Değerli bağışçımız Zübeyde Hanım’ı kabri başında andık

 ›  Haberler  › ↓ 

 Darüşşafaka Cemiyeti, Ulu Önder Atatürk'ün annesi ve bağışçısı Zübeyde Hanım'ı, vefatının 99. yıl dönümünde İzmir Karşıyaka'daki kabri başında andı.

 Bağış ve Bağışçı İlişkileri Yetkilisi Sibel Özavcı ile 1978 Darüşşafaka Lisesi mezunu Levent Aydınoğlu 

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 14 Ocak 1923 tarihinde hayata gözlerini yuman annesi Zübeyde Hanım, Darüşşafaka Cemiyeti temsilcileri tarafından kabri başında anıldı.

Zübeyde Hanım’ın vefat yıl dönümü olan 14 Ocak’ta İzmir Karşıyaka’daki anıt mezarına çelenk bırakan Darüşşafaka Cemiyeti temsilcileri, Zübeyde Hanım ile annesinin izinden giderek Darüşşafaka’ya bağış yapan ve 18 Ocak’ta vefatının 66. yılı olan Ata’mızın kız kardeşi Makbule Atadan için de dua okuttu.

Anma etkinliğinde Darüşşafaka Urla Rezidans’ta görev yapan Mustafa Kaya, Bağış ve Bağışçı İlişkileri Yetkilisi Sibel Özavcı ve 1978 Darüşşafaka Lisesi mezunu Levent Aydınoğlu hazır bulundu.

28 Kasım 1921 tarihinde yaptığı bağışla 99 yıldır Darüşşafakalı öğrencilerin yanında olan Zübeyde Hanım, Darüşşafaka Eğitim Kurumları tarafından da düzenlenen etkinliklerle anıldı.

Darüşşafaka Ortaokulu 5. ve 6. sınıf öğrencileri tarafından Zübeyde Hanım’a mektuplar yazıldı.

Ayrıca yaptığı bağışla, Darüşşafaka’daki öğrencilerin diledikleri zaman mevsim meyvelerini yiyebilme geleneğini başlatan Zübeyde Hanım’ın bu değerli vasiyetini anlatan afişler, Darüşşafaka koridorlarındaki yerini aldı.

Darüşşafaka Lisesi 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileriyle "Anneler Günü ve Zübeyde Hanım" konulu "tema" yazma çalışması yapılacak ve öğrencilerin çalışmaları sergilenecek.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?