Deniz Şengün: "Darüşşafakalı olmak kafanda ne varsa onu yapmaktır"

 ›  Haberler  › ↓ 

DENIZ SENGUN1_rsz.jpg

Darüşşafaka'da okumasaydım, dans alanında bu kadar gelişemezdim. Her şeyden önce böyle iyi antrenörlere sahip olamazdım. Bu kadar çok desteklenmezdim ve bu kadar olanak ayaklarıma serilmezdi.

Darüşşafaka 8. sınıf öğrencisi Deniz Şengün, 2001 doğumlu... Darüşşafaka Sınavı'na 2010'da İstanbul'dan katılıyor. Darüşşafaka'da 4. yılını geride bırakan Deniz, dans yeteneğiyle dikkat çekiyor. Dans alanında sayısız kupayı okuluna kazandıran Deniz, şimdi de gözünü uluslararası başarılara dikmiş durumda... Dansın yanında gitar çalan ve şarkı söyleyen Deniz, geleceğini de sanat alanında biçimlendirmeyi hedefliyor.

DENIZ SENGUN2_rsz.jpgDarüşşafaka Sınavı'nı 8.'likle kazanan Deniz, “Darüşşafaka'ya başladığımızda bizden bir spor dalını seçmemiz istendi. Okulun her yerinde dans posterleri asılıydı. İlgimi çekti. Başlarda 80 kişi vardık, yıl sonuna doğru ise birkaç kişi kaldık. Bu süre zarfında dans, benim için eğlenceden ziyade disiplinli bir hayat halini aldı. İlk olarak Dans Federasyonu'nun düzenlediği Marmara Bölgesi Kupa Yarışması'nda birinci olduk.
Bu moralle yurt içinde yarışmalara başladık. Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir'de yarışmalara katıldık ve hep ilk üçte olduk. Yurt dışında Gürcistan ve Rusya'da yarıştık, Gürcistan'da da 3.olduk" diye konuşuyor.

Darüşşafaka'da okumasaydı, dans alanında bu kadar gelişemeyeceğini ifade eden Deniz, "Her şeyden önce böyle iyi antrenörlere sahip olamazdım. Bu kadar çok desteklenmezdim ve bu kadar olanak ayaklarıma serilmezdi. O nedenle yarışmalarda kazandığımız kupaları, okulumuza verdiğimizde Darüşşafaka'ya olan borcumu ödüyormuş gibi oluyorum" diyor.

Dansa devam edeceğini belirten Deniz, "Beş sene boyunca hem benim hem antrenörümün hem dans partnerimin ortaya koyduğu bir emek var. Bunu boşa atmak hiç güzel olmaz. Ayrıca bir şeyi seviyorsan onu yapmaya devam etmelisin. Bence Darüşşafakalı olmak kafanda ne varsa onu yapmaktır" diye anlatıyor.

Darüşşafaka'nın hem kültürel hem sosyal hem de akademik açıdan hayatını değiştirdiğini ifade eden Deniz, şu görüşleri dile getiriyor: "Eski okulumdaki arkadaşlarımla aramızda hem akademik hem sosyal hem de kültürel açıdan bariz bir fark var. Mesela, onlar için boş vakit, dışarı çıkıp gezmekten ibaret... Oysa Darüşşafaka'da boş vakit enstrüman çalabilmek, spor yapabilmek, kitaplar arasında kaybolmak, sergiler gezmek, tiyatro, sinema takip edebilmektir. Çünkü Darüşşafaka, bu olanakları bize sunuyor. O yüzden de aramızda bariz bir fark oluyor."

Gelecekte Türkiye'ye kazandırdığı kupaları seyrederken kendini hayal eden Deniz, eğitimine Boğaziçi Üniversitesi'nde devam etmek istiyor: "Dans antrenmanı için Boğaziçi'ne gitmiştik. Üniversiteye girdiğim an tıpkı Darüşşafaka'da olduğu gibi ‘ben burada okumalıyım’ dedim."

 
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?