Darüşşafakalı öğrenciler Çanakkale’de gerçekleşen TÜBİTAK Yaz Bilim Kampı’ndaydı

 ›  Haberler  › ↓ 

TÜBİTAK 404 Bilim Kampları ve Bilim Okulları Programı destekli  “Yerküremizde; Geleceğin Evine Gizemli Yolculuk Yaz Bilim Kampı 2015” projesinin birinci dönemi, 22-28 Haziran 2015 tarihleri arasında Çanakkale’de gerçekleşti.

Darüşşafaka organizasyonunu Projeler Birimi’nin gerçekleştirdiği, yürütücülüğünü Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Arzu Bayındır’ın yaptığı ve Çanakkale Koleji yerleşkesinde gerçekleşen kampa Darüşşafaka'dan ortaokul 2. sınıfı tamamlamış, akademik başarıları yüksek 20 öğrenci katıldı. Öğrencilere Fen Bilimleri öğretmenleri Gürsoy Mantaş eşlik etti.  

Öğrenciler öğretim üyeleriyle bir bilim adamı titizliğinde çalıştılar. Deniz Bilimleri Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali İşmen ile deniz canlıları ve sualtı dünyasını keşfettiler; Öğr. Gör. Pınar İşmen ile Piri Reis Deniz Müzesi'nde uygulama çalışmaları yaptılar. Ulupınar Gözlemevi’nde Prof. Dr. Osman Demircan ve Arş. Gör. Dr. Afşar Kabaş’ın Uzaya Yolculuk; Astreoidler, Galaksiler, Gezegenler, Güneş Saati uygulama çalışmaları ve gözleme katıldılar.

Doç. Dr. Sevnur Mandacı’nın “Estetik, Genler ve DNA: Genetik laboratuvarındayız” isimli çalışmasıyla genetik bilimini yakından tanıma fırsatı buldular. Ekoloji etkinlikleri için doğada kamp kurdular; çadırda kalma deneyimi yaşadılar ve doğada incelemeler yaptılar. Truva antik kentini ziyaret ederek kendileri için hazırlanan kazı alanında arkeologlarla çalıştılar. Pek çok sanatsal ve sportif etkinliğe de katıldılar. Yoğun kamp programı, öğrencilerin katılım belgelerini almalarıyla son buldu.

Kampa Katılan Öğrenciler: Efe Güney, Ege Güney, Sılagül Cıngı, Tunahan Erensoy, Elif Aydın, Birkan Ege Çorbacıoğlu, Merve Nur Pavlak, Erkan Dermancı, Sude Soydan, Fatma Zehra Bayrak, Arda Yiğit Ulupınar, Şebnem Fırat, Nurefşan Özcan, Beyza Nur Göksel, Atalay Mudanyalı, Aysun Yıldız Yılmaz, Ali Karaca, Çağdaş Çağlar, Şevval Öztürk, Mert Aykutlu.

Tübitak Yaz Bilim Kampı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi girişimi, Çanakkale Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Özel Koleji, Manisa Soma Kaymakamlığı ve Soma İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu, İstanbul Darüşşafaka Eğitim Kurumu, Genelkurmay Personel Dairesi Başkanlığı işbirliğine dayalı olarak gerçekleştirildi.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?