Darüşşafaka bağışçısı Atabinen anıldı

 ›  Haberler  › ↓ 

Reşit Saffet Atabinen vefatının 55. yıl dönümünde anıldı

Reşit Saffet Atabinen, vefatının 55. yılında Darüşşafaka Cemiyeti'nde düzenlenen törenle anıldı.

Darüşşafaka bağışçısı Reşit Saffet Atabinen vefatının 55. yıl dönümünde Darüşşafaka Cemiyeti Müzesi’nde düzenlenen törenle anıldı. Darüşşafaka mezunu üniversite öğrencileri için 1949 yılında yurt yaptırarak birçok Daçkalının barınma sorununu ortadan kaldıran Reşit Saffet Atabinen için 3 Şubat’ta düzenlenen anma etkinliğine; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem (DŞ’82), Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Necipoğlu, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, Darüşşafaka Lise Müdürü Nilüfer Kavaklı Günergin, Ortaokul Müdürü Şule Uyar, Atabinen’in torunu Oğuz Atabinen, kuzenleri Belkıs Aksoy, Nilüfer Sirel, Turing Satınalma Müdürü Engin Yavuz, Turing Triptik İşletme Müdürü Ragıp Karagöz, Saffet Atabinen’in kurucusu olduğu Türk-Fransız Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı  Ayhan Köksal, Atabinen Talebe Yurdu'nda kalmış olan Darüşşafaka Mezunları Nihat Yalçınkaya (DŞ’50), Hayati Baygan (DŞ'51), Selahattin Odabaşı (DŞ’53), Erhan Yücel (DŞ'53), Ali Kuşi (DŞ'54), Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Eski Üyesi Fırat Tekin (DŞ’64), Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Eski Üyesi Beşir Özmen (DŞ’74), Genel Sekreter Yardımcısı Burçak Karakaya, Cemiyet çalışanları ve Darüşşafaka öğrencileri katıldı. 


Öktem: “Gerçek bir Türkiye sevdalısıydı”
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem (DŞ'82)
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem (DŞ'82)

Tören, Reşit Saffet Atabinen’in, bugün aramızda olmayan tüm bağışçıların, Darüşşafaka’ya hizmeti geçenlerin, Ulu Önder Atatürk ve tüm şehitlerimizin aziz ruhlarına Fatih Savaş Hoca tarafından okunan duayla başladı. Ardından söz alan M. Tayfun Öktem, “Ülkemizin aydınlık yarınlara kavuşması için Cemiyetimize destek veren tüm bağışçılarımıza huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum.” dedi. 

Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde doğan Atabinen’in Millî Mücadele ve daha sonraki dönemlerde Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında yer alan çok yönlü, gerçek bir Türk aydını olduğunu belirten Öktem, “O, Batı’yı çok iyi tanıyan bir diplomat, döneminin önemli tarihçilerinden birisi, Atatürk’e çok yakın bir milletvekili ve gerçek bir Türkiye sevdalısıydı.” diye konuştu. 

Atabinen’in 1949 yılında Fatih’teki Darüşşafaka binasının hemen yanında yaptırdığı öğrenci yurdunun, Darüşşafaka mezunlarının sadece barınma sorununu çözmediğini aynı zamanda Darüşşafaka mezunlarına üniversite kapılarını da açtığını ifade eden Öktem, “Müzemizde görebileceğiniz 1949 tarihli Atabinen Talebe Yurdu Talimatnamesi’ndeki bilgilere göre; yurdun kuruluş amacı, maddi durumu yetersiz ve başarılı Darüşşafaka Lisesi mezunlarını üniversite eğitimleri boyunca desteklemek, onlara barınacakları bir yuva sağlamaktı. Darüşşafaka’ya bu kadar önemli katkıları olan Reşit Saffet Atabinen’i rahmetle ve minnetle anıyoruz.” diye sözlerini tamamladı. 

Erhan Yücel (DŞ'53), Oğuz Atabinen, Nihat Yalçınkaya (DŞ’50), Hayati Baygan, Ali Kuşi (DŞ'54), Selahattin Odabaşı  (DŞ’53),
Erhan Yücel (DŞ'53), Oğuz Atabinen, Nihat Yalçınkaya (DŞ’50), Hayati Baygan (DŞ'51), Ali Kuşi (DŞ'54), Selahattin Odabaşı  (DŞ’53),

Törende söz alan Atabinen Talebe Yurdu'nda kalmış Darüşşafakalılardan Nihat Yalçınkaya (DŞ’50), “Darüşşafaka olmasa okuyamazdım, Reşit Saffet Atabinen Yurdu olmasaydı mühendis olamazdım, her gece kendisi için de dua ederim.” diye duygularını dile getirdi.

Reşit Saffet Atabinen hakkında:

Darüşşafaka'nın değerli bağışçısı Reşit Saffet Atabinen, 1884 yılında İstanbul’da doğmuştur. Paris Siyasî İlimler Mektebi mezunudur. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde doğmuş, ülkenin içinde bulunduğu birçok sorunu yaşamış hem Millî Mücadele’de hem de daha sonraki dönemlerde Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında yer almış çok yönlü bir Türk aydınıdır. O, batıyı çok iyi tanıyan bir diplomat, döneminin önemli tarihçilerinden birisi, 1927 ve 1931 yıllarında parlamentoya girerek TBMM üçüncü ve dördüncü dönem Kocaeli Milletvekilliği yapmış bir siyaset adamıdır.
Atabinen’in yaşamı boyunca yürüttüğü görevlerden bazıları, Lemond Herald Gazetesi Başyazarlığı, Türkiye-Romanya Karma Komisyonu Başkâtipliği, Bükreş, Washington, Madrid ve Tahran Sefaretleri Başkâtipliği, Lozan Barış Konferansı Türk Murahhas Heyeti Genel Sekreterliği, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Kuruculuğu ve Başkanlığı, Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi Başkanlığı, Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti Kurucu Üyeliği’dir. 2 Şubat 1965 tarihinde vefat eden Atabinen, evli ve üç çocuk babasıydı.
Darüşşafaka bağışçısı Atabinen, 22 Ekim 1949 tarihinde Fatih’teki Darüşşafaka binasının hemen yanı başında bir talebe yurdu yaptırarak Darüşşafaka’ya bağışlamış ve idaresini de Cemiyet’e bırakmıştı. Bu yurtta üniversite eğitimini sürdüren Darüşşafakalı öğrenciler ve Darüşşafaka Spor Kulübü’nden sporcular konaklamıştı. Bu yurt sayesinde Darüşşafakalı öğrenciler üniversite hayatları boyunca kalacak yer sıkıntısı çekmemiş ve bu durum arkalarından gelen yeni nesillerin de üniversitede okumalarını teşvik etmişti. 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?