Darüşşafakalılar Derneği’nin 104. doğum yılı kutlu olsun!..

 ›  Haberler  › ↓ 

dernek_logo_0808.png

Darüşşafakalılar Derneği’nin kuruluş amacı 1903 yılında okul yönetimini Maarif Nezareti’ne (Milli Eğitim Bakanlığı) şikayet etmek amacıyla Babıali’ye yürüyüşe geçen Darüşşafaka öğrencilerinin bu eylemini Padişah Abdülhamit’e karşı bir isyan olarak algılanması neticesinde kapatılan Darüşşafata Cemiyeti’ni yeniden açmak ve Maarif Nezareti’ne bağlanan okulu bağımsız yapısına kavuşturmaktı. Bu amaç doğrultusunda 104 yıl önce bugün Fatih’teki tarihi kampüste bir araya gelen ve aralarında ünlü matematikçi Salih Zeki’nin de bulunduğu Darüşşafaka mezunları, “Darüşşafaka Mezunin Cemiyeti”ni kurdu. Derneğin girişimleri sonucunda  13 Mart 1909 tarihinde hükümet, Cemiyet’i yeniden tanıdı ve dört gün sonra da Darüşşafaka, yeniden Cemiyet’in yönetimine teslim etti.

Darüşşafakalılar Derneği, bugün, bir yandan tüzüğünün 2.maddesinde “Darüşşafakalılar arasında ve Darüşşafaka topluluğu içinde bireysel ve toplumsal ekonomik - sosyal dayanışma, yardımlaşma yaratmak, güçlendirmek, Darüşşafakalıyı ve Darüşşafaka toplumunu yüceltmek” olarak tanımlanan amacını gerçekleştirmek için, Darüşşafakalılar arasındaki birlik ve dayanışmayı devam ettirme ve yükseköğrenimlerini sürdüren Darüşşafakalılara yardımcı olma aslî görevlerini yerine getirmeye çalışırken diğer yandan Darüşşafaka Cemiyeti ile sağlıklı bir iletişim ve ortak çalışma ortamı içerisinde Darüşşafakalıların yuvalarına katkıda bulunmalarını sağlamaya çalışıyor.


Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, kuruluş yıldönümü nedeniyle Darüşşafakalılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Necip Akbaş’a gönderdiği kutlama mesajında şöyle dedi: “1908 yılında yüklendiği misyonu bugüne kadar sürdüren, Darüşşafaka’nın en büyük dayanağı yeşil-siyah kapıdan yolu geçmişleri temsil eden, camiamız arasındaki iletişimin, dayanışmanın ve birliğin vazgeçilmezi Darüşşafakalılar Derneği’nin 104. yıldönümünü Yönetim Kurulumuz adına kutlarım.”

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?