Darüşşafakalılar köpekbalıklarıyla gece yatısındaydı

 ›  Haberler  › ↓ 

Avrupa’nın en büyük akvaryumlarından SEA LIFE Akvaryum, ülkemizin en saygın eğitim kurumlarından Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın öğrencileriyle birlikte anlamlı bir etkinlik gerçekleştirdi.

Soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan köpekbalıklarına dikkat çekebilmek için öğrenciler, 21 Aralık’ta en uzun geceyi, Akvaryum’un ‘Köpekbalığı Gece Yatısı’ programına katılarak SEA LIFE’ta geçirdi. Öğrenciler, uzmanlarından başta köpekbalıkları olmak üzere denizlerin ve denizlerde yaşayan tüm canlıların nasıl korunabileceği konusunda bilgiler edindi ve köpekbalıklarının korunması için imza topladı.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın öğrencileri, soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan dünyanın en özel canlılarından köpekbalıklarıyla yılın en uzun gecesi, 21 Aralık’ta bir araya geldi. 15 türden 61 köpekbalığı ile Avrupa’nın en kalabalık köpekbalığı ailesine ev sahipliği yapan Bayrampaşa Forum İstanbul AVM’deki SEA LIFE Akvaryum, Darüşşafakalı öğrencileri ‘Köpekbalığı Gece Yatısı’ programıyla ağırladı.

 
Köpekbalıklarının başında sabaha kadar nöbet

SEA LIFE Akvaryum’un ‘Köpekbalığı Gece Yatısı’ programında 11-13 yaş grubundaki öğrenciler önce akvaryumdaki 15 binin üzerinde deniz canlısıyla tanıştı, Kaplumbağa Hastanesi’nde soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan caretta carettaların nasıl tedavi edildiğini izledi. Akvaryum uzmanlarının çalıştığı karantina alanını da ziyaret eden çocuklar, uzmanlardan köpekbalıklarının anatomisi, köpekbalıklarının nesillerini tehdit eden unsurlar, nesillerinin devamını sağlamakta insanlara düşen görevler, insanlar ile olan ilişkileri ve köpekbalıklarıyla ilgili bugüne kadar yanlış bilinenler hakkında ilgi çekici bilgiler edindiler.


Köpekbalıkları için imza topladılar

Darüşşafakalı öğrenciler tüm dünyada köpekbalıklarının neslinin korunması için SEA LIFE’ın ve SEA LIFE’ın kardeş vakfı Bite-Back Shark & Deniz Koruma Kuruluşu’nun köpekbalıklarının yüzgeçleri için avlanılmasına karşı dünyanın pek çok yerinde yürütülen kampanyaya katılarak destek verdiler. Darüşşafakalı öğrenciler bu kampanya katılarak Avrupa’ya köpekbalığı yüzgeçlerinin gümrükten geçirilerek taşınmasına ve ticaretinin yapılmasına karşı önemli bir rol üstlendiler. 

Fenerler yakıldı, uyku tulumlarında uyundu

Ekosistemin korunması ve canlı çeşitliliğinin devamı için yapılabilecekler konusunda özel bir eğitim programına katılarak SEA LIFE’ın uzman ekibinden sunum dinleyen öğrenciler, özellikle köpekbalığı yüzgeç avcılığına dikkat çekebilmek için Akvaryum’un köpekbalıklarının bulunduğu en büyük tankının bulunduğu alanda, köpekbalıklarını gözlemleyerek en uzun geceyi geçirdiler.

Program kapsamında köpekbalıklarının gece yaşantısını gözlemleyebilmek için 5 milyon litre su ile dolu dev Okyanus Tankı içinden geçen 83 metrelik sualtı tünelinde karanlıkta bir geziye çıktılar. El fenerleri ile köpekbalıklarını gözlemleyen öğrenciler gece olunca köpekbalıklarının bulunduğu 270 derece açılı gözlem odasının bulunduğu Okyanus Odası’nda uyku tulumları ile akvaryumda kamp yaptılar.

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?