Darüşşafaka’nın 161. Yıl Dönümü, Gururla Kutlandı

 ›  Haberler  › ↓ 

30 Mart 1863 tarihinde beş Osmanlı aydını tarafından kurulan ve o tarihten beri “Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonuyla, Türkiye’nin aydınlık yarınları olan çocuklarımızı nitelikli eğitimle yetiştiren Darüşşafaka Cemiyeti’nin kuruluşunun 161. yıl dönümü, Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle kutlandı. 

Oğuz Güleç: “Geleceği parlak ve umut dolu yeni nesilleri nitelikli eğitimle geleceğe hazırlamaya ve elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz”

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç

Sunuculuğunu Darüşşafaka öğrencileri Nehir Selvi ile Deniz Mert’in yaptığı törenin açılış konuşmasında Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, geçen yıl yaşanan depremlerin ardından 160. kuruluş yıl dönümünü buruk karşıladıklarını ve kutlamaların planladıkları şekilde gerçekleştirilemediklerini belirterek, “Bu yıl, 161. yıl dönümümüzü yaralarımızı biraz daha sarmış olarak, her yıl aldığımız öğrencilerimizin yanı sıra Türkiye İş Bankası’nın değerli desteğiyle deprem bölgesinden çocuklarımızı da şefkat yuvamıza kabul ederek, daha umutlu ve mutlu karşılıyoruz. Çocuklarımız bundan tam 161 yıl önce, beş genç idealist Osmanlı aydını gibi, vizyoner bir liderlik örneği sergileyecek ve güzel ülkemizin gururu olacaklar. Buna yürekten inanıyorum.” dedi. 

Güleç, ülkemizin zor günlerinde yaraları sarmayı misyon edinen Darüşşafaka’nın deprem bölgesi için yaptıklarından ve “Eğitim Bizden, Yuva Sizden!..” bağış kampanyasından da bahsederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Sürdürülebilirlik kavramının giderek daha fazla önem kazanmaya başladığı bugünün dünyasında, sürdürülebilirlik ilkelerini benimsemek ve uygulamak için de kararlı olduğumuzu belirtmek isterim. Bugün 161 yıllık bir mirası kutlarken aynı zamanda geleceğe dönük bakış açısıyla ilerliyoruz. Geleceği parlak ve umut dolu yeni nesilleri nitelikli eğitimle geleceğe hazırlamaya ve elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.”

Ebru Arpacı: “Darüşşafaka biz olmaktır, bilgi saçmaktır, ilimdir, ülke için kalbin çarpmasıdır, dağılırken yurdun dört köşesine, aklın kalbin yeşil kapı arkasında kalmasıdır”

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı

Güleç’in konuşmasından sonra 30 Mart filminin gösterildiği tören, öğrencilerin vals gösterileri ve Darüşşafaka Orkestra Grubu’nun müzik dinletisiyle devam etti. Darüşşafaka Lisesi 2007 mezunu Sabiha Gürdemir’in yazdığı şiir, öğrencilerden Doruk ile Kıvanç’ın performanslarıyla seyirciye sunuldu. Daha sonra kürsüye gelen Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, “Darüşşafaka; köklerinin gücüne sarılırken gelecek için, ilklerin okulu oldu hep. Yıl 1873 Telgrafçılık müfredata yerleşti. Günün en büyük teknolojisiydi telgrafçılık. Hiçbir üniversitede bile ders olarak işlenmezken, genç Darüşşafakalılar telgrafın tellerindeki gücü görmüştü. Yıl 2024, teknoloji son hız ilerliyor… Ve Darüşşafaka Türkiye’nin ilk robot takımı, lise düzeyinde ilk yapay zekâ sınıfı, lise düzeyinde ilk tekno girişimcilik merkezi, lise düzeyinde ilk 3D sınıfı, İHA takımı, kodlama eğitimleri… İlkler devam ediyor, yıl 2024…” diyerek, ulusal ve uluslararası yarışmalarda projeleriyle ödüller alan öğrencileri sahneye davet ederek tebrik etti.

Arpacı, konuşmasında Darüşşafaka’nın yetiştirdiği ve Darüşşafaka’da öğretmenlik yapan isimleri de anarak, 3. Şair Nigâr Hanım Şiir Yarışması’nda 1.lik ödülü alan Kağan’ı sahneye davet etti. Kağan’ın kendi yazdığı şiiri okumasından sonra konuşmasına devam eden Arpacı, sporun pek çok alanında öğrencilerin elde ettiği başarılardan bahsetti ve öğrencilere şöyle seslendi: “Darüşşafaka biz olmaktır, bilgi saçmaktır, ilimdir, ülke için kalbin çarpmasıdır, dağılırken yurdun dört köşesine, aklın kalbin yeşil kapı arkasında kalmasıdır. Darüşşafakalılık bir duruştur. Bizim tarihî yeşil kapımızdan geçerek, bu ‘şefkat yuvası’na adım atan her bir birey, hayatı boyunca bu duruşun gereklerini yerine getirmek için elinden geleni yapar. Binlerce mezunuyla Darüşşafaka bu ülkenin de aslında en önemli hazinelerinden de biri. Bu hazineyi gözünüzün ruhu gibi koruyun… Darüşşafaka’mızı yüzlerce yıl ötesine siz taşıyın güzel çocuklarımız…”

Arpacı’nın konuşmasından sonra “Darüşşafaka Kantatı” filmi gösterildi. Doruk ile Kıvanç’ın devam eden performansları izleyicilerin büyük beğenisini kazandı.

Törende, Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi Beşir Özmen de, Darüşşafaka’nın 200. kuruluş yıl dönümünü hayal ederek yazdığı, 40 yıl sonrasının Darüşşafaka’sını inşa edecek Darüşşafakalı öğrencilere seslendiği bir konuşma yaptı. Özmen, konuşmasında yolu Darüşşafaka’dan geçen pek çok isme ve anıya yer verdi.

Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi Beşir Özmen

Darüşşafaka Orkestra Grubu’nun seslendirdiği şarkıların eşlik ettiği tören, Darüşşafaka Marşı’nın hep birlikte, coşkulu bir şekilde söylenmesiyle sona erdi.                  

                      

Tören çıkışında davetliler, Darüşşafaka öğrencilerinin resimlerinin yer aldığı “Darüşşafaka Cemiyetinin 161. Kuruluş Yıl Dönümü Karma Resim Yıl Sergisi”ni gezdiler.

               

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?