Davut Ökütçü: “Başarılarıyla hep gururlandım”

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Lisesi, 2019 yılı mezunu Zeynep Çelebi eğitimle değişen hikâyesiyle Türkiye’yi derinden etkiledi. Onun, Darüşşafaka’yla yolunu kesiştiren ise kendisi de bir Darüşşafakalı olan Davut Ökütçü (DŞ’1965) idi.

2009 yılında Mardin’de yaşanan ve toplumu sarsan bir olayda ailesini yitiren Zeynep’in Darüşşafaka’ya başlama öyküsünü Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Eski Başkan Vekili Davut Ökütçü şöyle anlatıyor: “Tüm toplumsal travmalarda olduğu gibi, Darüşşafaka yaşanan bu acı olaydan da uzak kalmadı. O günlerde başkan vekili olarak görev yaptığım Cemiyet yönetim kuruluna, ‘sınav gününe çok az süre kala gerçekleşen bu olayın yarattığı travma nedeniyle kabul koşullarına uyan çocukların okula sınavsız alınması’ önerim oy birliğiyle kabul edildi. Yönetim Kurulu üyeleri ve mezun gönüllüler köyü ziyaret ettiler. Başlarda Zeynep ve koşullara uyan diğer çocukların Darüşşafaka’ya gönderilmesine sıcak bakılmadı. Ancak Darüşşafaka vazgeçmedi. Büyük uğraşlar sonucu kabul koşullarına uygun 5 çocuk Darüşşafaka’ya alındı.”     

Davut Ökütçü (DŞ'1965) ve Zeynep Çelebi (DŞ'2019)

O çocuklardan biri de Zeynep’ti.  Darüşşafaka’ya başlayan 2’si erkek 3’ü kız 5 çocuğun İstanbul velisi olan Ökütçü, “Tüm eğitim süresince hemen her hafta sonu eşimle onları evimizde konuk ediyorduk. Erkek çocuklar sınıf tekrarına rağmen yaşdaşlarının gerisinde kalıp 8. sınıfta okuldan ayrıldılar. Kızlar oldukça başarılı şekilde eğitimlerine devam ettiler. Darüşşafaka’dan mezuniyetleri sonrasında da bağlarımız kopmadı. Onları hep izledim. Zaman zaman evde ya da dışarıda bir araya geldik, yazıştık telefonla haberleştik. Yıllar boyu gelişmelerine şahit oldum. Zeynep, kitap kurduydu, ifade etme yeteneği yüksekti. Nitekim ilkokul öğretmenine Darüşşafaka’yı anlattığı mektubu çok beğenilmiş, 2009 yılındaki açılış töreninde Zeynep, bu mektubu sahnede okuduğunda salondaki bine yakın kişiyi derinden etkilemişti.  Bu yıl her üçü de üniversiteden mezun oluyor. Bana hitap ettikleri gibi ‘Davut Amca’ları olarak onlarla gurur duyuyorum. Darüşşafaka’nın dokunup değiştirdiği bu hayatlar için az da olsa, benim de katkım oldu diyebilmenin huzuru içindeyim.”

Davut Ökütçü’nün Darüşşafaka’yla kesişen yaşam öyküsünü okumak için tıklayınız. 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?