Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Suna Kan’ı minnetle anacağız

 ›  Haberler  › ↓ 

Ülkemizin yetiştirdiği en değerli sanatçılardan biri olan, keman virtüözü, emekli Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) solist sanatçısı Prof. Dr. Suna Kan’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

11 Haziran 2023 tarihinde aramızdan ayrılan Suna Kan, CSO’daki 44 yıllık “Solist Sanatçı” unvanıyla anılmanın yanı sıra Darüşşafaka için yaptığı hizmetlerle de hatırlanacak.

Bu hizmetlerden biri de 1970’li yıllarda gerçekleşen Darüşşafaka Klasik Batı Müziği Konserleri’ydi. 6 Mart 1970 tarihinde Suna Kan & Gülay Uğurata konseriyle başlayan seri, 26 Nisan 1970’te piyanist Ayşegül Sarıca ve 12 Kasım 1970’te Verda Erman resitalleriyle devam etmişti. 9 Nisan 1971 tarihli Suna Kan & Gülay Uğurata konseriyle birlikte yaklaşık 13 ay içinde dört konser gerçekleştirilmişti.

Suna Kan ayrıca, Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı, sanat dostu Fettah Aytaç (DŞ’28), Darüşşafaka Lisesi Müdiresi Nazıma Antel ve yetkililerin de çabalarıyla 1. İstanbul Festivali’nde Darüşşafaka Lisesi Konser Salonunda 11 Temmuz 1973 tarihinde Şef Prof. Dr. Gotthold E. Lessing yönetiminde Andre Navarra ile, 14 Temmuz 1973 tarihli konserdeyse yine Şef Prof. Dr. Gotthold E. Lessing yönetiminde Yehudi Menuhin ve Ayla Erduran’la birlikte sanatseverlere unutulmaz anlar yaşatmıştı.

Usta Sanatçımızı her zaman minnet ve özlemle anacağız.

Hikmet Enkür (DŞ’66-74), Suna Kan, Gülay Uğurata, 6 Mart 1970 veya 9 Nisan 1971
Hikmet Enkür Arşivi

 

Gotthold E. Lessing, Andre Navarra, Suna Kan
   ( Temmuz 1973, Prova, fotoğraf Ozan Sağdıç)

                                                         

Andre Navarra, Suna Kan
(Temmuz 1973, Prova, fotoğraf Ozan Sağdıç)

 

Erduran, Kan, Menuhin, Lessing,
(14 Temmuz 1973, fotoğraf Ozan Sağdıç)

 

Suna Kan kimdir?

Adana'da 21 Ekim 1936'da dünyaya gelen Kan, ilk keman derslerine 5 yaşında babası Nuri Kan ile başladı. Ayrıca Walter Gerhardt, Gilbert Back, İzzet Nezihi Albayrak ve Lico Almar'dan keman dersleri de aldı.Wolfgang Amadeus Mozart'ın 5. Keman Konçertosu'nu 9 yaşında verdiği ilk konserinde icra eden Kan, 1948'de İdil Biret ile "Harika Çocuklar Yasası" kapsamında Paris'e gönderildi.

Gabriel Bouillon'un öğrencisi olarak öğrenim gördüğü konservatuarı 1952'de birincilikle bitiren Kan, 1954'te Cenevre Uluslararası Yarışması'nda birincilik, 1955'te Viotti Uluslararası Yarışması'nda ikincilik, 1956'da Münih Uluslararası Yarışması'nda ikincilik ödülünü kazandı. Suna Kan, 1957'de katıldığı Marguerite Long - Jacques Thibaud Uluslararası Piyano ve Keman Yarışması'nda "Paris Şehri Ödülü"nü aldı.

Devlet sanatçısı Kan, CSO'da ve kurucuları arasında bulunduğu Ankara Oda Orkestrası'nda uzun yıllar başkemancı ve solist sanatçı olarak görev yaptı.

  

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?