Darüşşafakalılar “Dünya Mirasıyla Buluşmak: 3 Kent 3 Miras” Projesi Kapanış Toplantısı için Essen'deydi

 ›  Haberler  › ↓ 
dunya-mirasi (2)_rsz.jpg

Anadolu Kültür işbirliğinde 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı'nda hayata geçirilen ve gençlerin kentlerinin tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkmalarını ve uluslararası değerdeki miras alanlarına dair duyarlılıklarını artırmayı hedefleyen "Dünya Mirasıyla Buluşmak: 3 Kent 3 Miras" projesi 2013 Eylül ayında tamamlandı.
 
dunya-mirasi (3)_rsz.jpg

Projenin 3-5 Eylül 2013’te Almanya’nın Essen kentinde gerçekleşen değerlendirme toplantısına projede yer alan Darüşşafaka 10. sınıf öğrencileri Zeynep Alemdağ, Elif Karaatlı ve Fatma Bingöl katıldı. Projede üretilen video, fotoğraf ve ses kayıtlarından oluşan sanatsal üretimler, 4-11 Eylül 2013 tarihleri arasında Essen'de Zeche Zollverein'da sergilendi.  Öğrencilerin ürettikleri çalışmalara projenin web sitesinden (http://www.meeting-world-heritage.net ) ulaşılabilir. 
  
dunya-mirasi (1)_rsz.jpg

Dünya Mirasıyla Buluşmak Projesi, Stiftung Mercator (Essen) desteğiyle, Zollverein Vakfı (Essen), Klassik Weimar Vakfı (Weimar) ve Anadolu Kültür (İstanbul) ortaklığında yürütüldü. Weimar, Essen ve İstanbul kentlerinden toplam 36 lise öğrencisinin yer aldığı projeye İstanbul’dan, Darüşşafakalı 12 öğrenci katıldı. Geçtiğimiz bir yıl boyunca öğrencilerle Weimar, Essen ve İstanbul'da UNESCO tarafından koruma altına alınmış dünya mirası sit alanlarına ziyaretler gerçekleştirildi, kültürel mirasın anlamı ve önemi üzerine eğitimler düzenlendi, yaratıcı sanat atölyeleri yürütüldü. Lise öğrencileri ile birlikte her üç kentten ikişer üniversite öğrencisi de kültürel miras alanlarını işleyen fotoğraf ve video işleri üretmek üzere projede yer aldı.
 
dunya-mirasi_rsz.jpg
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?