Darüşşafakalılar, Reşat Aysu (DŞ’32) anısına verilen konserdeydi

 ›  Haberler  › ↓ 

Reşat Aysu (113) copy.jpg
Darüşşafaka, 148 yıllık tarihi boyunca sayısız çocuğun hayatın eğitimle değiştirirken, bilimden sanata, edebiyattan spora her alanda lider isimler yitiştirdi. İşte bu isimlerden biri de Türk Musikisi’nin çığır açan bestekârı olarak adını tarihe yazdıran1932 Darüşşafaka mezunu Reşat Aysu’dur. Ufuk açıcı bestekârlığıyla Türk Musikisi'nde silinmez izler bırakan Aysu'nun 101’inci doğum yıldönümü, 14 Kasım’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda (CRR) verilen bir konserle kutlandı. Darüşşafakalı Aysu’nun anısına düzenlenen konseri dinleyenler arasında Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyesi Beşir Özmen, Darüşşafaka  Eğitim Kurumları Sanat Bölüm Başkanı Fuat Gönüç ile Daçkalı öğrenciler de vardı. Maltepe Üniversitesi ve Türk Musikisi Vakfı’nın desteğiyle, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Klasik Türk Müziği Korosu, şef Halil İbrahim Yüksel’in yönetiminde Reşat Aysu bestelerinden oluşan eserleri seslendirdi. Reşat Aysu’yu yakından tanıyan tarihçi, müzikolog, gazeteci ve yazar Murat Bardakçı, Aysu’nun müziği hakkında yaptığı değerlendirme konuşmasında Aysu’nun başarısında Darüşşafaka’da aldığı müzik eğitimin önemli payı olduğunu belirtti.
 
resataysu2.jpg
İcra edilen eserlerin, büyük beğeni topladığı konserin sonunda Darüşşafaka Eğitim Kurumları 10. sınıf öğrencisi Hayrunnisa Ravlı ile hazırlık sınıfı öğrencisi Yiğitcan Yılmaz, Reşat Aysu'nun oğulları Prof. Dr Emre ve Yalvaç Aysu’ya birer plaket takdim etti.
 
resataysu_1.jpg
Prof. Dr Emre ile Yalvaç Aysu, gecenin en anlamlı armağanının Darüşşafaka öğrencilerinin elinden aldıkları plaketler olduğunu ifade etti.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?