Darüşşafakalılar “Pilav Günü”nde buluştu

 ›  Haberler  › ↓ 
pilavgunu_20052012.JPG
Darüşşafaka ailesinin tüm üyelerini bir araya getiren  “Geleneksel Darüşşafakalılar Pilav Günü”, 20 Mayıs’ta Darüşşafakalılar Derneği’nin organizasyonuyla gerçekleşti. Yağışlı hava nedeniyle Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda düzenlenen Pilav Günü, Türkiye’nin dört bir yanından gelen Darüşşafakalıları bir araya getirdi.
 
Necip Akbaş:
“Bu güzide kurumu ebediyen yaşatabilmek biz, Darüşşafakalıların boynunun borcudur”
pilavgunu2_20052012.JPG pilavgunu3_20052012.JPG
Necip Akbaş                                                               Zekeriya Yıldırım
 
Darüşşafakalılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Necip Akbaş’ın yaptığı açılış konuşmasında , “Geçtiğimiz pilav gününden bu yana acı tatlı günlerimiz, büyük kayıplarımız oldu. Darüşşafaka’nın adını geçtiği her yerde daima en önde görmeye alıştığımız sevgili Halit Ziya Yılmayan ağabeyimizi, bu pilavda bizimle olacağını söyleyen, kendisi çok uzakta olmasına rağmen sıcak yazılarıyla hep yanımızda olan Mustafa Karaçar ağabeyimizi kaybettik.Birkaç gün önce de Ayhan Kurtoğlu hocamızı defnettik. Kendilerine bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum” dedi. Akbaş sözlerini şöyle noktaladı: “Bir buçuk asırdır yaşamakta olan bu ulu çınarın birer yaprağı olmanın mutluluğu ve kıvancı içindeyiz. Bu güzide kurumu ebediyen yaşatabilmek biz, Darüşşafakalıların boynunun borcudur.”
 
 
Zekeriya Yıldırım:
“Adeta bir kartopu yuvarlanıyor ve yuvarlandıkça daha fazla kar topluyor, daha aydınlık daha iyi günlere doğru gidiyoruz”
 
  pilavgunu1_20052012.JPG
Ardından kürsüye gelen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, “Pilav günümüz yılda bir kez de olsa biz Darüşşafakalılara, çocukluğumuzu, gençliğimizi geçirdiğimiz okul sıralarındaki günleri yeniden yaşatıyor” diye duygularını ifade etti.
Darüşşafaka ailesinin bir içinde yaşadığı kayıplardan ötürü duyduğu üzüntüleri ifade eden Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: “Darüşşafaka Cemiyeti gerek eğitimde gerek kaynak geliştirmede olsun her gün daha iyiye gidiyor. Öğrenci sayımız 927’ye ulaştı. Önümüzdeki yıl, 1.000’e yaklaşacağız. Sadece sayı olarak artmıyoruz. Nitelik olarak da yetiştirdiğimiz öğrencilerin daha güçlü bir donanımla buradan ayrılması için her şeyi yapıyoruz. Adeta bir kartopu yuvarlanıyor ve yuvarlandıkça daha fazla kar topluyor, daha aydınlık daha iyi günlere doğru gidiyoruz.”
Yönetim Kurulu adına 14 Nisan’da gerçekleştirilen Tüzük değişliğine verdikleri destekten ötürü tüm Darüşşafaka ailesine teşekkür eden Yıldırım, “Tüzük değişikliğini hemen uygulamaya koyduk.  Bu yıl  annesini kaybetmiş, 3.sınıfta okuyan 3.500 çocuğumuza tek tek mektup yazdık ve telefonla arayarak sınava davet ettik. Şuana kadar 30 civarında annesini kaybetmiş çocuğumuz başvuruda bulundu. Bu tüzük değişikliğiyle yeni bir sorumluluk aldığımızın farkındayız. Ancak bu sorumluluğu, Darüşşafaka ailesinin bize verdiği destekle aşacağımıza ve Darüşşafaka’nın sinesine aldığı çocukların kaynaşmasını sağlayarak güzel bir şekilde geçireceğimize inanıyorum.

Ümit Başkırt:
“Darüşşafakalıların, Spor Kulübüne de ilgi göstermesi, maçlara gelmesini bekliyoruz”

pilavgunu7_20052012.JPGpilavgunu6_20052012.JPG
 Ümit Başkırt                                                                Vahdettin Arseven
 
 
Darüşşafaka Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Başkırt, Darüşşafaka Basketbol Takımı’nın maçlarına daha fazla ilgi gösterilmesini is isteyerek, “Kulübümüz, bu sene ikinci ligde zorlu bir mücadele verdi.  Darüşşafakalıların, Spor Kulübü’ne de ilgi göstermesi, maçlara gelmesini bekliyoruz” dedi.
 
Vahdettin Arseven:
“Dünya durdukça Darüşşafakamız yaşayacaktır”

pilavgunu4_20052012.JPG

1931 yılında sınavı kazanarak Darüşşafaka’ya girdiğini belirten Arseven, “Darüşşafaka’da okuduğum sekiz yıl içinde müdürümüz ve aynı zamanda Darüşşafaka mezunu, Avrupa’da tahsil görmüş pedagog olan Ali Kami Akyüz, derdi ki; ‘Çocuklar, okulumuzun kıymetini bilin. Bugüne kadar bir benzeri dünyaya gelmemiştir.  Umarım dünya durdukça Darüşşafakamız yaşayacaktır.”
En küçük Darüşşafakalı unvanıyla konuşan 4. Sınıf öğrencisi Sinem Şengezer ise yaptığı konuşmada Darüşşafaka’da okumaktan ötürü duyduğu mutluluğu ifade etti.
 
DSC_0072.JPG

Okul kütüğüne yıldönümü plaketini en yaşlı Daçkalı unvanını elinde bulunduran Vahdettin  Arseven ile en küçük Daçkalı Sinem Şengezer çakarken, 1962 girişli Daçkalılara “50. Yıl Sertifikaları”nı törenle aldı.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?