Darüşşafaka’nın Kurucuları, 161. Yıl Dönümünde Kabirleri Başında Anıldı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka’nın yönetici, öğretmen ve öğrencileri; 30 Mart 1863 tarihinde yoksul ve geri kalmış halkın eğitim ve öğretimine yardımcı olmak üzere “Cemiyet-i Tedrisiye-i İslamiye” adıyla beş kurucu üye tarafından temelleri atılan ve o günden beri nitelikli eğitimle yaşamları değiştiren, ülkemizin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşlarından biri olan Darüşşafaka’nın kurucularını, 161. kuruluş yıl dönümünde unutmadı.

Yusuf Ziya Paşa'nın Kabri

Kuruculardan Yusuf Ziya Paşa (1825-1882), Darüşşafaka'da İngilizce eğitime geçişin mimarı ve Yönetim Kurulu Eski Başkanı Fettah Aytaç ile mal varlığını ve kitaplarının gelirini Cemiyetimize bağışlayan yazar Sait Faik Abasıyanık, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda; kuruculardan Vidinli Hüseyin Tevfik Paşa (1832-1901) Eyüp Mezarlığı'nda; kuruculardan Gazi Ahmet Muhtar Paşa (1839-1919), Darüşşafaka'dan yetişen matematik bilgini Salih Zeki ve Darüşşafaka Cemiyeti Eğitim Komisyonu başkanlığı yapmış yazar Ahmet Mithat Efendi (1844-1912) de Fatih Camii Haziresi'ndeki mezarları başlarında 29 Mart Cuma günü anıldılar.

Sait Faik Abasıyanık'ın Kabri

Darüşşafakalı öğretmenlerle öğrencilerin de katıldığı bu ziyaretlerde Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç,  Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Feryal Çam Çelikel, Dr. Serpil Tunçer, Burak İhsan Çetinçeker, Nilgün Özdemir, Lise Kültür Yaşam Koordinatörü Erdem Yağız, Darüşşafakalı öğrenciler ve Cemiyet çalışanı Yüksel Tuncel, Zincirlikuyu’da; Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Bayrak, 11. Sınıf Müdür Yardımcısı İbrahim Deniz, Darüşşafakalı öğrenciler ve Cemiyet çalışanı Kazım Turnaoğlu, Fatih Camii Haziresi’nde; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Uğur Demirci, Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi Beşir Özmen,  11. Sınıf Müdür Yardımcı Fikri Onur ile Darüşşafakalı öğrenciler  Eyüp Mezarlığı’nda hazır bulundular.

Fettah Aytaç'ın Kabri

 

Urla Rezidans Bağış ve Bağışçı İlişkileri Yetkilisi Sibel Özavcı, Sosyal Hizmet Uzmanı Cem Düzgülşen, Urla Rezidans çalışanlarından Mustafa Kaya, İzmir’in Konak ilçesi Basmane semtindeki Emir Sultan Türbesi’nde bulunan Darüşşafaka’nın kurucularından Sakızlı Ahmet Esat Paşa’nın kabri başında hazır bulunurken, Darüşşafaka gönüllüsü Mehmet Berkkam, Ahmet Bünyamin Gürsel ve Sedat Orhan da kuruculardan Ali Naki Efendi'nin Trabzon’daki kabrini ziyaret etti.

Sakızlı Ahmet Esat Paşa’nın Kabri
Ali Naki Efendi'nin Kabri

 

Ziyaret, kabir başlarında okutulan dualarla sona erdi.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?