Darüşşafakalılar için 2013-2014 eğitim-öğretim yılı törenle başladı

 ›  Haberler  › ↓ 
 okul-acilis-2013-14 (5)_rsz.jpg
Darüşşafaka Eğitim Kurumları 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı, 9 Eylül 2013 Pazartesi günü TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle başladı. Darüşşafakalı öğrenciler, öğretmenler, veliler, Darüşşafaka bağışçıları, Darüşşafaka Cemiyeti yönetimi ve çalışanları ile Darüşşafakalıların katıldığı törende, bu yıl Darüşşafaka Ailesi’ne yeni katılan 75 minik öğrenci için de ilk ders zili heyecanı vardı.
 
okul-acilis-2013-14 (7)_rsz.jpg
 
Darüşşafaka öğrencilerinden Tuğçe Yıldız ve Kaan İlisu’nun sunduğu tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Darüşşafaka’nın tanıtıldığı bir sunumla başladı. Sunumda, yeni Daçkalılar için gerçekleştirilen oryantasyon haftasında çekilmiş fotoğraflar da paylaşıldı ve yeni 75 kardeşe “hoş geldiniz” dendi.
 
okul-acilis-2013-14 (8)_rsz.jpgTörende ilk söz alan Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu konuşmasında Daçkalılara, “140. eğitim-öğretim yılının her zaman olduğu gibi bir öncekine göre daha huzurlu, daha sağlıklı ve daha başarılı geçmesi için gereken her şeyi yapacağınıza, yapacağımıza, başaracağımıza inancım ve güvenim tamdır. Bunu başararak insani ve mesleki sorumluluklarımızı yerine getirmiş olmanın hazzını hep birlikte yaşayacağız. Tek amacımız sizlerin, güvenli, temiz ve rahat ortamda eğitim görmenizdir. Sizlerden sizin adınıza beklentimiz, size verilen eğitimi en iyi şekilde kavramanız ve farkındalığı yüksek bireyler olarak üniversiteye ve hayata hazırlanmanızdır. Darüşşafaka bir kuyumcu yaklaşımı ile sizleri buldu ve sizlere değer veriyor. Eminim ki sizler de oturup düşündüğünüzde ve birbirinizle konuştuğunuzda bir kuyumcu misali Darüşşafaka’nın değerini veriyorsunuz, vereceksiniz” diye seslendi.
 
Kulaberoğlu, Darüşşafaka’ya güvenerek çocuklarını emanet eden velilere de teşekkür ederek: “Değerli veliler, hepimiz biliriz ki çocuklarımızdan ayrı kalmak zordur. Ancak çocuklarınızın bizim çocuklarımız olduğunu bilmenizi ve müsterih olmanızı rica ediyorum. Ülkemizin en seçkin okullarından birinde, hatta en seçkininde güvenli, huzurlu, sağlıklı ve mutlu bir ortamda en üst düzey eğitimi alıyorlar ve alacaklar” dedi.
 
okul-acilis-2013-14 (9)_rsz.jpg
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş
 
Törende konuşan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş ise, “150. yaşını kutladığımız Türkiye’nin yüz akı kurumlarından Darüşşafaka’da yeni bir ders yılını daha tazelenmiş umutlarla açarken hepinize Yönetim Kurulu adına sevgiler ve saygılar sunuyorum. Büyük Atatürk’ü ve Yusuf Ziya Paşa başta olmak üzere kurucularımızı, Darüşşafaka’ya katkıda bulunan bağışçılarımızı, üyelerimizi, yöneticilerimizi, öğretmenlerimizi ve çalışanlarımızı şükranla anıyor, hayatta olmayanlara Allah’tan rahmet, hayatta olanlara uzun bir ömür diliyorum. Ayrıca 31 farklı ilden gelerek yeni ders yılında aramıza katılan 75 yavrumuza ve velilerine, Darüşşafaka Ailesi’ne hoş geldiniz diyorum” diyerek başladığı konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Bu yıl 75 çocuğumuz yeşil-siyah kapıdan ilk kez geçerken, 10 yıl önce bu kapıdan içeri girmiş 57 kardeşimizi de diplomalarıyla üniversiteye uğurladık. Üniversite sınavına giren 57 mezunumuzdan 55’i 4 yıllık lisans programlarına yerleşti. Darüşşafaka Lisesi’nin 2013 yılı ÖSYS başarısı yüzde 98.2 olarak gerçekleşti. Huzurlarınızda 139. Dönem mezunlarımızı bir kez daha kutluyorum.”
 
81 İlden 81 Öğrenci Projesi kapsamında altı yıldır Darüşşafaka Ailesi’ne her sene yeni katılan 81 öğrencinin tüm giderlerini üstlenen Türkiye İş Bankası’na, Cemiyet yönetimine, çalışanlarına, Darüşşafaka müdürlerine, öğretmenlerine, velilere ve Darüşşafakalılara teşekkür eden Çamaş, “Bilmelisiniz ki emeklerinizle, Türkiye’nin yarınlarına ışık tutacak geleceğin liderleri yetişiyor. Büyük Ailemiz adına, Eğitim Ailemizin tüm üyelerine Daçka ruhunun ve alevinin hiç sönmeyeceği, canlı, dinamik, başarılarla dolu, neşeli bir ders yılı diliyorum. Kucak dolusu sevgiler” diyerek konuşmasını noktaladı.
 
okul-acilis-2013-14 (12)_rsz.jpg
Yusuf Ziya Paşa Ödülleri'nin sahibi olan Daçka 139. Dönem mezunları toplu halde...
 
Talha Çamaş’ın konuşmasından sonra, bu yıl üniversite giriş sınavında dereceye giren 139. Dönem Darüşşafaka Lisesi mezunlarına, tüm Darüşşafaka Ailesi’ni gururlandıran bu başarılarından ötürü Yusuf Ziya Paşa Ödülleri takdim edildi.
 
okul-acilis-2013-14 (13)_rsz.jpg
Yusuf Ziya Paşa Ödülü'nü alan Daçkalıların isimleri ve yerleştikleri bölümler şöyle:
 
Beren Kayalı - BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)/Mühendislik Fakültesi/Makine Mühendisliği (İngilizce)
İrem Durdağ - İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ/Cerrahpaşa Tıp Fakültesi/Cerrahpaşa Tıp
Tevfik Can Başsüllü - İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ/Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi/Uçak Mühendisliği
Tugay Hamarat - İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ/İşletme Fakültesi/İşletme Mühendisliği
Gözde Eda Efe - KOÇ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)/İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi/Sosyoloji (İngilizce) (%50 Burslu)
Nur Durak - MARMARA ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)/Hukuk Fakültesi
Alp Yenibalcı - GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)/İletişim Fakültesi
Öykü Çetin - KOÇ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)/İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi/Medya ve Görsel Sanatlar (İngilizce) (Ücretli)
Hikmet Zeynep Kazu - BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)/Fen-Edebiyat Fakültesi/Çeviribilim (İngilizce)
Aybars Sezer - HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)/Edebiyat Fakültesi/Fransız Dili ve Edebiyatı
Aybüke Bulut - İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ/Edebiyat Fakültesi/Dilbilimi
İkbal Görevin - İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ/Edebiyat Fakültesi/İspanyol Dili ve Edebiyatı
Ecem Yılmaz - İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ/Edebiyat Fakültesi/Rus Dili ve Edebiyatı
 
okul-acilis-2013-14 (15)_rsz.jpgDarüşşafaka Ailesi’ne yeni katılan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mesrure Açar ise yaptığı konuşmada, “Darüşşafaka’yla ilk tanışıklığımız, 'Liseler Arası Genç Sait Faik Öykü Yarışması'na öğrencilerimle katılıp ödül kazandığımız 2003 yılında gerçekleşmişti. O günlerde bu şefkat yuvasında ciğerlerime doldurduğum havanın verdiği manevî hazla bugüne kadar yaşamımı sürdürdüm diyebilirim. Bana bu yuvada alınan her nefes, ayrı bir yaşama azmi kazandırmakta. Şimdi daha iyi anladım ki; “Daçka” kardeşlik, dayanışma demekmiş. Güleryüzlü, sevgi dolu olmak ve bu anlayışları yaşam şekli haline getirmiş insanlarla bir arada olmak, onlarla çalışmak demekmiş… Bu şefkat dolu yuvada kadim ve saygıdeğer eğitimcilerimizden “el almak”, Atatürk ve devrimlerine sahip çıkmak, bu kutsal okulda eğitim alan her öğrenciyi “Bir adım daha ileriye nasıl götürebilirim?” düşüncesiyle hareket etmekmiş… Ve yine öğrendim ki; “Daçkalı” olmak; öğrencilere ışık olmak, onlarla birlikte yol almak demekmiş… Darüşşafaka’dan mezun olduğunuzda her mesleğin önemli temsilcileri olacağınıza yürekten inanıyorum. Her birinizin ışığı, ülkemizin ilerleme yolunda bir meşale olacaktır. Yarının aydın nesilleri olan sizlere eğitim yolculuğunuzda başarılar diliyor, sizleri saygıyla selamlıyorum. Hayallerinizi gerçekleştirmeye karar verdiğiniz her yeni günde bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da Darüşşafaka’nın size “el veren” bir kurum olduğunu göreceksiniz” diye konuştu.
 
okul-acilis-2013-14 (16)_rsz.jpg
2013 Darüşşafaka Giriş Sınavı Birincisi Ulaş Tüzer konuşmasını yaparken...

Bu sene Darüşşafaka’ya giren minik öğrenciler arasından 2013 yılı sınav birincisi Ulaş Tüzer de törende Darüşşafaka Ailesi’ne seslendi. Ulaş, “Darüşşafaka adını ilk duyduğumda çok heyecanlanmıştım. Ben de bu okulda okumak istedim. Sınava Antalya’da girdim ve kazandım. Okula geldiğimde heyecanım iki kat arttı. Bu okul benim okulumun en az 2-3 katı büyüktü. Yatakhaneye gittik. Okulu gezdik. İlk birkaç gün çok sıkılmıştım çünkü kimse yoktu. Alışmak ise çok kolay oldu. Arkadaşlarım ve öğretmenlerimle yeni bir hayata başladık. Okulu gezdikten sonra buraya neden geldiğimi, düşündüm. Ben bu okula daha başarılı olmak için geldim. Öğretmenlerimin ve buradaki herkesin bana destek olacaklarını biliyorum. Şimdiden onlara teşekkür ediyorum. Umarım bundan yıllar sonra bu kürsüye tekrar çıkar ve ülkenin en önemli insanlarından biri olarak yeni gelen kardeşlerimize seslenebilirim. Bunun için çok çalışacağıma söz veriyor ve herkese başarı dolu bir yıl diliyorum” dedi.
 
okul-acilis-2013-14 (19)_rsz.jpg
 
Öğrenci Birliği Başkanı Doğucan Yenidünya da törende bir konuşma yaparak kardeşlerine, “Yeni bir Darüşşafaka yılında buluşmanın heyecanı ve mutluluğu içindeyiz. Aramıza yeni katılan kardeşlerimiz yuvamıza hoş geldiniz. Burada iliklerinize kadar hissedeceğiniz şefkati, ilgiyi, kardeşliği ve değeri hayatınızın sonuna kadar isteyeceksiniz. O sebeple burada 10 yılını geçirmiş bir ağabeyiniz olarak benim tavsiyem: anın tadını çıkartmaya bakın” diye seslendi. Velilere de Darüşşafaka’ya duydukları güven için teşekkür eden Yenidünya, “İçiniz rahat olsun, çünkü onlar da bizler gibi Atatürkçü, çağdaş, uygar birer dünya insanı olarak yetiştirilecekler. Yaşam boyu öğrenmeyi, bilime, bilgiye ulaşmayı amaç edinecekler. 1863’te dikilen bu koca çınarın bir dalı olarak ülkemize, dünyamıza kök salacaklar. Sadece akademik donanımla değil sanatla, sporla, kültürle büyütülen entelektüel bireyler olarak yaşama atılacaklar” dedi.
 
 
 
Törenin en duygusal anlarından biri, yeni Daçkalıların eski okullarındaki öğretmenlerine yazdıkları mektuplardan bölümler okudukları anlardı.
 
 
Törende, Darüşşafakalılara eğitim-öğretim yılının ilk dersini, 1970’li yıllarda Darüşşafaka’da Felsefe Öğretmeni olarak görev yapmış, halen Darüşşafaka Yüksek Danışma Kurulu Üyesi olan Maltepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Betül Çotuksöken verdi.
 
okul-acilis-2013-14 (21)_rsz.jpgokul-acilis-2013-14 (23)_rsz.jpg
Prof. Dr. Betül Çotuksöken'e Nevzat Kulaberoğlu tarafından bir teşekkür plaketi takdim edildi.
Çotuksöken, insan-dünya-bilgi ilişkilerini konu aldığı konuşmasında, günümüz dünyasında bildiğimiz kadar var olduğumuzu belirterek, bilginin bizi güçlü kıldığına, böyle bir gücün de insanı özgürleştirdiğine vurgu yaptı. Darüşşafaka’da bilgiye dayalı eğitim olduğunun altını çizen Çotuksöken, ülkenin dört bir yanından öğrencilerin bilgi için Darüşşafaka’ya geldiklerini söyledi. İş birliği ve dayanışma kavramları üzerinde de duran Çotuksöken, özgürleşen bireylerin bilgiye dayalı iş birliği ve iş bölümünü daha iyi yapabildiğini belirtti. Farklılıkları yakalamanın önemine de vurgu yapan Çotuksöken, çoğullaşmanın olduğu yerde gelişmenin sağlanacağını ifade etti. Darüşşafakalıların değerleri ve öncelikleri arasında iletişimi güçlü olmanın da yer aldığını ve bunun günümüzde son derece önemli olduğunu da vurguladı. Darüşşafaka’yı “başka sevgisinin somutlaştığı bir okul” olarak tanımlayan Çotuksöken, Daçkalıları “Darüşşafaka’da yaşamak” ile “Darüşşafaka’yı yaşamak” arasındaki ilişki üzerine düşünmeye çağırdı ve öğrencilere burada sunulan tüm imkânlardan sonuna kadar yararlanmaları tavsiyesinde bulundu.
 
 
okul-acilis-2013-14 (4)_rsz.jpg

İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sayın Kadir Topbaş’ın tebrik telgraflarının da okunduğu tören, yeni ortaokul 1. sınıf öğrencilerinin hep bir ağızdan söyledikleri Darüşşafaka Marşı ile sona erdi. İlk ders zili çaldı ve “eğitimde fırsat eşitliği” hikâyesinin bir yılı daha başladı…
 
okul-acilis-2013-14 (1)_rsz.jpg 
Tüm Haberlere Göz Atın