Darüşşafakalılar Romanya'daki SEMEP Toplantısı'nda ülkemizi temsil edecek

 ›  Haberler  › ↓ 

SEMEP (1)_rsz.jpgSEMEP (2)_rsz.jpg

Darüşşafakalılar, UNESCO tarafından yürütülen ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nda Projeler Birimi tarafından koordine edilen SEMEP (South East Mediterranean Environment Project) yarışmasında "Saçım Süpürge" projeleriyle Avrupa Bölge Birinciliğini elde etti.

SEMEP (4)_rsz.jpg

SEMEP'in 2012-2013 döneminde okullarda çalışma konusu, “Bilim ve Kültür Aracılığıyla Suyun Sürdürülebilir Kullanımı İçin İşbirliği” olarak belirlenmişti.

Bu kapsamda hazırlanan projeler, 11 Mayıs 2013 tarihinde Avcılar Doğa Okulları’nda gerçekleşen SEMEP Günü’nde sergilendi. 30 okuldan 36 projenin katıldığı SEMEP Günü’nde Darüşşafaka 7. Sınıf öğrencilerinden Emine Beyza Usta ve Nisa Nur Sefer’in öğretmenleri Nihal Güneş ve Nehir Öztel rehberliğinde hazırladıkları “Saçım Süpürge” adlı proje Avrupa yakasında en yüksek puanı alarak Avrupa Bölge birincisi oldu.

Söz konusu proje ile görevli Darüşşafakalı öğrenci ve öğretmenler, 27-30 Haziran 2013 tarihlerinde Romanya’da gerçekleşecek SEMEP Toplantısı'nda ülkemizi temsil etmeye hak kazandı.

 
SEMEP_rsz.jpg
 
"Saçım Süpürge" Projesi hakkında özet bilgi:
 
Evsel ve endüstriyel atıklar ile kirlenmiş gölet gibi durgun sularda kirlilik uzun süre muhafaza edilir. Atık sular; içerdikleri organik, inorganik maddeler, ağır metaller ve bakteriler gibi kirleticiler ile bulaştıkları yerlerdeki bitki, hayvan, böcek, bakteri popülasyonlarının değişmesine hatta yok olmasına sebep olurlar. Bu çalışmada göl ve göletlerdeki atık sular nedeniyle oluşan kirliliği insan saçı kullanarak giderecek bir model geliştirildi. Böylece kirli göletlerin temizlenmesi ile suyun sürdürülebilirliğinin sağlanması hedeflendi. Yapılan ölçümler NaOH çözeltisi ile işlem görmüş saçların keratin yapısının gözenekliliğini arttırarak metal iyonlarının saç tellerindeki aktif bölgelere daha kolay bağlanabildiğini; böylece sudaki kirleticileri tutarak gölet gibi durgun su kaynaklarının temizlenmesinde kullanılabileceğini gösterdi.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?