, hayatının nasıl olacağını düşündüğünü söyleyen Doğuş, "Büyük ihtimalle basketbolcu olamayacaktım. Mesela Ayvalık’taki arkadaşlarımın çoğu imkânları kısıtlı olduğundan yapabilecekleri şeyleri yapamadılar. Buraya geldiğimde yeteneğime uygun alanlara yönlendirildim. Sonra o yeteneğimi geliştirmem için bana her türlü olanak sağlandı. Ayrıca Darüşşafaka'nın insana kattığı bir sürü değer var. Bence arkadaşlığı, paylaşmayı, yardımseverliği gerçek anlamıyla öğrenmek için herkesin Darüşşafaka'yı bitirmesi gerekiyor. Yine bilinçli ve iyi bir insan olmayı Darüşşafaka sayesinde öğrendik" görüşünü dile getiriyor. Bir yandan da üniversite sınavına da hazırlanan Doğuş, "Bununla birlikte geleceğe yönelik en büyük hayalim Darüşşafaka'yla Avrupa Kupaları’nda oynamak. Darüşşafaka Doğuş Basketbol Takımı, Türk basketbolunda derin izler bırakacaktır. Benim de yuvam... Burada kalıp ilerlemek istiyorum" diyor.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?