Dilek Ergül çiçeklerle karşılandı

 ›  Haberler  › ↓ 

dilek-ergul-karsilama (11)_rsz.jpg

Darüşşafaka'da okuyan 10 kız öğrencinin 10 yıllık eğitim giderinin karşılanması hedefiyle 8 Haziran 2014'te yola çıkan ve yaklaşık 3 bin 100 deniz mili yol katettikten sonra 12 Ocak’ta okyanusta kaza geçiren denizci Dilek Ergül, 25 Ocak 2015 Pazar günü yurda döndü. Ergül’ü Atatürk Havalimanı’nda ailesi, Darüşşafaka Cemiyeti ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları yöneticileri, öğrencileri ve mezunları çiçeklerle karşıladı.

dilek-ergul-karsilama (2)_rsz.jpg

“Rota Atlantik!” diyerek 9 metrelik yelkenlisiyle Atlantik Okyanusu'nu tek başına geçen ilk Türk kadını olmayı hedefleyen Dilek Ergül, haziran ayında yola çıktı. Çocukluk hayali olan bu yolculuğu da kız çocuklarının okumasına destek vermek için Darüşşafaka yararına bir sosyal sorumluluk projesine dönüştürmeyi seçti. Ergül, arkasında yaklaşık 3 bin 100 deniz mili yol bıraktıktan sonra Yeşil Burun Adaları’ndan okyanusa açıldığı ikinci gün büyük bir kaza geçirdi. Zorlu bir mücadeleden sonra, teknesi Symina'yı terk ederek yakından geçen bir Rus gemisine sığınmak zorunda kaldı.

"Asıl okyanus kız çocuklarımızın okutulmasıydı"

 

dilek-cicek.jpg

 

Gemiyle birlikte Rotterdam’a giden, oradan da uçakla İstanbul’a sağ salim dönen Dilek Ergül şöyle konuştu: "Şu anki duygularımı anlatmak çok tarifsiz, çok imkansız. Darüşşafaka'nın bir parçası olmak, tarihin bir parçası olmaktır aslında. Amacımız okyanusu geçmek değildi. Okyanus sadece benim çocukluk hayalim. Asıl okyanus, kız çocuklarının okutulmasıydı ve Darüşşafaka senelerdir bunu yapıyor. Bunu biraz daha fark ettirmek, birilerinin toplum için daha iyi şeyler yaptığını anlatmak istedim. Benim için çok zor bir yolculuk, çok zor gece ve gündü. Allah kimseye göstermesin. O çocuklar için her riski almaya değer. Ben buna inanarak yola çıktım ve o inancımdan hiçbir şey kaybetmedim. Aksine, daha da güçlendim. Yine yapacağım ve bu iş sonuçlanacak." 

dilek-ergul-karsilama (1)_rsz.jpg

"Teknem benim dostumdu"

Atlantik Okyanusu'nda geçirdiği kaza sonucu gemiciler tarafından kurtarılan, ancak Symina adlı teknesi okyanusta bırakan Ergül, "O gece çok savaştık. Belli bir yerde, hani bazen dostlarınızı, sevdiklerinizi gönderiyorsunuz ya, çocuğunuzu okula, askere gönderiyorsunuz ya, benimki de öyleydi. Karanlıkta gitti, bitti. İnsanın en iyi dostu, en iyi yoldaşı tekne ve siz ondan ayrılırken o kadar zorlanıyorsunuz ki... Ben inanıyorum ki, orada bir yerde onunla karşılayacağız" dedi.
Kız çocuklarının okutulması gerektiğini belirten ve bu konuda kendilerinin desteklenmesini isteyen Dilek Ergül, "Tüm Darüşşafaka Cemiyeti ve tüm kız çocuklarımız adına çok rica ediyorum, ne olur bizi desteklemeye devam edin. Biz bu yola çok inandık, siz de inanın. O çocuklar okudukça bu ülke değişecek, bu ülke güzelleşecek, gelişecek ve Türkiye Cumhuriyeti ilelebet var olacak. Ne olur inanın" diye konuştu.

dilek-ergul-karsilama (4)_rsz.jpg

Desteklerinizle 10 kız öğrencimiz kendi okyanuslarını aşacak!

Rota Atlantik bağış kampanyası tam yol devam ediyor. 1.000.000 TL olan kampanya hedefinde, 20 Ocak 2015 itibarıyla 125.000 TL aşılmış durumda. 9 kız öğrenci için önümüzde hala geçilecek büyük bir okyanus var!

Kampanya sayfasına ulaşmak için lütfen tıklayınız

Dilek Ergül'ün o zorlu geceyi anlattığı mektubu aşağıdaki linkte bilgilerinize sunar, gösterdiği cesaret için Dilek Ergül'e ve kampanyamıza destek veren değerli dostlarımıza en içten teşekkürlerimizi sunarız.
 
 
Dilek Ergül'e kişisel destek mesajlarınızı ulaştırmak için: Rotaatlantik@gmail.com /https://www.facebook.com/RotaAtlantik
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?