Darüşşafakalılar Derneği 115 yaşında!

 ›  Haberler  › ↓ 

21 Ağustos 1908 tarihinde İstanbul Fatih’teki tarihî binasında bir araya gelen 150 kadar Darüşşafakalı tarafından kurulan Darüşşafakalılar Derneği, 115. yılını kutluyor.

Darüşşafaka’dan yetişenlerin, emekleri ve bağışlarıyla Darüşşafaka’ya gönül verenlerin, iletişim ve dayanışmasını sağlamak amacıyla etkinliklerini sürdüren Darüşşafakalılar Derneği, İlk toplantısını 21 Ağustos 1908 tarihinde yaparak, “Darüşşafaka Mezunin Cemiyeti” adıyla kuruldu. Dernek, Osmanlı Devleti ve Cumhuriyetimizin ilk mezunlar derneği olma özelliğini taşıyor.

Darüşşafaka Ailesi’nin bireylerini ortak eğitim ortamı ve kültürü temelinde bir araya getiren Dernek, ülkemizin etkin ve saygın sivil toplum kuruluşları arasında yer alıyor. Darüşşafaka’nın bir eğitim kurumu olarak tanınırlığını, prestijini ve kurumsal imajını üst düzeye çıkarmayı hedefleyen Dernek, aynı zamanda Darüşşafaka’nın tarihsel mirasına sahip çıkıyor. Darüşşafaka’nın büyük tarihsel birikimini toplum yararına kullanabilmek için, başta eğitim alanı olmak üzere kültürel ve sosyal alanda çalışmalar yürütüyor.

Darüşşafakalılar Derneği’nin kuruluşuna dair ayrıntılı bilgiye ulaşmak adına Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi Beşir Özmen’in “Tarihimizde Bu Ay” köşesinde kaleme aldığı yazısını okumak için tıklayınız.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?