Darüşşafakalılar Derneği'nin 101. kuruluş yıldönümü kutlandı.

 ›  Haberler  › ↓ 

​8 Ağustos 1908'de 150 Darüşşafakalı tarafından kurulan Darüşşafaka Mezunin Cemiyeti'nin (Darüşşafakalılar Derneği) 101. doğum günü, 8 Ağustos 2009 Cumartesi günü Dernek Lokali'nde kutlandı.


                                                         Kutlamaya Darüşşafakalılar coşku ile katıldı

Darüşşafakalılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Yalçın Gültekin, "Darüşşafaka demek, ilkler demektir. Darüşşafaka Cemiyeti, Osmanlı tarihinin yoksullara yönelik üst düzey öğretim verme amacıyla kurulmuş ilk sivil toplum kuruluşudur. Darüşşafaka Eğitim Kurumları, bu iradenin ete kemiğe bürünmüş ifadesi olarak ortaya çıkmış ilk özel okuldur. Darüşşafakalılar Derneği ise, hem ilk yetişenler-mezunlar derneğidir hem de kurucu dernek olarak ortaya çıkmış ilk yetişenler-mezunlar derneğidir. Darüşşafakalılar Derneği'nin bu anlamda Türkiye'de bir örneği yoktur; dünyada başka örneği var mıdır, bilemiyorum." diyerek Darüşşafaka'nın tarih içindeki yerini vurguladı.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım ise, Darüşşafakalılar Derneği'nin Darüşşafaka içindeki yeri ve önemini belirterek başladığı konuşmasını Darüşşafakalıların Dernek'e sahip çıkması ve bu tür gurur verici kutlamalara daha geniş katılımın gerçekleştirilmesi gerektiğini söyleyerek sonlandırdı.

Kutlama, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Davut Ökütçü, Darüşşafakalılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı O. Yalçın Gültekin ve Darüşşafakalılar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Selma Karaaslan'ın kızı Aslı Özgünül tarafından kesilen doğum günü pastasınının ardından Darüşşafaka üzerine sıcak söyleşilerle keyifli bir biçimde sürdü.


Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Davut Ökütçü, Darüşşafakalılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı O. Yalçın Gültekin, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Darüşşafakalılar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Selma Karaaslan'ın kızı Aslı Özgünül' ün doğum günü pastasını keserlerken.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?