Darüşşafakalılar Destination Imagination Dünya Finallerinde

 ›  Haberler  › ↓ 

Kuşadası’nda 11-12 Mart 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen DAT 2017 Türkiye Turnuvası’nda; 7. ve 8. sınıf seviyesindeki Darüşşafaka Destination Imagination Takımı ‘Freaky Daçka’ Türkiye birincisi, 5. ve 6. sınıf seviyesindeki Darüşşafaka Destination Imagination Takımı “DIcholics” ise Türkiye ikincisi olarak ABD’de yapılacak dünya finallerine katılmaya hak kazandı. 

Öğrenciler, takım görevlerinde ve anlık görev yarışmalarında kendilerinden beklenen her kriteri başarıyla yerine getirerek Darüşşafaka’yı en iyi şekilde temsil etti. 

Destination Imagination STEM (bilim, teknoloji, mühendislik, matematik), güzel sanatlar ve toplumsal sorumluluk alanlarında akademik görevler yoluyla öğrencilerin yaratıcılık, cesaret ve merakını teşvik edici eğlenceli ve uygulamalı bir öğrenme sistemi. DI katılımcıları bir takım olarak birlikte problem çözme sürecini, sabır, esneklik ve azimle çalışmayı, etik değerleri; başkalarına ve başkalarının fikirlerine saygı duymayı öğreniyor.

Darüşşafakalı öğrenciler, "Güzel Sanatlar" alanında "Dünyadan bir renk kaybolsaydı neler olurdu?" problemini 8 dakikalık bir tiyatral sunum içine sığdırarak; kendi metinlerini yazdı, dekorlarını yaptı, kostümlerini tasarladı ve özel teknolojik efektlerle desteklenmiş bir kaybolma sahnesi oluşturdu. 

Bunun yanı sıra verilen anlık görevlerde öğrenciler, takım çalışmaları ve problem çözme becerilerine göre puan kazandı. 
Aynı kategoride yarışan yaklaşık 30 takım arasından Freaky Daçka birincilik, DIcholics ise ikincilik elde ederek ABD'de düzenlenecek dünya finallerinde ülkemizi ve Darüşşafaka’yı temsil etmeye hak kazandı.

Yarışmaya, öğretmenleri Tülin Burgun ve Burçak Erev önderliğinde 7. ve 8. sınıf öğrencileri Sema Aksu, Hamza Tanç, Soner Mert Uskan, Güller Yazgı Akata,  Ahmet Burhan Yücel ve Selma Baş; öğretmenleri Nazlı Alpçetin ve Zeynep Yeşim Seven önderliğinde 5. ve 6. sınıf öğrencileri Nazlı Eren, Zeynep İlkim Döner, Eylül Kezer, Feriha Sıla Şaşmaz, Veyis Güven ve Mahmut Celal Yücel katıldı.

İngilizce öğretmeni İlke Menekşe Gerede ve Darüşşafaka Lisesi 2016 mezunlarından Zeynep Alemdağ da yarışmaya katılan öğrencilere gönüllü destek oldu. 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?